Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennice z I LO wygrały w Mam haka na raka WIDEO

Maria Krzos
Zwycięski zespół w czasie gali. Stoją od prawej: Agnieszka Konarzewska (ze statuetką), Karolina Tybulczuk, Ola Bodys, Julia Jaglewicz i Kinga Witkowska
Zwycięski zespół w czasie gali. Stoją od prawej: Agnieszka Konarzewska (ze statuetką), Karolina Tybulczuk, Ola Bodys, Julia Jaglewicz i Kinga Witkowska
Młoda kobieta w białej, ślubnej sukni podnosi welon... i zaciąga się papierosem. To pierwsza scena spotu, który już w lipcu będzie emitowany w telewizji. Powstał na podstawie projektu uczennic I LO im. S. Staszica w Lublinie.

Spot uznano za najlepszy w IV edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam haka na raka". Jego celem jest zaangażowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych w stworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę nowotworową. Tegoroczna edycja była poświęcona profilaktyce raka płuc.

Program składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie mieli za zadanie przeprowadzenie działań promujących profilaktykę nowotworową w swoim środowisku.

- Co zrobiły nasze uczennice? M.in. happening na pl. Litewskim, przygotowały lekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 28, współpracowały z instytucjami, które na co dzień zajmują się profilaktyką nowotworową - wylicza Małgorzata Drozd, nauczycielka ze "Staszica", opiekunka zwycięskiego zespołu.

Zespoły biorące udział w kampanii opisywały wszystkie swoje działania w raportach, na podstawie których jury kwalifikowało je do II etapu programu. - Ci, którzy się do niego dostali, musieli opracować projekt kampanii medialnej promującej profilaktykę raka płuc - mówi Drozd. - Członkom jury najbardziej spodobał się pomysł naszych uczennic.

W skład zwycięskiego zespołu wchodzą: Kinga Witkowska, Julia Jaglewicz, Aleksandra Bodys, Karolina Tybulczuk i Agnieszka Konarzewska. Na podstawie ich projektu profesjonalna agencja reklamowa zrealizowała kampanię pod hasłem "Nie wiąż się z papierosem". Powstał spot telewizyjny i radiowy oraz plakat. - Na początku spotu widzimy, jak młoda kobieta w białej sukni z zadowoleniem oddaje się nałogowi - opowiada Małgorzata Drozd. - Następnie obserwujemy ją w różnych momentach życia. Na wakacjach, w pracy, na spacerze, kolacji, w czasie imprezy. Wszędzie towarzyszy jej papieros. Ich "związek" nie ma jednak szczęśliwego zakończenia. W ostatniej scenie widzimy kobietę odartą z urody, młodości, pięknego uśmiechu - łysą, po chemioterapii w szpitalu.

- Zwycięska kampania doskonale realizuje cel tegorocznej edycji programu - mówił podczas gali finałowej dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, organizatora programu. - Tym celem jest zniechęcenie młodzieży do sięgania po papierosy, a tym samym zapobieganie nowotworowi płuc.

Aż 38 proc. młodych ludzi ze szkół ponadgimnazjalnych deklaruje, że pali. Coraz częściej tendencja ta nasila się wśród dziewcząt. - Jestem przekonany, że wybrana kampania dotrze do ludzi młodych i przekona ich, że nie warto marnować zdrowia i życia dla nałogu - dodał Janusz Meder.

W nagrodę dziewczyny ze "Staszica" wyjadą na obóz językowy. Emisja kampanii na podstawie ich pomysłu rozpocznie się w mediach już w lipcu. W całej Polsce na billboardach obejrzeć będzie można również plakat, który powstał na podstawie ich pomysłu.

*Uczniowie mają haka na raka. Organizują spotkanie z lekarzem z IMW
*Młodzież z całego Lublina ma haka na raka (WIDEO)

Uczniowie "Staszica" już po raz kolejny wygrywają w programie "Mam haka na raka". W 2009 r. zespół w składzie: Aleksandra Osiej, Joanna Sumorek, Maciej Mańko, Krzysztof Grzechnik opracował pomysł na kampanię "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię". Jej celem była promocja profilaktyki raka szyjki macicy.

W czasie tegorocznej edycji "Mam haka na raka" wyróżniony został również projekt innej lubelskiej szkoły - Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II (za kampanię "Gdybym wtedy potrafiła powiedzieć "Nie"… Moje życie zależy od moich wyborów."). Specjalną nagrodę otrzymało też II LO im. Krzysztofa Kamila w Świdniku. Pomysł na kampanię pod hasłem "Jara cię to?" został doceniony przez studentów z Uczelnianego Centrum Zdrowia Środowiskowego oraz Studenckiego Towarzystwa Onkologicznego. W skład świdnickiego zespołu wchodzą: Natalia Kaszewska, Natalia Śląz, Milena Kłapeć, Małgorzata Świtek oraz Michał Król. Jego opiekunką jest polonistka, Małgorzata Skwarczyńska-Zuch.

- Pomysł naszych uczniów opiera się na skojarzeniu odpalania papierosa z ogniem palącego się znicza - zdradza Małgorzata Skwarczyńska. - Sami opracowali m.in. amatorski spot telewizyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski