18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę odsłonięcie tablicy ku czci wojewody de Tramecourta

Małgorzata Szlachetka
Jerzy Albin de Tramecourt (1889-1939)
Jerzy Albin de Tramecourt (1889-1939) materiał www.lublin.uw.gov.pl
W niedzielę o godz. 10.15 przy ul. Spokojnej w Lublinie zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci Jerzego Albina de Tramecourta, wojewody lubelskiego, którego Niemcy zamordowali w 1939 roku.

Pamiątkowa tablica zawiśnie na budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Honorowym gościem niedzielnej uroczystości będzie Ewa Minuczyc, wnuczka Jerzego Albina de Tramecourta. Wojewodę lubelskiego Niemcy aresztowali 20 października 1939 roku, a potem zamordowali. Prawdopodobnie został zastrzelony, miejsce jego pochówku nie jest znane.

- Chorował na cukrzycę, dlatego Niemcy zgodzili się, aby babcia przynosiła mu obiady. Zamknęli dziadka w sądzie przy Krakowskim Przedmieściu. Raz poszła do niego także moja mama. Mówiła, że nie zapamiętała, co ojciec do niej mówił. Dziadkowie szeptali do siebie, bo za drzwiami stał strażnik - opowiada Ewa Minuczyc.

Rodzina spotykała się w sali sądu, w której było ustawionych wiele łóżek. - Ale w tym czasie dziadek był w niej sam, podobno Niemcy codziennie wzywali go na przesłuchania - dodaje wnuczka lubelskiego wojewody.

3 listopada, tak jak robiła to wcześniej, Helena de Tramecourt przyszła do sądu, aby zabrać naczynia po obiedzie. Męża już nie zastała. Usłyszała, że został wywieziony do obozu koncentracyjnego. - Do dziś nie wiem, co tak naprawdę się stało, chociaż babcia szukała wszędzie. Słyszała plotki o rozstrzelaniu przy szpitalu Jana Bożego, albo na Czwartku - mówi Ewa Minuczyc.

Jerzy Albin de Tramecourt (1889-1939) urodził się w Lublinie. Brał udział w wojnie polsko--bolszewickiej, był kawalerem Orderu Virtuti Militari. Wojewodą lubelskim został w 1937 roku. Tablica ma też upamiętniać urzędników państwowych, którzy zginęli w czasie II wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski