Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek urodziny patrona Lublina. Św. Antoni patrzy na nas z Bramy Krakowskiej

Małgorzata Szlachetka
Św. Antoni patrzy na nas z Bramy Krakowskiej.
Św. Antoni patrzy na nas z Bramy Krakowskiej. Jacek Babicz
W piątek z tej okazji w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul Bernardyńskiej odbędzie się koncert artystów Filharmonii Lubelskiej oraz organisty Roberta Grudnia, a potem msza święta. Początek o godz. 17.

Św. Antoni z Padwy jest patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej - tam przechowywane są jego relikwie i znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem tego świętego.

Antoni z Padwy jest także patronem naszego miasta. Nie do końca wiadomo, dlaczego właśnie on ma opiekować się mieszkańcami Lublina.

- W średniowieczu tradycją było, że patronem miasta zostawał patron kościoła parafialnego. W naszym przypadku powinien to być Michał Archanioł od nieistniejącej fary na Starym Mieście - mówi Grażyna Jakimińska, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego w Lublinie. I dodaje: - Być może znaczenie miał w tym przypadku kult św. Antoniego rozpowszechniony w XVI i na początku XVII w.

Św. Antoni spogląda na nas z Bramy Krakowskiej, od strony Starego Miasta. Pierwszy przekaz na ten temat pochodzi z 1687 roku. - To informacja o tym, że obraz z Bramy Krakowskiej wymaga naprawy - wyjaśnia Jakimińska.

Obecnie na Bramie Krakowskiej oglądamy jedynie wizerunek św. Antoniego namalowany na drzwiczkach, które miały stanowić ochronę dla właściwego obrazu. - W czasie wielkich uroczystości obraz był odsłaniany i oświetlany latarnią - dodaje dyrektor Jakimińska.

Olejny obraz przedstawiający św. Antoniego, który był za tymi drzwiczkami, obecnie podlega konserwacji na Zamku Lubelskim. Płótno datowane jest na koniec XVIII w., są na nim ślady uszkodzeń przez ogień.

- Być może stało się to w czasie pożaru miasta, który miał miejsce w 1803 roku - przypuszcza nasza rozmówczyni.

Jedno jest pewne, obraz św. Antoniego nie ma już być eksponowany na elewacji Bramy Krakowskiej.

- Jest tak cenny dla historii Lublina, że nie możemy ryzykować - mówi dyrektor Jakimińska. Będzie można go oglądać na Zamku lub wewnątrz Bramy Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski