Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoja kolekcja - Lubelskie na dawnej pocztówce (cz. 10)

Andrzej Wojtan
Janów Lubelski
Janów Lubelski Andrzej Wojtan
Dziś prezentujemy Janów Lubelski. W sercu miasta położone jest Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie w miejscu objawienia stoi często odwiedzana przez pielgrzymów i turystów "Kaplica Zjawienia".

Znajduje się w niej XVII-wiecz-na rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem, zaś pod kaplicą bije źródełko, słynące z uzdrawiających właściwości. Centrum sanktuarium i jednocześnie podominikańskiego zespołu klasztornego stanowi kościół św. Jana Chrzciciela, klejnot architektury barokowej.

Historia kościoła zaczęła się w 1647 r. od drewnianej kapliczki, która powstała w miejscu cudownych objawień Matki Bożej. Po raz pierwszy miała się tu objawić 2 listopada 1645 roku Wojciechowi Boskiemu, bednarzowi, który w tym dniu szedł z Rudy na jutrznię do kościoła w Białej. Według jego relacji Matka Boża miała powiedzieć: "Ta jest Wola Boża, aby się chwała Jego na tym miejscu i pamiątkę moją odprawiała". W latach 1659-1660 Jan ordynat Zamoyski, wojewoda sandomierski wystawił tu kościół i klasztor drewniany i sprowadził dominikanów. Po latach dominikanie podjęli decyzję o budowie nowego, murowanego klasztoru i kościoła, który w odnowionej formie stoi do dziś. Prace zostały ukończone w 1700 r. Kościół, o barokowej architekturze, jest trójnawowy z dwoma wieżami frontowymi i jedną wieżą główną nad prezbiterium. Z budynkiem świątyni połączone są korytarze klasztorne, tworzące czworobok. W połowie XVIII w. przed wejściem do kościoła wybudowano dzwonnicę, która stoi do dziś i przesłania ładną kruchtę. Po klęsce powstania styczniowego ukazem carskim zakon został zlikwidowany, a klasztor zajęło rosyjskie wojsko. Część placu przyklasztornego władze carskie przeznaczyły na szkołę z językiem rosyjskim.

Wtedy hierarchowie polskiego Kościoła postanowili przenieść siedzibę parafii z kościoła w Białej do kościoła w Janowie Lubelskim.

Obecnie na placu przyklasztornym stoją, zbudowane w PRL-u, obiekty mleczarni. Po prawej stronie Rynku znajduje się duży, przesłaniający kościół budynek Gminnej Spółdzielni. Naprzeciwko, również w czasach PRL, został zlokalizowany dworzec PKS. Obiekty te funkcjonują do dziś.

Sponsor pocztówki nr 10: Urząd Miasta Janów Lubelski, Janów Lubelski ul. Zamoyskiego 59

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski