W kolejny rok na sportowo

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Osoby z niepełnosprawnościami powinny wyzbyć się kompleksów i obaw przed podjęciem aktywności sportowej – przede wszystkim dla własnego dobra.

Sport może pełnić w przypadku osób z niepełnosprawnościami o wiele większą i nawet bardziej korzystną rolę w życiu niż dla ludzi w pełni sprawnych fizycznie i intelektualnie. W pierwszym rzędzie dlatego, że o ile osoby pełnosprawne traktują sport jako element troski o zdrowie fizyczne, lepsze samopoczucie, poprawę sylwetki itp., o tyle dla OzN sport – oprócz tych samych korzyści – przynosi szereg innych pozytywnych zjawisk z zakresu rehabilitacji. Potwierdza to Bartosz Mrozek, niepełnosprawny sportowiec, który uprawia szybownictwo, narciarstwo, jest też kierowcą terenowym. Podkreśla, że sport jest ważny w jego życiu. – Sport pozwala mi zachować zdrowie i kondycję, ale jest też sposobem na rehabilitację – podnosi Bartosz Mrozek.

Promowaniu aktywności fizycznej wśród OzN służy kampania społeczna „Sport bez Barier” prowadzona przez Fundację Neuron+. To druga edycja tej akcji, chodzi w niej m.in. o pokazanie możliwości uprawiania sportu przez OzN choćby przez przykład, jaki dają innym niepełnosprawni sportowcy. Wielu z nich uprawia sport od wielu lat, a część może się także pochwalić sukcesami odniesionymi zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Najważniejsze to zacząć

Tak jak to ma miejsce w przypadku ludzi pełnosprawnych – osobom z niepełnosprawnościami najtrudniej jest wykonać pierwszy krok w świecie sportu. Najtrudniej jest bowiem przełamać opory psychiczne, żeby założyć dres lub koszulkę sportową i ruszyć na boisko, bieżnię lub stanąć na terenie pływalni. O tych oporach mówią terapeuci, trenerzy, rodzice i opiekunowie OzN, ale także i sami zainteresowani. Ci ostatni przyznają, że boją się ośmieszenia, braku akceptacji, wręcz kompromitacji z powodu swojej sportowej nieporadności.

Czasami bardzo trudno jest pomyśleć o sporcie osobom, które przeżyły ciężkie wypadki lub poważne choroby, które są przyczyną ich niepełnosprawności i jeszcze przeżywają swój stan, są niekiedy nawet w stanach depresyjnych. Dużo zależy wtedy również od pomocy bliskich i przyjaciół, którzy mogą pomóc takiej osobie „pozbierać się”, zmienić nastawienie do życia, a sport jest ku temu znakomitym narzędziem. Sport może w tym pomóc, zwłaszcza, że nie brakuje przykładów niepełnosprawnych sportowców, którzy uwierzyli, że sytuacja, w jakiej się znaleźli nie jest końcem świata i podjęli treningi.

Prof. Janusz Kocki, przewodniczący rady naukowej Fundacji Neuron+ podkreśla, że właśnie takie przykłady mogą być „zaraźliwe”. – Sportowcy udowadniają, że niepełnosprawność nie jest końcem świata, że nie zamyka im to drogi do podejmowania sportowej aktywności – wyjaśnia Janusz Kocki. – Namawiamy osoby z niepełnosprawnościami, którzy do tej pory nie odważyli się na podjęcie aktywności sportowej, aby zmienili swoją postawę z myślą o sobie samym. Może warto by było, aby rozpoczęcie aktywności fizycznej wpisali do swoich noworocznych postanowień. Wtedy będą mieli dodatkową motywację, aby wyjść z domu i pójść na trening, spotkać się z innymi ludźmi – dodaje Janusz Kocki.

Prof. Kocki uważa, że wiele OzN – dzięki kampanii „Sport bez Barier” – zacznie uprawiać sport, część nawet podejmie treningi z myślą o budowaniu swojej wyczynowej kariery sportowej. Niepełnosprawni jako osoby wytrwałe, systematyczne, obowiązkowe nadają się na sportowców, trenerom – mimo wielu ograniczeń – pracuje się z nimi dobrze choćby przez to, że OzN chętnie wykonują polecenia, chcą się uczyć nowych rzeczy, jeździć na zawody itd.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W kolejny rok na sportowo - Dziennik Bałtycki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski