Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu. Ruszył też Sejm nowej kadencji. Nowi posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Rozpoczęła się IX kadencja Sejmu i X Senatu. Przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda oraz marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli przyrzeczenia, a rząd poda się wieczorem do dymisji. Nowym marszałkiem Senatu został senator PO Tomasz Grodzki.

Blisko miesiąc po wyborach nowi posłowie i senatorowie złożyli ślubowania. W trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu przemówienia wygłosili marszałkowie seniorzy oraz prezydent.

Sejm NA ŻYWO Transmisja z 1. posiedzenia IX kadencji

Sejmowe wystąpienie prezydenta zostało oceniono jako „kampanijne”. Andrzej Duda mówił o potrzebie jedności w narodzie i zgodzie. - Polska jest jedna i proszę żebyście państwo zawsze o tym pamiętali - podkreślał prezydent. - Chciałbym, żebyście państwo teraz, na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę. Tak, zwyczajnie, jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować. Po to, żeby się spotkać i rozejść w pokoju i w przyjaźni - apelował Duda, który sam podał rękę posłom z pierwszego rzędu ze wszystkich ugrupowań.

Andrzej Duda odwoływał się w swoim przemówieniu zarówno do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego jak i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Przywołując tych polityków prosił, „żeby język debaty nie był radykalny, żeby był językiem szacunku”. - Jest to Polsce niezwykle potrzebne i jestem głęboko przekonany, że jest to oczekiwane przez większość naszych rodaków - stwierdził.

- Bardzo proszę, żeby zachowania w Sejmie były zachowaniami o charakterze twórczym, a nie o charakterze destrukcyjnym, żeby zachowania nie gorszyły - apelował Duda, podkreślając przy tym, że „ludzie bardzo tego oczekują”.

Prezydent zwrócił również uwagę na bardzo wysoką frekwencję w wyborach. - W tym roku Polacy zdali doskonale swój egzamin wyborczy, idąc gremialnie zarówno do wyborów europejskich, jak i parlamentarnych. Z całego serca za to dziękuję. Ta silna legitymacja jest ogromnie potrzebna polskim posłom w Parlamencie Europejskim, potrzebna polskim posłom także w Sejmie i w Senacie - podkreślał.

Po przemówieniu prezydent Duda powrócił na mównicę, by powitać jeszcze byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, o czym zapomniał na początku wystąpienia, a za co został szybko skrytykowany w internecie przez polityków opozycji.

Podobnie uczynił marszałek senior Antoni Macierewicz, który również początkowo nie przywitał Kwaśniewskiego.

Przemówienie Macierewicza wywołało o wiele więcej emocji niż stonowane wystąpienie prezydenta Dudy. Marszałek senior Sejmu mówił m.in. o potrzebie rozliczenia się z przeszłością. - Chociaż w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne, niezwykle istotne zmiany w sprawach społecznych, gospodarczych i historycznych, odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas, panie posłanki i posłowie - przekonywał.

Kogo nie będzie w nowym Sejmie? Wyniki wyborów 2019. Z Wiejs...

- Wiemy co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, wymiarze sprawiedliwości i w mediach. Wiemy jakie są zagrożenia geopolityczne, wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium i kto jest naszym rzeczywistym sojusznikiem strategicznym. Wiemy wreszcie, że naród, który nie jest w stanie obronić swojej niepodległości i odbudować potencjału demograficznego, musi upaść. Wiemy przed czym chcemy się bronić i dokąd chcemy dojść - przekonywał marszałek senior.

- Konstytucję można naprawiać, zamieniać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi różnymi źródłami prawa - podkreślał Macierewicz. Po tych słowach posłowie opozycji skandowali „konstytucja”, a jedna z posłanek uniosła szalik z napisem „konstytucja”.

Macierewicz zwrócił uwagę na szeroką reprezentację wszystkich obywateli w Sejmie i fakt, że największego poparcie otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. - Chociaż reprezentując wszystkie nurty polityczne narodu polskiego, jest ten Sejm bardzo zróżnicowany, to absolutna większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich - mówił.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Po przemówieniach każdy z posłów złożył krótkie ślubowanie, a wielu z nich dodawało „tak mi dopomóż Bóg”. O godz. 16 rozpoczęło się pierwsze, uroczyste posiedzenie Senatu. Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka zainaugurowała je, odczytując wiadomość SMS od Olgi Tokarczuk, która napisała, że "przesyład dobrą i jasną energię". Pisarka była zaproszona przez Borys-Damięcką na pierwsze posiedzenie Senatu, ale nie pojawiła się na nim, z powodu dużej ilości innych obowiązków.

We wtorek wybrano nowych marszałków Sejmu i Senatu. Jedyną kandydatką na marszałka Sejmu była Elżbieta Witek (PiS). "Za" głosowało 314 posłów.

Późnym wieczorem wybrano też wicemarszałków Sejmu. Zostali nimi: Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski.

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu

Ws. marszałka Senatu, w którym PiS ma tylko 48 senatorów na 100, rozmowy toczyły się do ostatniej chwili. Po ślubowaniu senatorów, które rozpoczęło się o godz. 16.30 i trwało kilkanaście minut, marszałek Barbara Borys-Damięcka zarządziła 40 minut przerwy. W tym czasie senatorowie mogli zgłaszać kandydatów na marszałka Senatu.

"Słuchajcie. Mamy w Senacie teraz przerwę. Prawie wszyscy wyszli. Pytają mnie dlaczego tu nadal siedzę. Odpowiedziałem, że wyjadę stąd z naszym marszałkiem, albo... wcale nie wyjdę" - napisał na Twitterze senator PO Adam Szejnfeld.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości był dotychczasowy marszałek, Stanisław Karczewski. Z kolei PO, PSL i SLD zaakceptowały wspólnego kandydata - senatora PO Tomasza Grodzkiego.

Głosowanie rozpoczęło się tuż przed godziną 18. Następnie trwało liczenie głosów i o godzinie 19 ogłoszono wyniki. Marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki, który zdobył 51 głosów. 48 senatorów opowiedziało się za kandydaturą Stanisława Karczewskiego, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

- To jest zwycięstwo demokracji - powiedział Grodzki po ogłoszeniu wyniku głosowania.

- Możemy się różnić, możemy się spierać, ale musimy pamiętać, że reprezentujemy jak mało kto majestat Rzeczypospolitej i potęgę tego narodu. Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu, to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli. Zamiast szybkiego prawa, ustanawiać dobre prawo - dodał.

Źródło: Senat/x-news

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski