Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie i województwie Narodowe Święto Niepodległości uczcili na sportowo. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Szuptarski
Krzysztof Szuptarski
Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Lublinianie i mieszkańcy województwa lubelskiego Narodowe Święto Niepodległości uczcili na sportowo. 11 listopada w stolicy regionu odbyły się między innymi dwie imprezy biegowe oraz jedna pływacka.

W sobotnie przedpołudnie w Ogrodzie Saskim został rozegrany 8. Lubelski Bieg Niepodległości. W imprezie udział wzięło blisko 600 osób, uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także ich nauczyciele, rodzice oraz opiekunowie.

– Uczestnicy rywalizowali w czterech grupach biegowych na dystansie mili lądowej, wynoszącym 1609 m. Trasa przebiegała alejkami Ogrodu Saskiego, a jej oznakowanie dodatkowo podkreślało wyjątkowy i patriotyczny charakter biegu. Sobotni bieg odbywał się w ramach 8. Lubelskiej Biegowej Triady Pamieci. W corocznej triadzie organizujemy trzy takie imprezy. Oprócz Biegu Niepodległości zaliczane są do niej jeszcze czerwcowy Bieg Solidarności "Lubelski Lipiec 1980” oraz rozgrywana we wrześniu Mila Pamięci Ofiar Komunizmu – podkreśla Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji "Ruchu Solidarności Rodzin".

W poszczególnych kategoriach triumfowali: klasy V - Agnieszka Greszta i Jakub Satkowski (oboje SP nr 28 w Lublinie), klasy VI - Dominika Jakubiak (SP nr 28 w Lublinie) i Olaf Gorgol (SP nr 10 w Lublinie), klasy VII - Martyna Radkowska i Stanisław Goldsztejn (oboje SP nr 28 w Lublinie), klasy VIII - Lena Wilczek (SP nr 24 w Lublinie) i Igor Satkowski (SP nr 30 w Lublinie), szkoły ponadpodstawowe - Wiktoria Zalewa (IV LO w Lublinie) i Piotr Krzyszczak (VII LO w Lublinie), nauczyciele - Magdalena Sekuła (X LO Mistrzostwa Sportowego w Lublinie) i Dawid Duda (VII LO w Lublinie) oraz rodzice - Agata Wójcik (SP nr 44 w Lublinie) i Maciej Bujak (SP nr 28 w Lublinie).

Lubelski bieg jest swoistym spotkaniem międzypokoleniowym mieszkańców naszego miasta i regionu. Razem z uczniami pobiegli bowiem ich rodzice, opiekunowie i nauczyciele. Wszyscy uczestnicy otrzymali na mecie unikalny medal, a najliczniejsza reprezentacja szkolna - puchar niepodległości.

Walczyli w "Chęć na pięć - 11 listopada"
Po zmaganiach w Ogrodzie Saskim wystartowała jesienna edycja "piątki". Uczestnicy biegu "Chęć na pięć - 11 listopada" rozpoczęli walkę w samo południe, a trasa biegu prowadziła ścieżkami rekreacyjnymi i rowerowymi w Parku im. Św. Jana Pawła II w lubelskim wąwozie Czuby. Bieg główny ukończyło ogółem 292 osoby, w tym 73 kobiety.

Najszybciej 5-kilometrową trasę w biegu open pokonał lublinianin Krystian Kuna, uzyskując na mecie rezultat 15.54. Druga lokata przypadła Łukaszowi Nestorowiczowi z Okszowa (16.00), natomiast jako trzeci finiszował Robert Wiatrzyk z Tomasovii Tomaszów Lubelski (16.08).

Z kolei rywalizację pań wygrała lublinianka Natalia Zych (19.43), wyprzedzając Magdaleną Sekułę z Franciszkowa (19.57) oraz Joannę Szmit z Lublina (20.06).

Po zakończonym biegu głównym rozpoczęły się zmagania w biegach "Przez metry po kilometry", w których rywalizowały dzieci i młodzież szkolna do 15 lat. W zależności od kategorii wiekowej musieli oni pokonać dystans od 50 do 1000 m. Meta każdego z czternastu biegów była zlokalizowana na terenie parku, natomiast start poszczególnych serii znajdował się w stosownej odległości od mety.

Za nami 8. Pływacka Sztafeta Niepodległości 2023
Z kolei w basenie olimpijskim Aqua Lublin z okazji Narodowego Święta Niepodległości 100 zawodników i zawodniczek popłynęło na dystansie 100 m stylem dowolnym, rywalizując w 8. Pływackiej Sztafecie Niepodległości 2023.

– Zmienillśmy nieco formułę sztafety. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wystartowało jednocześnie dziesięć sztafet pod szyldem Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Każda ze sztafet składała się po dziesięć osób, które popłyneły po 100 m stylem dowolnym – zaznacza Jacek Kasperek, trener AZS UMCS Lublin.

Pierwsza była sztafeta Lubelskiego OZP 10, osiągając łączny wynik 11:49.20. Drugie miejsce zajęła ekipa LOZP 7 (11:49.60), natomiast na najniższym stopniu podium stanął team LOZP 5 (11:55.04).

Wydarzenie zostało zorganizowane po raz ósmy z inicjatywy Lubelskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Klubu Uczelnianego AZS UMCS, Urzędu Miasta Lublin oraz MOSiR "Bystrzyca” w Lublinie.

Uczcili Narodowe Święto Niepodległości także w regionie
105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili także na sportowo w Świdniku. 11 listopada, po raz dwudziesty pierwszy w tym mieście odbyły się bowiem Uliczne Biegi Niepodległości.

11 listopada w województwie lubelskim rozegrano jeszcze inne imprezy biegowe, jak m.in.: 2. Bieg Niepodległości w Białej Podlaskiej, 7. Chełmski Bieg Niepodległości, 23. Biegi Niepodległości - Puławy 2023, czy 31. Uliczne Łukowskie Biegi Niepodległości. Z kolei 12 listopada w Hrubieszowie odbyła się impreza pod hasłem - "Biegamy Razem w Dniu Niepodległości".

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski