Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w woj. lubelskim. Służby apelują o ostrożność i czujność

DUN
Ponad 300 tys. uczniów z całego województwa kończy w piątek rok szkolny. Służby apelują o rozwagę: zarówno podczas drogi na wakacje jak i w czasie samego wypoczynku.

- Sprawdzajcie, czy organizator wypoczynku Waszych dzieci jest w naszej bazie - apelowała w czwartek do rodziców Teresa Misiuk, lubelski Kurator Oświaty.

Informacje można znaleźć na stronie wypoczynek.men.gov.pl. W województwie lubelskim na razie oficjalnie zgłoszono 278 takich podmiotów, które zapewnią wypoczynek około 11 tys. uczniów. - Będziemy prowadzili kontrole ośrodków wspólnie m.in. z policją i strażą pożarną - zapowiedziała Teresa Misiuk.

CZYTAJ TEŻ: Od września szkoły muszą pomieścić ósmoklasistów. W szkołach coraz ciaśniej. Lekcje będą do wieczora

Jeżeli jednak do rodziców dotrą niepokojące sygnały o sposobie funkcjonowania kolonii czy obozu, mogą sami przekazać informacje do kuratorium właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku (w województwie lubelskim trzeba dzwonić pod numer 81 538 52 00). Oczywiście można też powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, straż pożarną lub inne służby.

O konieczności zachowania wakacyjnej czujności przypominali też w czwartek policjanci oraz funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

- Dla wszystkich służb wakacje to czas wytężonej pracy - podkreśliła nadkom. Renata Laszczka - Rusek, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Paweł Gruszka z WITD zaznaczył, że jeśli wysyłając dzieci na kolonie czy obóz mamy podejrzenia dotyczące stanu technicznego autokaru lub trzeźwości kierowcy, powinniśmy poprosić o kontrolę pojazdu. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni policja stwierdziła, że trzej kierowcy byli pod wpływem alkoholu. Dodatkowo jeden z nich przyjechał autokarem niesprawnych technicznie - uzupełniła Renata Laszczka - Rusek.

Policjanci zwracali też uwagę na sytuacje, kiedy to my sami wieziemy dzieci na wakacje.

- W ubiegłym roku w czasie dwóch miesięcy wakacji doszło do blisko 300 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób - wyliczał podinsp. Robert Koźlak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. - Główne grzechy kierowców, które doprowadzają do tragedii, to nadmierna prędkość, wyprzedzanie i nieustąpienie pierwszeństwa - wyliczał. Dodawał, że w wakacje na drogach nie zabraknie patroli. I nie będzie taryfy ulgowej dla piratów.

Profilaktyczny wymiar mają akcje Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie: warsztaty "Bezpieczna Jazda 60 +" dla seniorów oraz "Bezpieczny Młody Kierowca". Z pierwszej może skorzystać około 250 osób, a z drugiej około 750.

Ostrożność musimy też zachować w czasie wypoczynku nad wodą.

- W Polsce rocznie tonie średnio 500 osób, wszystkie takie przypadki dotyczą miejsc niestrzeżonych. Nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu, pilnujmy naszych dzieci - apelował Robert Wawruch, prezes WOPR w Lublinie.

Rzeczniczka KWP w Lublinie przypomniała, że wśród osób, które utonęły w czasie ubiegłorocznych wakacji w regionie, było także trzyletnie dziecko.

Ratownicy dyżurują na strzeżonych kąpieliskach od godziny 10 do 18. W przypadku Słonecznego Wrotkowa w Lublinie od 9 do 21.

ZOBACZ TEŻ: Co pamiętamy ze szkoły po jej ukończeniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski