18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

W Muzeum Wsi Lubelskiej powstaje prowincjonalne miasteczko (ZDJĘCIA)

Barbara Wójtowicz
Już niedługo będziemy mogli zwiedzać prowincjonalne miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zakończenie pierwszego etapu budowy zaplanowano na październik.

Budowę przedwojennego miasteczka rozpoczęto w 2010 roku, dzięki pieniądzom uzyskanym z Unii Europejskiej. W założeniu będzie zajmowało ono obszar ponad 2,5 hektara, złoży się na nie ponad 40 obiektów. Część z budynków znalazła się na terenie muzeum wcześniej, jedenaście wybudowanych zostanie w ramach realizowanego projektu. Pozostałe poczekają nakolejny etap, na razie nie ma jednak na to pieniędzy.

Czego mogą spodziewać się zwiedzający? Miasteczko ma służyć edukacji, dlatego do poszczególnych miejsc można będzie wejść, dotknąć eksponatów, czy nawet spróbować lodów produkowanych w lodziarni. W szkole można będzie uczyć się kaligrafii i rękodzieła, śpiewać i tańczyć. - Ci, którzy zasłużą na karę, będą klęczeć na grochu, albo siedzieć w oślej ławce - śmieje się Mieczysław Kseniak, dyrektor muzeum. - To będzie pewnego rodzaju zabawa w przeszłość.

Układ miasteczka charakterystyczny jest dla większości miast europejskich, lokowanych na prawie magdeburskim. Charakteryzuje je regularny rynek, szachownicowy układ uliczek, które krzyżowały się na rynku, sznurowy podział działek.

Najważniejszym miejscem w mieście będzie ratusz, który jest kopią obiektu z Głuska. Obok znajdzie się dom chrześcijański z Siedliszcza, dom żydowski, remiza strażacka z Wilkowa, szkoła z Bobrownik, areszt z Samoklęsk, piekarnia z Wąwolnicy i Kołodzielnia z Bełżyc. W skład miasta wejdą też budynki już posadowione na terenie muzeum, jak kościół z Matczyna czy Okólnik z Ostrowa Lubelskiego.

Aktualnie trwają prace przy budynkach, ogłoszony został też przetarg na dostarczenie systemu zliczania zwiedzających oraz wyposażenia - punktu informacji, kiosków interaktywnych, audioprzewodników. Termin składania ofert mija w piątek.

Wykonawcą projektu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Konserwacji Zabytków Arcus z Lublina. Jak mówi prezes Jerzy Bień, budowa miasteczka jest trudnym przedsięwzięciem. - Stawianie współczesnych obiektów wydaje się przy tym bardzo łatwe - mówi. - Musimy oddać charakter starych miasteczek, ducha czasu. Trzeba wykorzystać specjalne materiały, szczególnie przy pokryciach dachowych. Nie stosujemy blachodachówki, ale na przykład papę czy słomę. Żeby zrobić dach słomiany, trzeba znaleźć rolników, którzy ścięli zboże w odpowiednim momencie i specjalną kosiarką, oraz powiązać słomę w snopki.

Całkowity koszt realizacji projektu "Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie" wynosi ponad 13 mln zł. Dofinansowanie ze środków europejskich to ponad 7,5 mln zł.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

123
DOCENCIE TO, ŻE CAŁA POLSKA BĘDZIE NAM ZAZDROŚCIĆ TAKIEGO MIEJSCA!!!
NIE MÓWCIE O PIENIĄDZACH BO TE PARE MILIONÓW TO NIC W PORÓWNANIU Z INNYMI INWESTYCJAMI.
PAMIĘTACIE NIEDAWNY REMONT, NIEUDANY, POMNIKA UNII POLSKO-LITEWSKIEJ?ZOBACZCIE ILE KOSZTOWAŁ, A PRZEKONACIE SIĘ CO TO MARNOWANIE PIENIĘDZY. TE PARE MILIONÓW TO NIC,

cały świat będzie tu przyjeżdżał, filmy będą kręcić, a wy narzekacie bo lepiej zrobić przytułek? Wstyd!!!
JA JESTEM DUMNY, ŻE W MOIM MIEŚCIE COŚ TAKIEGO POWSTAJE!!!
123
Typowy przedstawiciel ochlokratycznego motlochu. Tluszcza nie mysli o dziadkach tu i teraz oraz wnukach i prawnukach tylko o tym, zeby sie nazrec. tu i teraz. To dzieki Wam nasze wnuki beda musialy splacac dlugi za nas I ZA TO, ŻE MY SIĘ NAŻARLIŚMY. SKOŃCZCIE Z TYM ŻĄDANIEM SOCJALU WRESZCIE!!!!!!!

Piękna inicjatywa, popieram choć też chciałbym dobrze żreć, ale patriotyzm to myslenie nie tylko o moim mieszkaniu czy zyciu, ale o zyciu moich przodkow i potomkow w przyszlosci. My poumieramy za pare lat i nikt juz nie bedzie pamietal zwlaszcza my, czy dobrze sie nazarlismy, ale nasi potomkowie mogą cierpieć lub doceniać konsekwencje naszych działań.
WIĘCEJ PATRIOTYZMU I MIŁOŚCI DO NASZYCH NASTĘPCÓW, MNIEJ EGOIZMU. TO JEST WG MNIE PATRIOTYZM, A NIE PUSTY FRAZES ZE "KOCHAM SWÓJ KRAJ". JAK KOCHASZ TO POSWIĘĆ SIĘ DLA WNUKÓW, A NIE NARZEKAJ ŻE DOMAGASZ SIĘ STALE CZEGOŚ DLA SIEBIE, CHECIE SIĘ NAŻREĆ TYLKO.
123
Typowy przedstawiciel ochlokratycznego motlochu. Tluszcza nie mysli o dziadkach tu i teraz oraz wnukach i prawnukach tylko o tym, zeby sie nazrec. tu i teraz. To dzieki Wam nasze wnuki beda musialy splacac dlugi za nas I ZA TO, ŻE MY SIĘ NAŻARLIŚMY. SKOŃCZCIE Z TYM ŻĄDANIEM SOCJALU WRESZCIE!!!!!!!

Piękna inicjatywa, popieram choć też chciałbym dobrze żreć, ale patriotyzm to myslenie nie tylko o moim mieszkaniu czy zyciu, ale o zyciu moich przodkow i potomkow w przyszlosci. My poumieramy za pare lat i nikt juz nie bedzie pamietal zwlaszcza my, czy dobrze sie nazarlismy, ale nasi potomkowie mogą cierpieć lub doceniać konsekwencje naszych działań.
WIĘCEJ PATRIOTYZMU I MIŁOŚCI DO NASZYCH NASTĘPCÓW, MNIEJ EGOIZMU. TO JEST WG MNIE PATRIOTYZM, A NIE PUSTY FRAZES ZE "KOCHAM SWÓJ KRAJ". JAK KOCHASZ TO POSWIĘĆ SIĘ DLA WNUKÓW, A NIE NARZEKAJ ŻE DOMAGASZ SIĘ STALE CZEGOŚ DLA SIEBIE, CHECIE SIĘ NAŻREĆ TYLKO.
t
tax
Myślę, że nie musimy nikogo przyciągać, stać nas - mówię o potencjale ludzkim - na zrobienie czegoś samemu. To oczywiście proces rozciągnięty na lata, a nawet dziesięciolecia, o ile władza na to pozwoli. Natomiast kraje oparte na turystyce to trzecia ligia. A chyba nie tego życzysz Lublinowi
f
folkatka
Sa miejsca i kraje, dla których turystyka jest głównym źródłem dochodów. Obawiam się, że na razie żadnego Mercedesa ani BMW nie przyciagniemy. Trzeba dbac i rozwijać to, co się ma.
t
tax
Właśnie przydałoby się, aby wysiłki władz bardziej szły w kierunku odbudowy przemysłu, Turystyka niech będzie, ale jako poboczna działalność. W końcu była tu kiedyś fabryka samochodów ciężarowych i duża cukrownia. Ja bym chciał aby lubelszczyzna coś produkowała oprócz żywności, a nie tylko służyła do zwiedzania.
d
dokturek
Budowa miasteczka w skansenie to cenna i potrzebna inicjatywa, uatrakcyjniająca Lublin i przyciągająca turystów ale część lublinian nigdy tego nie doceni, zwłaszcza ci, którzy pochodzą ze wsi i uważają, że nie po to przyjechali do miasta, żeby znowu mieć wieś. W tym tkwi sedno problemu. Niech skansen rozwija się nadal. Każdy kto tam był, docenia klimat tego miejsca i chce aby muzeum istniało nadal i się rozwijało.
f
folkatka
Jasne. Ale żeby cos osiągnąć, trzeba najpierw zainwestować. Bez tego sie nie da. Ludzie by chcieli, zeby cos się zmieniło w mieście za jednym pstryknieciem palców. A tak sie nie da. Po za tym, Lubelszczyzna ma spory turystyczny potencjsł, które trzeba rozwijać, bo to jedyne źródło doc hodów dla naszego regionu, pozbawianego przemyslu i infrastuktury.
m
mj
I czy ktoś chce, czy nie taka prawda
t
tax
W końcu każdy jest zainteresowany jak wydawane są jego pieniądze. To, że projekt jest sam w sobie interesujący to jedno, a to że kosztuje i to słono to drugie.
t
tax
Problem w tym, że aby takie miasteczko mogło powstać, trzeba bylo wcześniej kogoś okraść. Ciekawe ilu lubliniaków by przyklasnęło temu pomysłowi, gdyby musieli z własnej kieszeni wyciągnąć np po 20zł od mieszkańca na ten projekt. Swoją drogą ciekawe ile będzie kosztowało utrzymanie tego miasteczka.
T
Tenisista
Fantastyczna wiadomości, zwłaszcza z mozliwoscia uczestnictwa w "zyciu" tego miastaczeka. Moze jeszcze cos w stylu kuzni, zakladu wyrabiania przedmiotow z gliny gdzie samemu mozna cos wykonac. Ewentualnie chata z posilkami i napitkami z tamtej epoki
f
folkatka
Widzisz, zawsze znajda sie ludzie, którzy nie maja gdzie mieszkać. Nawet najbardziej bogate społeczeństwa nie sa wolne od problemów tego typu. Po za tym - mieszkania socjalne są, jak najbardziej sie je buduje, i szkoda - że nie zawsze ci, co je dostają, potrafia je uszanować. Ja akurat nasluchałam sie róznych tego typu historii...A infrastruklture turystyczna warto rozwijać. Już w tej chwili Lublin nie preezentuje sie najgorzej pod tym względem. Wareto pamiętać że turyście to pieniądze. A jak wróca do siebie i powiedza, że w Lublinie im sie podobało, bo np. widzieli takie super przedwojenne miasteczko, to przyjada ich znajomi, i przywioza do nas kolejne pieniądze.
a
akka
Nie ma potrzeby budować ogrodzeń wokół skansenu. Taniej będzie dopisac na tablicach wjazdowych że to jest właśnie słynny prowincjonalny Lublin.

Jeżeli Pan Żuk nie pozyska inwestorów do Lublina to za kilka lat nawet dodatkowe informacje na tablicach nie będą potrzebne.
N
Najs
Pomysł całkiem niezły, ale osobiście uważam, że szkoda pieniędzy, lepiej by było spożytkować je dla potrzebujących. Może wybudować mały, skromny domek dla kogoś, kto nie ma gdzie mieszkać? Mało jest takich rodzin? Po co budować domy do zwiedzania takim kosztem...
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie