MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W ARiMR trwa nabór o dopłaty OZE na biogazownie rolnicze. Rolniku, możesz produkować gaz w gospodarstwie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Obszar A naboru na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej” przewiduje wsparcie na inwestycje dotyczące biogazowni rolniczej. Co ważne, pieniądze można dostać na działania z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej. Jaką dotację można dostać?

Spis treści

Dopłaty do biogazowni rolniczych 2024

Trwający od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r. nabór wniosków o wsparcie na inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw składa się z 3 obszarów z różnymi poziomami wsparcia. Obszar A dotyczący biogazowni rolniczych obejmuje najbardziej kosztochłonną inwestycję, dlatego i wsparcie jest najwyższe.

Jak podaje ARiMR, maksymalna wysokość pomocy udzielona beneficjentowi w okresie realizacji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w obszarze A wynosi 1,5 mln zł. Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta, wysokości do 65 proc.

Biogaz rolniczy powstaje w Polsce głównie z takich surowców, jak wywar pogorzelniany, gnojowica, pozostałości z owoców i warzyw, kiszonka z kukurydz
Biogaz rolniczy powstaje w Polsce głównie z takich surowców, jak wywar pogorzelniany, gnojowica, pozostałości z owoców i warzyw, kiszonka z kukurydzy. pixabay.com/Photorama

Podobnie jak w obszarach B i C, na realizację operacji może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50 proc. kwoty pomocy, wystarczy złożyć wniosek o jej przyznanie.

Kto może dostać pieniądze na biogazownie? Podstawowe wymogi

Podstawowe kryterium mówi o tym, że pomoc przyznaje się jeżeli inwestycja objęta operacją ma związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie. Następnie ARiMR przedstawia listę wymogów wobec inwestycji, by mogła podlegać wsparciu. Mogą to być operacje polegające na budowie biogazowni rolniczej z wyłączeniem robót budowlanych dotyczących istniejącej biogazowni rolniczej.

W ramach interwencji będą wspierane operacje, które nie zostały rozpoczęte wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, będą realizowane nie więcej niż w 2 etapach, których okres realizacji operacji nie będzie dłuższy niż 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy, przy czym złożenie wniosku o płatność pośrednią nastąpi nie później niż 24 miesiące od dnia zawarcia umowy.

Planowana wysokość kosztów kwalifikowalnych musi wynosić powyżej 20 000 zł, a operacje są związane z wytwarzaniem energii z OZE, magazynowaniem tej energii i wykorzystaniem jej wyłącznie na potrzeby własne gospodarstwa.

Całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kW, przy czym całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną wykorzystywanych na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych wchodzących w skład gospodarstwa nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z OZE znajdujących się w gospodarstwie.

Koszty ogólne stanowią nie więcej niż 10% kosztów kwalifikowalnych, inwestycje zostaną zrealizowane zgodnie z regulaminem.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE), udostępnionego pod adresem https://epue.arimr.gov.pl.

Regulamin, instrukcje i kryteria punktowe są dostępne na stronie ARiMR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W ARiMR trwa nabór o dopłaty OZE na biogazownie rolnicze. Rolniku, możesz produkować gaz w gospodarstwie - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski