Uwaga! TVN: 3 stopnie w mieszkaniu i zawalony sufit. Jak...

  Uwaga! TVN: 3 stopnie w mieszkaniu i zawalony sufit. Jak MOPS "pomógł" panu Markowi

  lub/x-news

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  W mieszkaniu pana Marka nie ma wody, toalety, jest przeraźliwie zimno. Kilka miesięcy temu zawaliła się część sufitu. MOPS dobrze zna sytuację mężczyzny i mimo to urzędnicy zostawili go w takich warunkach.
  50-letni Marek Nadajczyk mieszka w kamienicy przy jednej z biedniejszych ulic Łodzi. Jego schorowana matka półtora roku temu trafiła do domu opieki. Mężczyzna został sam. Choruje na cukrzycę, nie umie czytać i pisać. Mimo to stara się żyć samodzielnie. Cały jego świat to osiedle i znający go od lat sąsiedzi. Wśród nich pani Anna.

  - [Pan Marek – red.] od rana do wieczora jest w sklepie. Tam pomagają mu dziewczyny i on im też pomaga. Ma tam ciepło, toaletę, wodę – mówi Anna Kacprowska i dodaje: On sam w domu oprócz czterech ścian, wilgoci i syfu nie ma nic.

  - Pomaga wyrzucać kartony. Nigdy nie widziałyśmy go w stanie nietrzeźwości. Jest porządnym człowiekiem. Każdy zawsze mówi o nim ciepłe słowa – podkreśla Tatiana Miara, pracownica sklepu.

  Ze sklepu pan Marek idzie do przychodni lekarskiej. - Przychodzi do nas dwa razy dziennie na insulinę, bo choruje na cukrzycę. W południe siedzi też dłużej, żeby się ogrzać – mówi Elżbieta Kurzaj, pielęgniarka środowiskowo-rodzinna.

  Mieszkanie przy ul. Bankowej rodzina pana Marka zajmowała dziesiątki lat. Kiedyś lokal należał do miasta, ale kilka lat temu cały budynek przejął dawny właściciel.

  - Mieszkam tu od dziecka. Płacę 300 zł czynszu. Jakoś daję radę, nie piję, umiem gotować – mówi mężczyzna.

  Dziś w kamienicy został tylko pan Marek, pozostali lokatorzy opuścili zrujnowany budynek. Jego właściciel obiecywał remont, ale na deklaracjach się skończyło. Próbowaliśmy z nim porozmawiać, odmówił.

  Pan Marek od lat jest pod opieką MOPS. - Panie z opieki zawalony sufit widziały latem. Przychodzą tu i doskonale znają jego sytuację i to jest przerażające – podkreśla Kacprowska.

  Jak to możliwe, że pomoc społeczna, znając sytuację pana Marka, zostawiła go w wyziębionym mieszkaniu? Bez wody i z zawalonym sufitem?

  - Działania zostały podjęte, pan został objęty pomocą finansową. Sprawa została zlecona dla rejonowego pracownika, który ma monitorować środowisko – usłyszeliśmy od pracownicy MOPS.

  - Zaproponowaliśmy panu Markowi przeniesienie do schroniska i do domu pomocy społecznej, gdzie byłoby ciepło. Pan Marek stanowczo odmówił. Mam jego oświadczenia – mówi Piotr Rydzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi i dodaje: Staramy się o lokal socjalny z miasta. Po raz pierwszy pisaliśmy o niego pół roku temu.

  Czy rzeczywiście łódzki urząd miasta przez pół roku nie reagował na pismo urzędników z opieki?

  - Pierwsze pismo o lokal socjalny wpłynęło dwa dni temu, teraz ruszył bieg sprawy – mówi Jolanta Baranowska z Urzędu Miasta Łodzi i zaznacza, że o piśmie sprzed pół roku nie wie.

  - Kto takie informacje przekazywał? To wydaje mi się niemożliwe, bo takiego wniosku nie było – zaznacza.

  Kiedy Baranowska dowiedziała się o sprawie, pojechała do pana Marka, by sprawdzić jego sytuację. Potwierdziła spostrzeżenia sąsiadów, że mężczyzna powinien pozostać w znanej mu okolicy.

  - Pozostaje nam szukanie takiego miejsca, które będzie w bardzo bliskiej odległości od obecnego miejsca zamieszkania pana Marka. Jego świat jest tam, gdzie jest jego lekarz, pielęgniarka, opiekunka społeczna, sklep i sąsiedzi – mówi Baranowska.

  Ile czasu może zająć poszukiwania mieszkania?

  - Myślę, że to kwestia tygodni – mówi Baranowska.

  W zimnym mieszkaniu pan Marek nie może czekać na nowy lokal, jego sąsiadka wzięła więc sprawy we własne ręce. Błyskawiczny apel na znanym portalu społecznościowym poparty zdjęciami z wnętrza zrujnowanego mieszkania przyniósł niespodziewanie szeroki odzew. Jeden z darczyńców przekazał piec.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myśl (a podobnież każdemu się może zdarzyć), więc jak się zdarzyło...

  Pan Sołtys z Miasta Inspiracji k/Świdnika (d.Lublin) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...to se myślę,że jakby tak zechcieć się rozejrzeć to i w Mieście Inspiracji (dawniej: Lublin)można by znaleźć nawet kilkunastu takich przykładowych Franków bez nadstawiania nam tego łódzkiego, A...rozwiń całość

  ...to se myślę,że jakby tak zechcieć się rozejrzeć to i w Mieście Inspiracji (dawniej: Lublin)można by znaleźć nawet kilkunastu takich przykładowych Franków bez nadstawiania nam tego łódzkiego, A nie wiem dlaczego jeszcze nie święty Caritas załatwiłby resztę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co buk i klechy na to?

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  hi hi hi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biedactwo

  obiekt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  to nawet nie miał czasu nachodzić mops- przecież mu się nałeżało

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak szkopska agitka daje nam newsy z Łodzi to tylko patrzeć jak będą newsy z Achen.

  Rzypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Lublin nie ma swoich problemów tylko trzeba klepać łódzkie rewelacje?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Sopel w mieszkaniu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Spoko

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba. Lublin pożegnał klikona

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Remont ul. Grygowej na finiszu. Zobacz nowe wiadukty

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii

  Tragiczny wypadek Polaków z okolic Hrubieszowa w Holandii