Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie rusza akcja "Pudełko Życia". Na pomoc starszym, chorym i samotnym

Dorota Krupińska
Monika Lipińska mówi o akcji "Pudełko Życia"
Monika Lipińska mówi o akcji "Pudełko Życia" Jacek Babicz
Zwykłe pudełko, a w środku ważne dane o pacjencie. W Lublinie rusza akcja "Pudełko Życia" - skierowana do osób starszych, samotnych i schorowanych. Na czym polega? Zobaczcie.

O akcji, która działa m.in. w Wejherowie pisaliśmy w grudniu. Pomysłem zainteresowaliśmy lubelski MOPR. Udało się. "Pudełko życia" startuje w Lublinie.

- Pilotażowy program rusza w marcu. To akcja prosta i potrzebna - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina, ds. społecznych, organizatora przedsięwzięcia. - Dbamy o bezpieczeństwo i zdrowie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych - dodaje.

Seniorzy uczestniczący w akcji otrzymają specjalnie oznakowane "Pudełko Życia" razem z kartą informacyjną i naklejką. Na formularzu wpisują ważne dane, swoje imię i nazwisko, numery telefonów do najbliższych osób, które w razie pobytu w szpitalu należy powiadomić, informacje o chorobach, uczuleniach, lekach, które przyjmują czy przebytych operacjach. Kartę z danymi wkładamy do pudełka, a naklejkę przyczepiamy w widocznym miejscu, najlepiej na lodówce, bo to urządzenie każdy ma w domu. - Tak naprawdę najważniejsza jest naklejka, oznakowane miejsce, bo kartę z danymi można włożyć do zwykłego słoika - zaznacza Lipińska.

Projekt pomoże chorym i samotnym osobom w krytycznych sytuacjach i ułatwi pracę służbom medycznym pogotowia. - Jeżeli do seniora przyjeżdża ratownik medyczny i ma z pacjentem utrudniony kontakt, bo np. ta osoba zemdlała, to dzięki tym informacjom będzie wiedział np. na co jest chory jest uczulony, jakie leki przyjmuje - zaznacza Lipińska.

Lubelskie służby medyczne chwalą pomysł i przyłączają się do akcji.

- Wyjeżdżamy głównie do osób starszych, po 60. roku życia. Wśród nich są osoby samotne - mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego pogotowia ratunkowego w Lublinie. - Te wszystkie informacje, które pacjent umieściłby w pudełku życia są niezbędne do podjęcia właściwej decyzji przez personel medyczny. Będą przydatne również do diagnostyki i leczenia w szpitalu - dodaje.

Dla lekarzy i ratowników z punktu widzenie medycznego bardzo ważna jest informacja, na jakie leki chory jest uczulony, jakie przyjmuje, czy cierpi na schorzenia przewlekłe.

Pudełka razem z kartą i naklejkami będzie można dostać w każdej filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie niezależnie czy ktoś korzysta z pomocy MOPR czy nie. - Dodatkowo pracownicy socjalni w takcie wizyt będą proponować swoim podopiecznym przyłączenie się do programu i pomogą w wypełnieniu karty - mówi Monika Lipińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski