18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W październiku koniec wielkiego remontu kościoła powizytkowskiego (FOTO)

Ewa Pajuro
Remont kościoła przy ul. Narutowicza w Lublinie zwanego pobrygidkowskim lub powizytkowskim, dobiega końca. Już w październiku przekonamy się, jak zmieniła się świątynia wzniesiona po bitwie pod Grunwaldem przez krzyżackich jeńców na polecenie króla Władysława Jagiełło.

Renowacja kościoła Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej rozpoczęła się półtora roku temu. - Zbliżamy się do końca prac. Trzeba jeszcze ułożyć nową posadzkę, zamontować oświetlenie i systemy alarmowe, a także przygotować schody prowadzące na taras widokowy na wieży - wymienia ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła.

W najbliższych dniach zakończy się renowacja sklepienia prezbiterium. Do niedawna miało ono jednolity, biały kolor. Specjaliści usunęli jednak kilka warstw farby i okazało się, że sztukaterie dawniej były kolorowe. - Odnowiliśmy je, uzupełniliśmy ubytki i zabezpieczyliśmy - opisuje Dariusz Grzegorczyk, konserwator dzieł sztuki z firmy AC Konserwacja z Krakowa.

Kończą się też prace przy kryptach. W czasie badań georadarowych odkryto ich w sumie osiem. Zwiedzający będą mogli zejść po schodach do jednej z nich, położonej pod główną nawą. W środku pojawią się gabloty, a w nich przedmioty, które archeolodzy wykopali w czasie prac w świątyni. Z kolei krypta w bocznej nawie zostanie przykryta pancerną szybą, tak by turyści mogli zajrzeć także tam.

Zwiedzającym zostanie udostępniona także wieża kościelna z tarasem widokowym oraz platformą z której będzie można oglądać unikatowe freski odnalezione na strychu kościoła. Przyjmuje się, że pochodzą one z 1470 r. i są pierwszymi w Polsce malowidłami, które w świątyni przedstawiają świeckie postaci. Zdaniem ekspertów chodzi o króla Władysława Jagiełło bądź jego syna Kazimierz Jagiellończyka.

W ramach generalnego remontu wykonano już izolację fundamentów, która ma chronić przed wilgocią, odnowiono dach, wymieniono też m.in. okna i instalację elektryczną. Trwają prace przy elewacji świątyni.

Zakończenie prac renowacyjnych zaplanowano na 21 października tego roku. Koszt całej inwestycji to około 16 mln zł, z czego 12 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej to jeden z najstarszych zabytków sakralnych Lublina. Został wzniesiony w latach 1412-1426, na miejscu istniejącej już wcześniej kaplicy Najświętszej Maryi Panny, św. Barbary i św. Zofii. Świątynia to wotum króla Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione pod Grunwaldem. Przyjmuje się, że kościół wznieśli jeńcy krzyżaccy.

Obok niego powstał klasztor braci brygidów i sióstr brygidek, których sprowadzono z Gdańska. Konwent męski przestał istnieć pod koniec XVI w. pod wpływem reform Soboru Trydenckiego. Z kolei konwent żeński zamknął w 1819r. minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Brygidki pozostały w Lublinie, ale nie miały prawa przyjmować nowicjuszek.

W 1835 r. rząd sprowadził do lubelskiego klasztoru siostry wizytki. Wówczas to one zajęły się administrowaniem kościołem. Siostry pozostały w Lublinie do 1882 r. Od tamtej pory kościołem zarządzają kolejni księża rektorzy.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski