MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoja kolekcja - Lubelskie na dawnej pocztówce (część 18)

KNAD
Kamienica na rogu ulic 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego
Kamienica na rogu ulic 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego Jacek Babicz
Na kolejnej, osiemnastej pocztówce z naszej kolekcji prezentujemy nieistniejący już pensjonat "Janina" w Lublinie.

Mieścił się w kamienicy nr 6 na rogu ulic 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego. Choć dziś funkcjonuje tam lubelskie Kuratorium Oświaty, mało kto wie, że niegdyś był to tętniący życiem pensjonat.

Kamienicę, w typowym dla tego okresu stylu secesyjnym, wybudowano w 1904 r. Autorem projektu był Eliasz Sidorski. Od początku istnienia do roku 1925 funkcjonował tu hotel - pensjonat "Janina". Niewiele informacji zachowało się o "Janinie". Swego czasu cieszyła się sporą popularnością, wszystko dzięki nowoczesnemu, jak na owe czasy, wyposażeniu.

We wnętrzach "Janiny" nie brakowało luksusowych pokoi, połączonych w amfilady. Kto chciał wynająć kilka pomieszczeń naraz, mógł to zrobić bez przeszkód. Dodatkową atrakcję dla pensjonariuszy stanowiły kinematograf (Teatr Oaza) oraz zlokalizowana w suterenie łaźnia. Od 1908 r. funkcjonowała tu również sala balowa, w której w 1915 r. urządzono przyjęcie dla Józefa Piłsudskiego z okazji zwycięskiej bitwy pod Jastkowem. Na parterze funkcjonowały liczne punkty usługowe, jak choćby dobrze znany wówczas zakład mleczarski. Po wielu adaptacjach i przebudowach budynek zatracił jednak pierwotne cechy stylowe. Do oryginalnych elementów należą różne na każdym piętrze balustrady balkonów, eksponujące kwiatowe motywy. Z secesyjnego wyglądu zachowały się również sztukaterie w formie kartuszowej i facjata o spłaszczonym łu-ku, zwieńczona wazonowymi postumentami na głównej osi budynku.

Nad jednym z okien umieszczono baranią głowę, która tworzyła zwarty szyk wraz z narożnymi rynnami, podtrzymywanymi przez zoomorficzne maski.

Pensjonat nie funkcjonował długo, bo niewiele ponad 20 lat. W 1925 r. kamienica zo-stała przejęta przez władze państwowe, a w 1926 r. za=-adaptowano ją na siedzibę Kuratorium Oświaty, którą pozostaje do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski