MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoja pompa ciepła działa zbyt głośno? Sąsiad może to zgłosić, a ty zapłacisz karę. Zobacz, ile możesz cię kosztować hałas z klimatyzatora

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Pompy ciepła i klimatyzatory to urządzenia, które na dobre zadomowiły się w domach Polaków. Kto by się spodziewał, że te dwa urządzenia mogą być zarzewiem sąsiedzkiego konfliktu. A wszystko przez hałas, który może być uciążliwy dla sąsiednich działek. Jeżeli w porę nie zaradzimy problemowi, może to nas słono kosztować. Za zbyt głośną pracę pompy ciepła lub klimatyzatora grozi nam kara. Sprawdzamy, co w tej kwestii mówią przepisy.

Spis treści

Głośna praca pompy ciepła – jaki jest powód?

Pompy ciepła i klimatyzatory to obowiązkowe wyposażenie nowo wybudowanych domów oraz tych, które czeka termomodernizacja. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to korzystna finansowo alternatywa dla tradycyjnych, ale i przy okazji mniej ekologicznych, źródeł ogrzewania. Pierwsze problemy z urządzeniem mogą pojawić się tuż po skończonym montażu. A wszystko przez hałas wydobywający się z pompy ciepła. Im głośniej pracuje kompresor pompy, tym bardziej uciążliwy dla ucha wydaje on dźwięk.

pompa ciepła przy domie
Prawidłowo działająca pompa ciepła powinna generować hałas w granicach 40-70 dB. 123RF/brebca2

Czy każda pompa ciepła pracuje głośno? Odpowiedź brzmi: nie. Nowoczesne urządzenia emitują dźwięk o natężeniu 35 dB (decybeli). Od 2015 r. obowiązuje wymóg, aby każda pompa ciepła wyposażona była w etykietę energetyczną. Znajdziemy na niej:

  • poziom mocy akustycznej (Lw) – jest to hałas pompy ciepła mierzony bezpośrednio na jej powierzchni, czyli kratkach, przez które wpływa i wypływa powietrze,
  • poziom ciśnienia akustycznego podawany w decybelach (dB) – wskazuje natężenie hałasu pompy ciepła w pewnej odległości od niej.

Przy zakupie pompy ciepła często zwracamy uwagę na cenę, a nie na coś znacznie istotniejszego, czyli parametry urządzenia. Wraz z zainteresowaniem pompami ciepła, na rynku pojawiło się wiele nieuczciwych firm, które sprowadzały urządzania z Chin. Jak łatwo się domyślić, nie miały one wymaganych parametrów technicznych, co skutkowało np. niewłaściwą pracą urządzenia lub częstymi awariami, których usuwanie generowało kolejne koszty. Nowe zapisy w programie Czyste Powietrze mają ukrócić ten proceder. Więcej dowiesz się z artykułu: Program Czyste Powietrze – zobacz, co się zmieni od 1.04.2024! Pod lupą zwłaszcza pompy ciepła i kotły na pellet

Do najczęstszych problemów z pompami ciepła zaliczamy:

  • wadliwe działanie kompresora,
  • szumy w przewodach,
  • odgłosy bulgotania,
  • świsty, piski,
  • głośna praca silnika,
  • wibracje lub drgania urządzenia w trakcie pracy.

Kara za głośną pracę pompy ciepła lub klimatyzatora

Czy można zostać ukaranym mandatem za głośną pracę klimatyzatora lub pompy ciepła? Okazuje się, że tak. Jakiś czas temu „Dziennik Gazeta Prawna” opisał przypadek mężczyzny, który prowadził sklep spożywczy. Ów przedsiębiorca trafił na ławę oskarżonych w związku ze skargami na zbyt głośno pracujący agregat klimatyzatora. Mężczyzna został ukarany wysoką grzywną na podstawie art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń, który stanowi, że:

kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Na podstawie kodeksu wykroczeń sąd może także zarządzić karę aresztu (art. 19 k.w.) do 30 dni lub nałożyć grzywnę w wysokości od 20 do 5 tys. zł (art. 24 k.w.). Wymierzając karę finansową, uwzględnia się m.in. dochody sprawcy oraz jego sytuację rodzinną.

Podobne przypadki dotyczyły także właścicieli domów jednorodzinnych, którzy przez zbyt głośną pracę pomp ciepła lub klimatyzatorów, stawali na ławie oskarżonych. O takich sytuacjach informował np. portal globenergia.pl. Klimatyzator monoblokowy wydaje hałas od 45 dB do 55 dB. Te najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia generują dźwięk o natężeniu 20 dB, a nawet poniżej tej wartości.

Normy hałasu dla pompy ciepła i klimatyzatora

Każdy, kto ma zamontowane urządzenia chłodząco-grzewcze w budynku jednorodzinnym, musi stosować się do norm hałasu. Określa to rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. nr 197, poz. 1172 i nr 232, poz. 1378 z 2011 r. z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nim właściciele działki muszą zadbać o to, aby na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej poziom hałasu wynosił maksymalnie 50 dB w ciągu dnia, a 40 dB w nocy. Jeśli nie chcemy mieć konfliktu z prawem, musimy zatem zwrócić uwagę na montaż pompy ciepła w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Hałas generowany przez pompę ciepła lub klimatyzator będzie mniej dokuczliwy, jeśli wyposażymy urządzenie w obudowę dźwiękochłonną. Dzięki temu hałas może się zmniejszyć nawet o10 dB. Pompy ciepła nie montuje się bezpośrednio pod oknami sypialni i pokoju dziecięcego – zasada ta obowiązuje także w przypadku okien sąsiednich domów. W pobliżu pompy można posadzić krzewy, które zadziałają jak tłumik hałasu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twoja pompa ciepła działa zbyt głośno? Sąsiad może to zgłosić, a ty zapłacisz karę. Zobacz, ile możesz cię kosztować hałas z klimatyzatora - RegioDom.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski