MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoja kolekcja - Lubelskie na dawnej pocztówce (cz. 20)

Kamil Nadolski
Na przedostatniej, dwudziestej pocztówce z naszej kolekcji prezentujemy ulicę Zamojską w Lublinie.
Na przedostatniej, dwudziestej pocztówce z naszej kolekcji prezentujemy ulicę Zamojską w Lublinie. Jacek Babicz
Na przedostatniej, dwudziestej pocztówce z naszej kolekcji prezentujemy ulicę Zamojską w Lublinie.

Jej początki związane są z rokiem 1815, kiedy to odbudowywano Lublin po wojnach napoleońskich. Podjęto wówczas decyzję o wytrasowaniu drogi wylotowej w kierunku Zamościa - stąd wzięła się nazwa ulicy. Jej długość obejmowała również dzisiejszą ul. Wyszyńskiego. Sama Zamojska początkowo zwana była Traktem Piaseckim, dopiero z czasem przyjęła się dzisiejsza nazwa.

Po II wojnie władze PRL zmieniły ją jednak, nadając miano Mariana Buczka - ta nazwa obowiązywała aż do roku 1990. Drugi koniec ulicy zamykał most na Bystrzycy. Pierwotnie był on drewniany, dopiero w latach 1908-1909 wzniesiono murowaną konstrukcję. Pod koniec lat 70. XX wieku ze względu na stan techniczny wyłączono go z ruchu ulicznego, udostępniając jedynie dla pieszych.

Od początku istnienia ulica Zamojska tętniła życiem. Znajdowało się tu wiele ważnych dla Lublina placówek i instytucji, jak choćby Lubelskie Zakłady Graficzne, drukarnia Majer-Lejb Fraitaga, Towarzystwo Dobroczynności czy Centrala Polskiego Czerwonego Krzyża. Od 1898 r. mieszkańców Koziego Grodu zabawiał kinoteatr "Rusałka", w którym były: sala balowa, restauracja i letnie werandy. Nie brakowało tam również pałaców, jak choćby rezydencje Sapiehów, Wrońskich i tzw. pałac biskupi. W tym ostatnim, pochodzącym z drugiej połowy XVIII wieku, w latach 1817-1823 działała lubelska loża masońska, znana pod nazwą "Wolność Odzyskana". Nie brakowało również młodzieży, która uczęszczała do kilku znajdujących się w tej okolicy szkół.

Jednak Zamojska oprócz walorów edukacyjno-kulturalnych miała również drugie oblicze. Zwłaszcza nocą. Otóż w żadnym innym miejscu w Lublinie nie gromadziło się tyle pań lekkich obyczajów, co tam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski