Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzykrotne narodziny trojaczków, prekursorskie operacje i nieustanne doskonalenie. Dla SPSK4 2023 rok był wyjątkowy

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Trzy przyjścia na świat trojaczków, nowatorskie operacje i zabiegi oraz rozwojowe inwestycje, to tylko część najważniejszych wydarzeń z 2023 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

Do trzech razy… trzy sztuki!

W 2023 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie lekarze aż trzy razy odbierali potrójne porody. Pierwsze rodzeństwo trojaczków przyszło na świat w styczniu i pochodziło z Ukrainy. Ich mama, pani Nadia przyjechała do Polski tuż po rozpoczęciu wojny.

W kwietniu szczęśliwymi rodzicami trójki maluchów zostali państwo Monika i Paweł. Trojaczki przyszły na świat w 28. tygodniu ciąży. Pierwsza urodziła się Oliwia, po niej Zuzanna, a na koniec Mikołaj.

W listopadzie po trzeci raz w ciągu roku urodziły się trojaczki. Dwie dziewczynki i chłopiec przyszli na świat w 29. tygodniu ciąży. Pierwszy był Marcel ważący w dniu porodu 1220 gramów, następnie 1130-gramowa Marlenka i zaledwie 1020-gramowa Milenka. Trzykrotne narodziny trojaczków w ciągu jednego roku są rzadkością i stanowią dla szpitala wyjątkowe wydarzenie.

Innowacyjne operacje w wielu dziedzinach medycyny

W SPSK 4 w Lublinie 2023 rok upłynął pod znakiem wielu zabiegów interdyscyplinarnych. W kwietniu odbyła się m.in. zaawansowana wielodyscyplinarna operacja u pacjentki z nowotworem oczodołu. Operację przeprowadzono u 31-letniej pacjentki z nerwiakowłókniakowatością.

Miesiąc później specjaliści wykonali pierwszy na wschód od Wisły, innowacyjny zabieg przezcewnikowej naprawy izolowanej niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą systemu Triclip (Abbott). Wprowadzenie tej innowacji sprawiło, że obecnie Kliniczny Oddział Kardiologii Inwazyjnej SPSK nr 4 wykonuje pełen zakres zabiegów strukturalnych, czyli zabiegów bez otwierania klatki piersiowej.

21 i 22 czerwca 2023 r. w Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie gościł dr Andreas Rillig z University Heart and Vascular Center w Hamburgu, który wspólnie z zespołem lekarzy elektrofizjologów pod kierunkiem dr hab. Andrzeja Głowniaka wykonał nowoczesne zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem innowacyjnego cewnika ablacyjnego o wysokiej przewodności cieplnej.

Zakres zabiegów kardiologicznych został poszerzony o małoinwazyjną operację zastawki mitralnej serca z minitorakotomii. Zabieg wykonano po raz pierwszy 29 czerwca i od tego czasu procedura ta jest dostępna dla chorych z Lubelszczyzny i sąsiednich regionów.

Ważnym wydarzeniem w Klinika Ortopedii i Rehabilitacji było podanie toksyny botulinowej typu A nowej grupie pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. SPSK nr 4 został tym samym pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym do tego doszło. 2 listopada 2023 roku jako pierwsi otrzymali ją pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym i z urazem czaszkowo-mózgowym.

18 listopada 2023 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie odbyły się pierwsze zabiegi krioablacji raka nerki. Jest to nowy, małoinwazyjny kierunek leczenia, który polega na zniszczeniu, a nie, jak do tej pory, wycięciu guza. Stanowi to szansę dla chorych z niewielkim guzem nerki, którzy do tej pory nie mieli żadnej alternatywy leczenia.

Pod koniec roku zespół specjalistów pod kierunkiem dr hab. n. med. Michała Sojki i prof. dr hab. n. med. Tomasza Jargiełło przeprowadził pierwsze po tej stronie Wisły zabiegi implantacji rozgałęzionego stengraftu w łuku aorty.

Jubileusze i rozbudowa szpitala

Klinika Kardiochirurgii SPSK Nr 4 w Lublinie obchodziła jubileusz 25-lecia. Z kolei 1 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Hemodializ, który stanowi odpowiedź na potrzebę zwiększenia dostępu do świadczeń dla rosnącej liczby pacjentów z chorobami nerek. W ramach inwestycji wzrosła liczba stanowisk hemodializ z 13 do 19. Wśród nich zostały utworzone stanowiska dla pacjentów zakaźnych.

W październiku uruchomiono Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej, gdzie kompleksową pomoc otrzymują pacjenci po incydentach kardiologicznych, np. zawałach serca, po operacjach kardiochirurgicznych i z niewydolnością krążenia.

Wśród zmian infrastrukturalnych w przeciągu roku pojawiły się m.in. ułatwienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, za pomocą kul lub lasek, infokioski, tablety, a także pomoc tłumacza online.

Nie zabrakło akcji profilaktycznych, wykładów i szkoleń, a intensywność działań pracowników szpitala potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski