W najgorszych chwilach otrzymała pomoc – teraz sama pomaga innym

Materiał partnera zewnętrznego
Pani Karolina była szczęśliwa. Zaręczyny i ślub z kochającym mężczyzną, pierwsze, drugie, później trzecie dziecko - wiele kobiet marzy o takim życiu. Niestety mężczyzna, który miał otaczać rodzinę miłością i wsparciem, okazał się manipulantem i agresorem.

FUNDUSZ SPRAWIEDLIWOSCI MYSLENICE from Polska Press Grupa on Vimeo.

Życie pani Karoliny zamieniło się w piekło. Na szczęście otrzymała skuteczną i fachową pomoc - od Funduszu Sprawiedliwości. Zaczęło się od kłótni, wyzwisk i gróźb. Eksperci twierdzą, że w tego typu sytuacjach jest to pierwsze ostrzeżenie. Drugi etap następuje, gdy do przemocy psychicznej dołącza fizyczna. Tak było w przypadku pani Karoliny.

„Pamiętam sytuację, w której córka nie chciała dokończyć jeść spaghetti. Mąż rzucił talerzem o ścianę i kazał jej sprzątać. Po tym córka (…) przez kilka lat nawet nie chciała patrzeć na to danie” – opowiadała pani Karolina w poruszającej rozmowie z portalem Myślenice iTV. - Podobną sytuację przeżył syn, który podczas mojej nieobecności nie chciał zjeść tostów. Mąż rzucił nimi, a potem kazał jeść je z podłogi” - relacjonowała.

Mąż wyładowywał na rodzinie swą agresję, był często pod wpływem alkoholu. Dla pani Karoliny każdy dzień stawał się koszmarem, przepełniony, strachem przed mężem i obawą o dzieci. "Chodziłam i płakałam. Starałam się go nie prowokować" - wspomina. "Czułam, że umieram" – podsumowuje.

Fundacja Sprawiedliwości pomogła pani Karolinie zrobić przełomowy krok

Agresja męża pani Karoliny zaczęła wpływać na ich dzieci. Córka zaczęła mieć kłopoty w szkole. Dopiero kiedy po kilku miesiącach ojciec wyprowadził się z domu, wszystko wróciło do normy. Pani Karolina zauważyła w rozmowie z Myślenice iTV, że dzieci bały się ojca, ale też pragnęły być przy nim, bawić się z nim. Podświadomie starały się więc nie wywoływać u niego agresji. Kiedy w końcu wyprowadził się z domu, stwierdziły, że jest im smutno, bo tata się wyprowadził, ale jednak w domu będzie spokojniej.

Do wyprowadzki nigdy by jednak nie doszło, gdyby nie przełomowy krok, na jaki zdecydowała się pani Karolina. Postanowiła szukać ratunku w krakowskim Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który ma swój lokalny punkt pomocy w Myślenicach. Ośrodek działa w ogólnopolskiej sieci pomocy pokrzywdzonych przestępstwem, realizowanym przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Fundacja Sprawiedliwości — jaką pomoc otrzymała pani Karolina?

„Otrzymałam szerokie wsparcie. Część dotyczyła moich rozmów o dzieciach z panią psycholog i konsultacji działań, np. jak zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, jak dalej żyć i jak je wspierać. Bezpośrednio pani psycholog spotkała się kilka razy ze mną. Z moim najmłodszym synem spotkania odbywały się w ciągu kilku lat (…). Pani psycholog pomogła w skierowaniu go na badania w ramach zaburzeń sensomotorycznych, które ostatecznie się potwierdziły. Dzięki temu mieliśmy opinię i zalecenia. Dodatkowo otrzymaliśmy bezpośrednią pomoc, która dotyczyła wyprawki do szkoły.

Ośrodek wspierał nas przez niemal dwa lata. Wtedy byłam w trudnej sytuacji finansowej — wskazuje pani Karolina.

Fundacja Sprawiedliwości – najtrudniejszy pierwszy krok

Według adwokata Przemysława Krupińskiego, który pracuje z osobami zgłaszającymi się do ośrodka, samo zwrócenie się po pomoc jest i nierzadko bardzo trudnym krokiem.

- Bardzo często osoby, które są ofiarami przemocy, nie szukają pomocy. Zamiast tego próbują mówić sobie, że przy następnej sytuacji, kiedy partner będzie agresywny, już na pewno zareagują. Ale w 99 proc. przypadków tego nie robią. Kiedy takie osoby trafią do nas, do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, jest nam już łatwiej im pomóc. Często też zdarza się, że np. sąsiedzi zgłaszają się do nas i mówią, że znają osoby, które cierpią z powodu przemocy w domu. Wtedy my kontaktujemy się z tymi poszkodowanymi, a sąsiedzi są świadkami – mówi Krupiński.

Fundusz Sprawiedliwości, zreformowany dzięki ministrowi Zbigniewowi Ziobro, dysponuje budżetem liczonym w setkach milionów zł. Te pieniądze pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych, „dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze następnie są kierowane do organizacji, które stają do konkursu o granty. Ostateczną decyzję o tym, kto dostanie środki, podejmuje resort sprawiedliwości.

Gdzie znaleźć pomoc finansowaną przez Fundusz Sprawiedliwości?

W kraju działa blisko 40 regionalnych ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości. Docelowo ma być 60. Tę sieć uzupełnia już prawie 190 punktów lokalnych, a ma być ich aż 300. Wystarczy się do nich zgłosić – przyjść, napisać maila, zadzwonić. Pierwszym krokiem w pomocy jest zwykle spotkanie z osobą pierwszego kontaktu, a po przeanalizowaniu sytuacji pokrzywdzona osoba otrzymuje odpowiednio pomoc prawną, materialną czy np. psychologiczną.

„To, czego doświadczyła pani Karolina, było przede wszystkim wieloletnią, cykliczną przemocą emocjonalną, jak i fizyczną, jakiej dopuścił się jej małżonek. Przemoc, jakiej doświadczyła, dla niej, jak i dzieci była wprost obezwładniająca, ponieważ człowiek, który miał być opoką, mężem, ojcem, kimś na dobre i na złe, stał się przyczyną bólu, strachu, łez – mówi Marta Grabek-Niekraszewicz, dyrektor Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

„Przemoc psychiczna ma niezwykły wymiar, ponieważ jest przemocą „w białych rękawiczkach”. Jej istotą jest często potrzeba sprawcy do sprawowania pełnej kontroli nad życiem swych ofiar, a każdy ich opór łamany jest aktami agresji. W relacji ze sprawcą przemocy dochodzi do sytuacji, gdzie ofiara zaczyna faktycznie wierzyć w to, że nie jest nic warta, że to, co robi, robi źle, że jej działania są nieudolne, przestaje mieć chęć do życia i traci też nad nim jakąkolwiek kontrolę. I tego też właśnie doświadczyła pani Karolina” – tłumaczy dyrektor.

Dla pani Karoliny – jak sama przyznała — momentem przełomowym było też poczucie potrzeby zaangażowania się w formy ostrzegania, pomagania innym. Opowiedzenie swojej historii mediom już było wielkim krokiem na tej drodze. W tej chwili pani Karolina udziela się jako wolontariuszka, rozmawia z osobami, które cierpią z powodu przemocy. Jak sama mówi, dzielenie własnym doświadczeniem było dla niej ważne ze względu na kobiety, które też dotyka przemoc ze strony mężów, ale boją zrobić się pierwszy krok, który pomoże tę sytuację rozwiązać.

Komu pomaga ośrodek finansowany z Funduszu Sprawiedliwości?

„Każdego roku ośrodek pomaga grupie kilkuset osób. Ten rok wydaje się jednak być przełomowy. W mojej ocenie ogromne znaczenie ma szeroka kampania informacyjna Funduszu Sprawiedliwości, która dociera różnymi mediami do szerokiego grona odbiorców. Katalog kategorii spraw, z jakimi trafiają do nas ludzie, jest szeroki. Do ośrodka trafia wiele ofiar przemocy domowej, osób pokrzywdzonych na skutek oszustw, kradzieży, rozbojów.

Coraz więcej jest osób starszych, które padły ofiarami kradzieży +na wnuczka+ bądź będąc w trudnej sytuacji finansowej – stały się ofiarami lichwy. Coraz częściej zgłaszają się również rodzice, których dzieci doświadczają przemocy rówieśniczej bądź padają ofiarami tzw. groomingu (kiedy w wirtualnej przestrzeni nawiązywane są +przyjaźnie+, kończące się wykorzystaniem seksualnym dziecka. Regularnie do naszego ośrodka trafiają też osoby, które na skutek wypadków komunikacyjnych lub innego przestępstwa zmagają się z niepełnosprawnością. Pomagamy też osobom, których bliscy wskutek przestępstwa zostali pozbawieni życia. Wymienione sytuacje to oczywiście tylko najczęściej powtarzające się w ośrodku rodzaje przestępstw” – mówi Grabek-Niekraszewicz.

Potrzebujesz z pomocy? Skontaktuj się

Adresy i kontakty do ośrodków dla potrzebujących są dostępne na stronie Funduszu Sprawiedliwości https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl

Można również zadzwonić i uzyskać wstępną poradę oraz adres najbliższego ośrodka

(Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900).

Lista punktów pomocy jest też dostępna na interaktywnej mapie: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W najgorszych chwilach otrzymała pomoc – teraz sama pomaga innym - Gazeta Krakowska

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie