Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie na kopertach będą parkować już tylko niepełnosprawni. Nikt inny

Artur Jurkowski
- Bez możliwości parkowania na kopercie zarezerwowanej dla osoby niepełnosprawnej byłoby mi bardzo trudno poruszać się samochodem - podkreśla Ewa Michalak
- Bez możliwości parkowania na kopercie zarezerwowanej dla osoby niepełnosprawnej byłoby mi bardzo trudno poruszać się samochodem - podkreśla Ewa Michalak Małgorzata Genca
- Idea korzystania z kopert parkingowych dla niepełnosprawnych uległa wypaczeniu. Zbyt wiele osób nieuprawnionych wykorzystuje takie karty. Mam nadzieję, że zmiany wchodzące właśnie w życie spowodują znaczącą poprawę sytuacji - podkreśla Adam Orzeł, pełnomocnik w regionie lubelskiej Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

Od dzisiaj rusza akcja wymiany kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Taka karta umożliwia pozostawienie samochodu na specjalnie wyznaczonej kopercie. I niepełnosprawni mogą tam parkować za darmo, nawet jeśli takie miejsce znajduje się w strefie płatnego parkowania.

Nowe regulacje precyzują, że do parkowania na kopercie będą uprawnione osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, o ile dodatkowo mają znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.

Ale to nie koniec nowości. Karty nie będą już ważne bezterminowo. - Dla osób niepełnosprawnych będą wydawane na okres nie dłuższy niż pięć lat, a dla placówek - nie dłuższy niż trzy lata - precyzuje Beata Mazur, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie.

Zostanie utworzona centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Po co? Inicjatorzy ustawy, przyjętej przez Sejm w ub. roku, chcą w ten sposób ograniczyć liczbę osób bezprawnie korzystających z kart parkingowych. - W ciągu trzech ostatnich lat ujawniliśmy kilkanaście takich przypadków. M.in. chodziło o mężczyznę, który korzystał z dokumentu swojej nieżyjącej od dziewięciu lat matki - wskazuje Robert Gogola, rzecznik prasowy lubelskiej Straży Miejskiej.

Nie ma precyzyjnych danych, ile kart parkingowych zostało wydanych w Lublinie. - W grę może wchodzić 9-10 tysięcy. Po zmianach na pewno ta liczba spadnie - ocenia Mazur.

Według danych resortu infrastruktury, obecnie w Polsce wydano ponad 650 tysięcy kart. Po zmianach może ich zostać około 180 tysięcy.

Obecne karty stracą ważność 1 grudnia. Koszt wymiany to 21 złotych.

Nowe regulacje wprowadzają też dodatkową karę dla bezprawnie posługujących się kartą parkingową. Jej wysokość to 2 tysiące złotych. Mandat za bezprawne parkowanie na kopercie wynosi 500 zł. Do tego dochodzi pięć punktów karnych. Od początku roku lubelscy strażnicy za takie wykroczenie ukarali 140 kierowców. Przy czym 87 aut zostało od-holowanych (najwięcej, bo aż 51 przypadków, było na ul. Radziszewskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski