Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Muzyczny: "Fidelio" przeciwko zniewoleniu

Sylwia Hejno
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, jeden z czołowych i  najmłodszych polskich zespołów symfonicznych
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, jeden z czołowych i najmłodszych polskich zespołów symfonicznych materiały artystów
Leonora i Florestan to główni bohaterowie "Fidelio", jedynej opery Ludwiga van Beethovena. Ich historia jest przejmującym wołaniem o wolność. Jak potoczyłyby się ich losy, gdyby przenieść je w realia obozu koncentracyjnego? W piątek Teatrze Muzycznym będą musieli zmierzyć się z piekłem Auschwitz.

Spektakl "Fidelio. Pamięci Holocaustu" powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena oraz Oslo Musikkakademi ANS. Operowe spotkania, które upamiętniają 6 milionów zamordowanych Żydów odbywają się we Wrocławiu, Lublinie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Wolność jest jednym z ważniejszych motywów w twórczości Beethovena. Świadczą o tym Symfonia nr 3 "Eroica", Symfonia nr 9, suita "Prometeusz", "Zwycięstwo Wellingtona" czy uwertura "Egmont". "Fidelio", opera, która łączy historię miłosną z walką przeciw zniewoleniu wkroczyła na sceny, gdy Europa wciąż była pod wrażeniem Rewolucji Francuskiej i wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Oryginalnie akcja toczy się w sewilskim więzieniu. W jednym z lochów jest więziony Florestan, świadek nadużyć naczelnika. Jego żona Leonora nie ma pojęcia, czy jej mąż wciąż żyje. Przebiera się więc za młodzieńca o imieniu Fidelio i rozpaczliwie próbuje odnaleźć ukochanego. Całej intrydze grozi klęska, gdy w jej męskim wcieleniu zakochuje się Marcelina, a naczelnik Pizar, przyparty do muru, postanawia pozbyć się Florestana. Twórcy "Fidelio. Pamięci Holocaustu" postanowili nadać operze bardziej współczesny wymiar, przywołując zbrodnie, jakie popełniano w obozach, a także walkę polskiego ruchu oporu.

- Na zakończenie opery, będąca już w podeszłym wieku Leonora, przypomina nam: "Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie". Dlatego i nam nie wolno zapomnieć o tych 6 milionach i ich cierpieniu, a także o sprawiedliwych, którzy próbowali im pomóc - pisze dr Martha Smith, wicedyrektor stowarzyszenia International Voice of Justice, pomysłodaw-czyni projektu.
Spektakl reżyseruje Julia Pevzner, młoda izraelska reżyserka, która zdążyła zdobyć już międzynarodowy rozgłos i sławę dzięki "Damie pikowej" w operze w Dallas w 2003 roku. W głównej obsadzie "Fidelio. Pamięci Holokaustu" usłyszymy śpiewaków z różnych europejskich krajów. Wystąpi także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Polskiego Radia.

Piątek
Fidelio. Pamięci Holocaustu
Teatr Muzyczny
godz. 19.00, bilet 50 zł

"Fidelio" w wykonaniu Orchestre de L'opera de Zurich:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski