Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie powstaną trzy kliniki Wydziału Medycznego KUL. Podpisany został list intencyjny

Anna Paszkowska
Wydział Medyczny KUL w swojej ofercie ma studia m.in. z pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki. W tym roku akademickim uruchomiono kierunek lekarski.
Wydział Medyczny KUL w swojej ofercie ma studia m.in. z pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki. W tym roku akademickim uruchomiono kierunek lekarski. KUL
W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie zostaną utworzone trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL. Został już podpisany list intencyjny, który ma zapoczątkować utworzenie klinik.

Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podpisali we wtorek (2 kwietnia) list intencyjny, który ma zapoczątkować utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie trzech nowych klinik.

– Cieszę się z dzisiejszego spotkania, bo ono jest bardzo ważnym elementem w perspektywie rozwoju Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i kierunku lekarskiego – powiedział Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Na mocy podpisanego listu intencyjnego dojdzie do utworzenia: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Kliniki Neurochirurgii. Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regionie.

– Dzisiaj nasze działanie ma bardzo konkretny wyraz, kiedy ogłaszamy, że będziemy inwestować w bazę kliniczną. W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. W taki sposób baza związana z prowadzeniem badań klinicznych, badań naukowych z rozszerzeniem zajęć przedklinicznych w ramach kierunku lekarskiego zyskuje znaczące wsparcie – poinformował Rektor KUL

O planach związanych z utworzeniem klinik mówił także Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego: – To jest realizacja także naszych marzeń, marzeń, żeby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wszedł na wyższy poziom, na poziom kliniki. I Wydział Medyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nam to umożliwia. Będziemy zapewniać infrastrukturę i mam nadzieję, że wybudujemy najnowocześniejszą Klinikę Kardiochirurgii w ciągu trzech lat po tej stronie Wisły, która stanie się kliniką Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zdaniem marszałka województwa lubelskiego, Wydział Medyczny KUL nie będzie stanowił konkurencji dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ma być uzupełnieniem kształcenia medycznego.

Według zapowiedzi dyrektora szpitala Piotra Mateja, Klinika Neurochirurgii może zostać utworzona nawet w ciągu 2-3 miesięcy, bo placówka posiada już najnowocześniejszy sprzęt.

- Dzisiaj została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne – dodał.

Wydział Medyczny KUL został utworzony w październiku 2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski