Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto inwestować w wykształcenie

Redakcja
Aż o 11,3 proc. w ciągu ostatniego roku wzrosło zatrudnienie osób z wyższym wykształceniem w Polsce - wynika z najnowszego badania europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Ze statystyk wynika, że spada zapotrzebowanie na najsłabiej wykształconych pracowników. - Szukanie oszczędności spowodowało, że wielu pracodawców stoi przed dylematem: zwolnić czy też zatrudnić nowego pracownika - mówi Thierry Iovane, dyrektor Chartered Institute of Management Accountants. - Obecnie pracodawcy zwiększyli swoje wymagania odnośnie kandydatów ubiegających się o pracę w ich firmach. Poszukiwani są pracownicy z najwyższymi kwalifikacjami, posiadający wiedzę i różnorodne umiejętności, które mogliby wykorzystać na więcej niż jednym stanowisku, ponieważ kluczowe stało się maksymalne wykorzystanie potencjału pracowników.

Polskie przedsiębiorstwa też zaczynają doceniać potęgę dobrze wykształconej i wyszkolonej kadry. Duże korporacje przeznaczają dodatkowe pieniądze na edukację pracowników. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w II kwartale 2009 roku najniższe natężenie bezrobocia dotyczyło osób z wyższym wykształceniem - 3,6 proc. Od momentu pierwszych doniesień o kryzysie można zaobserwować zmniejszone zainteresowanie zmianą pracy. - Wszechobecne widmo kryzysu, masowe zwolnienia czy obniżki pensji skutecznie demotywują pracowników do jakichkolwiek zmian w ich karierze zawodowej - podsumowuje Iovane. - Pracownicy trzymają się posady. Z jednej strony są często sfrustrowani i niezadowoleni z wysokości pensji, z drugiej są bierni i nie zastanawiają się nad swoim rozwojem zawodowym. W obecnej sytuacji gospodarczej ci pracownicy, którzy nie podnoszą swoich kwalifikacji, są jednak najbardziej zagrożeni. Dziś liczą się osoby, które nie pozostają w cieniu, ciągle się doskonalą poprzez rozwój swojej wiedzy i umiejętności.

Skorzystaj ze wsparcia

Piotr Augustyniak Counsel, Hogan&Hartson Jamka

- Rządowy pakiet antykryzysowy umożliwia przedsiębiorstwom znajdującym się w przejściowych trudnościach finansowych dostęp do środków publicznych, które mogą wykorzystać m.in. na szkolenia pracowników. Przedsiębiorcy, którzy utworzą fundusz szkoleniowy w swoim zakładzie pracy, mogą ubiegać się o dofinansowanie szkoleń lub studiów podyplomowych dla pracowników przedsiębiorstwa: pokrycie kosztów szkoleń - do 6 miesięcy, a studiów podyplomowych do 12 miesięcy. Wsparcie finansowe zostanie przyznane pod warunkiem, że szkolenia są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski