18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa Majówka Historyczna w Zawieprzycach (ZDJĘCIA)

MSZ
Przez cały weekend w Zawieprzycach trwa Majówka Historyczna. W czasie dwudniowej imprezy zobaczymy m.in. plenerowe walki słowiańskich wojów i XVII wiecznych rycerzy, pokazy musztry dragońskiej i strzelania z muszkietów, czy armat.

Na czwartej już edycji Majówki Historycznej spotkają się miłośnicy historii. - To już czwarta majówka historyczna w Zawieprzycach. Impreza jest dwudniowa i jest podzielona tematycznie. W sobotę mamy XVII wiek ponieważ z tym miejscem i zamkiem wiąże się ciekawa historia. Dlatego impreza rozpoczęła się od przemarszu orszaku, w którym Atanazy Miączyński powraca z bitwy pod Wiedniem. Gdzie u boku króla walczył wraz z udziałem Husarii. Tutaj powraca na rodzinne włości i witają go podwładni i służba - opowiada Zenon Kosiński, organizator merytoryczny Majówki Historycznej.

Imprezy w weekend w Lublinie i regionie. Nie siedź w domu!

W inscenizacji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród przebranych za XVII szlachtę i rycerzy był Przemysław Wawryszczuk. - Man na sobie ubranie szlachcica. To nasz narodowy strój żupan. Jest wykonany na wzór wschodni. Strój składa się z butów zwanych husarkami do jazdy konnej. Najczęściej były one żółte, bądź czerwone. Mam też hajdawery, czyli luźnie spodnie. Sam żupan uszyty z jedwabiu. Szlachta musiała pokazywać przepych, więc na żupanie są odlewane z szlachetnych kamieni okrągłe guziki. Mam też na sobie pas. Pod koniec XVII wieku jego długość sięgała nawet 10 metrów, dlatego aby je założyć była potrzebna szlachcicowi pomoc. A na głowie czapka z piórami ptaków drapieżnych. Ubranie wbrew pozorom jest bardzo ciepłe - mówi Przemysław Wawryszczuk.

W tym roku organizatorzy skupili się na tym, aby impreza miała sportowy charakter, który rozegra się na świeżym powietrzu. - Wśród atrakcji wiele pokazów od walk i pokazów szermierczych po strzały z armat, czy pokazy sokołów. Będzie wiele gier szlacheckich i plebejskich. Zobaczymy też scenki rodzajowe. Na finał przewidzieliśmy bitwę na błoniach, gdzie rycerze stoczą potyczkę. Na scenie wystąpi też zespół muzyczny Drewutnia, aby można było potańczyć - zachęca Kosiński.

Drugiego dnia Majówki będziemy zobaczymy sceny rodzajowe z życia Słowian w odtworzonej wiosce. - W niedzielę wszystko związane z X wiekiem i kulturą Słowian. Przewidzieliśmy potyczki wojów. Inscenizacje związane z wierzeniami, które dotyczyły Słowian - mówi Zenon Kosiński.

W czasie dwudniowej imprezy swoje produkty rękodzielnicze będą prezentować artyści ludowi. - Na dzieci czekają dawne gry i zabawy, czyli prawie zapomniane: pliszki, czy kardynały. Będą też bardziej współczesne zabawy jak spływ kajakowy, disc golf, czy paintball. Udział w imprezie jest bezpłatny - wylicza Beata Kosiarska z Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski