Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UE zbiera opinie o gazie łupkowym

EP
EP
Konsultacje potrwają jeszcze około miesiąca. Swoje zdanie może wyrazić każdy. Wyniki konsultacji będą brane pod uwagę przy przygotowaniu unijnego dokumentu na temat bezpiecznego wydobycia m.in. gazu łupkowego.

- Nie pozwólmy, by inni zdecydowali za nas - apeluje Lena Kolarska-Bobińska, posłanka do Parlamentu Europejskiego z woj. lubelskiego. W podobnym tonie wypowiadają się też przedstawiciele niektórych koncernów, które szukają u nas złóż gazu łupkowego.

Zbieranie opinii o gazie łupkowym rozpoczęło się w ubiegłym roku, tuż przed Bożym Narodzeniem. Konsultacje odbywają się za pośrednictwem specjalnej ankiety umieszczonej na stronie internetowej Komisji Europejskiej (=en).

Wypełnienie całego kwestionariusza zajmuje kilkanaście minut. W tym czasie, jesteśmy pytani m.in. o opinię na temat niekonwencjonalnych paliw kopalnych (np. gazu łupkowego) oraz o korzyści i wyzwania związane z ich eksploatacją.
W ankiecie mogą wziąć udział wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Nie ma znaczenia czy w ich państwach kiedykolwiek rozważano wydobycie gazu z łupków.

Ankieta od początku wzbudzała sporo kontrowersji. Dopiero miesiąc po rozpoczęciu konsultacji, KE zamieściła jej polską wersję. Na problem zwracała uwagę m.in. Kolarska-Bobińska. Ona też wytknęła, że kwestionariusz można uznać za tendencyjny:

"Ankieta rozpoczyna się pytaniem o ogólny stosunek do eksploatacji. Już pierwsza z możliwości zawiera sformułowanie "paliwa kopalne (np. gaz łupkowy) powinny być mimo wszystko eksploatowane w Europie". "Mimo wszystko" jest sformułowaniem negatywnym, sugerującym, że jest coś niekorzystnego w wydobywaniu gazu. Taki początek może wpłynąć na pozostałe odpowiedzi w ankiecie, zwłaszcza że w tym samym pytanie wszystkie inne możliwości mają negatywne konotacje do gazu łupkowego - tłumaczy posłanka w oficjalnym piśmie skierowanym do Janeza Potocnika komisarza ds. Środowiska KE. - Ciągle czekam na odpowiedź w tej sprawie - przyznaje Kolarska-Bobińska.

Organizacja Pracodawcy RP poszła jeszcze dalej. - Wystosowaliśmy apel do eurodeputowanych o naprawę błędów i powtórzenie procesu konsultacji społecznych - czytamy na ich oficjalnej stronie internetowej.

Lubelska eurodeputowana podkreśla, że mimo wszystko ankiety nie można zignorować.

- Błędy to jedno. Inna rzecz to kwestia udziału Polaków w tych konsultacjach. Ważne, by w tej sprawie wypowiedziało się jak najwięcej osób - mówi. Wyniki konsultacji będą brane pod uwagę przy przygotowaniu raportu o nazwie "Ramy oceny dotyczące środowiska, klimatu i energii, umożliwiające bezpieczne niekonwencjonalne wydobycie węglowodorów". Dokument może mieć wpływ na to, czy wydobycie gazu z łupków w Polsce będzie w praktyce możliwe i opłacalne. Konsultacje mają potrwać do 23 marca.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski