Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tiry blokują Chełm. Mieszkańcy mają dość bałaganu

Tomasz Wójciszyn
Aleksander Sawilski (z lewej) i Piotr Kiluszy czekają już cztery dni. - Nie chcemy dostać mandatu za brak urządzenia - mówią
Aleksander Sawilski (z lewej) i Piotr Kiluszy czekają już cztery dni. - Nie chcemy dostać mandatu za brak urządzenia - mówią Tomasz Wójciszyn
Kierowcy ciężarówek od 1 lipca nie mogą się zarejestrować w systemie viaTOLL. - Tragedia, sterczę tu już trzecią dobę, na liście mam numerek 734 - mówił nam w poniedziałek rano pan Roman, jeden z kierowców, który przyjechał z Ukrainy. - Nikt nas o niczym nie informuje. Wiemy, że mamy mieć urządzenia i tyle.

Kierowcy śpią w kabinach swoich samochodów, żywność kupują w okolicznych sklepach. - Na parkingach już nie ma miejsc, stoją tu samochody chłodnie, może tam przecież coś się popsuć - mówią. Dodatkowo wśród nich krąży plotka, że bez urządzenia nie wyjadą z kraju.

System viaTOLL: Kierowcy utknęli w kolejkach

Na kierowców narzekają już mieszkańcy okolicznych domów. - Zastawili mi wjazd na posesję tirem chłodziarką. Całą noc mi buczało - mówi nam mieszkanka ulicy Rampa Brzeska.

Samochody stoją na drogach dojazdowych, ulica Hutnicza jest często zablokowana. Policja jednak tylko upomina kierowców. - Mieliśmy trzy zgłoszenia w tej sprawie - mówi Krzysztof Grel, z-ca naczelnika chełmskiej drogówki.

- Kierowcy byli informowani o systemie kilka miesięcy wcześniej przez zagraniczne media i reklamy - mówi Stanisław Dojs z biura prasowego viaTOLL. - Przy największych przejściach granicznych stanęły billboardy w kilku językach zapowiadające wejście systemu.

Jednak nie do wszystkich informacje trafiły. - Ktoś powiedział, że ITD ukarała go pod Lublinem za brak urządzenia - mówią i dodają, że boją się bez rejestracji wyjeżdżać z Chełma.

Tymczasem Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Lublinie informuje, że kierowcy mogą być sprawdzani czy mają urządzenia, ale o karach za sam ich brak nie ma mowy. - Będą karani, ale tylko w momencie, kiedy wjadą bez urządzenia na drogi płatne zaliczone do systemu viaTOLL - precyzuje Mariusz Szabała, naczelnik Wydziału Inspekcji WITD w Lublinie.

- Obcokrajowcy mogą się rejestrować w każdym z 220 punktów w kraju, nie tylko przy granicy - dodaje Dojs. Można je znaleźć na stronie www.viatoll.pl. Jest ona dostępna w 9 językach.

Do wielu z punktów można dojechać bez płacenia kar. Obecnie sieć dróg płatnych obejmuje 1560 km dróg. - W południowo-wschodniej Polsce większość dróg jest bezpłatna. Poza siecią dróg płatnych można poruszać się bez viaBOX-ów i bez winiet, które już nie obowiązują.

Po naszej interwencji operator systemu wyśle do Chełma zespół koordynatorów, którzy poinformują kierowców oczekujących o tym, że można Polskę opuścić bez urządzenia viaBOX, jak również o zasadach poruszania się po Polskich drogach w nowym systemie. - Jak nie dostanę tego na piśmie, nigdzie się nie ruszam - zarzeka się Aleksander Sawilski z Ukrainy.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski