Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W chełmskim szpitalu zmarł noworodek. Rodzice obwiniają lekarzy

Katarzyna Sobczuk naszemiasto.pl
Szpital zarządził sekcję zwłok dziecka i powołał komisję, która ma zbadać czy pracownicy szpitala nie popełnili błędu.
Szpital zarządził sekcję zwłok dziecka i powołał komisję, która ma zbadać czy pracownicy szpitala nie popełnili błędu. KS/archiwum
Wcześniak, który przyszedł na świat w szpitalu w Chełmie, zmarł w ósmej dobie pobytu na oddziale. Rodzice dziecka o śmierć oskarżają szpital. Ten zarządził sekcję zwłok i powołał komisję, która ma zbadać sprawę.

Przedwczesny poród zawsze niesie ze sobą spore ryzyko. Podobnie było w tym przypadku. Ciężarna matka trafiła do chełmskiej placówki i tam zdecydowano, że kobieta urodzi. Chłopczyk urodził się 25 listopada, w siódmym miesiącu ciąży. Kobiecie zbyt wcześnie odeszły wody płodowe, ale mimo to dziecko wydawało się zdrowe, ważyło 1640 gram.

Początkowo noworodek miał problemy z oddychaniem i był podłączony do tlenu. Z dnia na dzień stan wcześniaka poprawiał się, dziecko zaczęło jeść pokarm z butelki. Rodzice z nadzieją patrzyli w przyszłość. Niestety, w ósmej dobie życia stan chłopca się pogorszył. Lekarze, mimo wcześniejszego zapewnienia złożonego rodzicom, nie powiadomili ich o tym. Jak twierdzą rodzice noworodka, z dzieckiem gorzej było 3 grudnia w nocy, oni zostali powiadomieni o złym stanie dziecka dopiero 4 grudnia około godziny 16.

Dziecko potrzebowało płytek krwi, zdaniem rodziców zostały one zbyt późno zamówione. Lekarze płytki krwi muszą sprowadzać z Lublina, zapotrzebowanie na ich dostawę złożono dopiero następnego dnia. Transport dotarł około godziny 13, po godzinie 20 wcześniak zmarł.

Szpital zarządził sekcję zwłok i powołał specjalną komisję, która ma zbadać czy pracownicy szpitala nie popełnili błędu.

W wypisie ze szpitala jako przyczynę śmierci wpisano zakażenie gronkowcem. Jak twierdzą specjaliści, bakterie gronkowca znajdują się wszędzie, a przede wszystkim na naskórku zdrowego człowieka i powodują zakażenie po przedostaniu się w głąb ustroju lub pod skórę. Noworodek zakażony gronkowcem może zachorować na wiele rodzajów schorzeń od łagodnych infekcji skórnych, po zagrażający życiu zespół wstrząsu toksycznego.

Rodzice noworodka zapewniają, że sprawę zgłoszą prokuraturze. Twierdzą, że szpital mógł zareagować wcześniej i skierować ich dziecko do innego, specjalistycznego szpitala.

– Na obecną chwilę ciężko jest mi się wypowiadać co do zarzutów rodziców wobec szpitala. Postępowanie wyjaśni czy nie doszło do uchybienia – wyjaśnia nam Piotr Raszczepkin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Chełmie. – Wyniki powinniśmy otrzymać za około tydzień.

Więcej informacji z Chełma i okolic znajdziesz na: chelm.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski