Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie powstanie pierwsza w Polsce platforma poświęcona historii medycyny. To "MEDpedia"

Julia Zdunek
Julia Zdunek
W Lublinie zainaugurowano projekt „MEDpedia – galeria medyczna”, którego celem jest powstanie Muzeum Medycyny oraz wirtualnej platformy Medpedii. W jego zbiorach znajdą się filmy, wykłady oraz stare urządzenia medyczne.

W Lublinie zainaugurowano projekt „MEDpedia – galeria medyczna”, którego celem jest powstanie Muzeum Medycyny oraz wirtualnej platformy Medpedii. Oficjalnie projekt ruszył 1 grudnia ub. roku i ma potrwać przez następne 2 lata. Wydarzeniu towarzyszyła zorganizowana w czwartek (29 lutego) konferencja naukowo-szkoleniowa „Muzeum medycyny we współczesnej edukacji medycznej i popularyzacji nauki” współorganizowana przez Uniwersytet Medyczny we współpracy z Politechniką Lubelską.

W jego ramach mają powstać trzy ekspozycje klasyczne. Zbiory eksponatów będą prezentowały oddzielne historie opowiadające o historii medycyny lub odkryciach w naukach biologicznych. Drugą część Galerii MEDpedia stanowić będzie portal internetowy, który poprzez technologie cyfrowe będzie umożliwiał wszystkim chętnym dotarcie do prezentowanych treści.

- Za każdym eksponatem kryje się historia i różne opowieści. Chcielibyśmy, aby oprócz klasycznego rozumienia wystaw w Centrum Symulacji Medycznej, a więc znalezienia pewnego miejsca, gdzie mogłyby się odbywać wystawy stacjonarne i rotacyjne, nasze muzeum mogło także znaleźć trochę inny wymiar, czyli bardziej nowoczesny. Po to, aby pokazać, że ten sprzęt ewoluuje i służy człowiekowi i procesowi leczniczemu - mówi prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej.

Wystawy będą miały charakter otwarty. W ramach Medycznego Forum Edukacyjnego zapraszane będą szkoły podstawowe i średnie, ale przede wszystkim mieszkańcy Lublina, którzy poprzez te eksponaty będą mogli poznać historię medycyny oraz ciekawych ludzi ze świata nauki.

- Na ten moment dysponujemy głównie eksponatami, które są w SPSK 4. Jesteśmy na etapie ewidencji tych zasobów. To są eksponaty, które można sklasyfikować jako związane z farmacją, analityką medyczną, chirurgią, ortopedią i anastezjologią. To są stare respiratory, stare narzędzia chirurgiczne, ciśnieniomierze, ale też dary prywatnych osób, np. stary termometr czy receptariusz – wymienia prof. Kamil Torres.

I dodaje, że planowane jest znalezienie stałego miejsca, gdzie eksponaty będą dostępne dla zwiedzających. Natomiast poszczególne wykłady i filmy mają być już niedługo opublikowane w internetowej galerii. Projekt ma za zadanie uświadomić obecnym studentom medycyny, jak wyglądała ich profesja w przeszłości oraz nauczyć empatii do pacjenta.

[cyt]- Każdy z nas oczekuje profesjonalnego pielęgniarza czy pielęgniarki, pracującej w zespole i bardzo dobrze komunikującej się. Misją naszej galerii, a docelowo Muzeum Medycyny jest budowanie takiego uwrażliwienia i pokazywanie przez historię tych eksponatów konkretnych sytuacji, aby poprzez sztukę jeszcze lepiej kształcić nasze zespoły medyczne - mówi prof. Torres.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski