MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany dotyczące matur i egzaminu ósmoklasisty. Informatory mają ukazać się szybciej

OPRAC.:
Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Jest nowy projekt rozporządzeń dotyczących egzaminów
Jest nowy projekt rozporządzeń dotyczących egzaminów Adam Jankowski
Nowe projekty rozporządzeń dotyczące egzaminów ósmoklasisty i maturalnych przekazano do konsultacji publicznych. Wśród proponowanych zmian jest publikowanie przez Centralna Komisję Egzaminacyjną informatorów i pytań jawnych do 1 września 2024 r., a także wprowadzenie jednego, nowego terminu składania deklaracji maturalnych.

Spis treści

Projekty nowelizacji rozporządzeń

Ministerstwo Edukacji przedstawiło do konsultacji publicznych trzy projekty nowelizacji rozporządzeń: dotyczące szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Nowe obowiązki dla Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Według dwóch pierwszych projektów, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej będzie musiał opracować i opublikować do 1 września 2024 r. informatory z przykładowymi zadaniami na egzamin ósmoklasisty oraz maturalny. Ponadto dyrektor CKE ma również opracować i ogłosić listę jawnych zadań na ustne egzaminy maturalne z języka polskiego oraz języków mniejszości narodowych.

Obecne przepisy i planowane zmiany

Aktualnie dyrektor CKE musi wydać informatory i opublikować listę jawnych zadań najpóźniej do 1 września roku szkolnego poprzedzającego rok egzaminu, co oznacza publikację na dwa lata przed egzaminem. Proponowane zmiany wynikają z planowanych modyfikacji w podstawie programowej, zmniejszających jej treści o około 20% od roku szkolnego 2024/2025, co wpłynie na zadania egzaminacyjne.

Modyfikacje w egzaminie maturalnym

Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego egzaminu maturalnego wprowadza zmiany dla egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Od roku szkolnego 2024/2025 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie nauczany w I klasach szkół ponadpodstawowych. Uczniowie rozpoczynający naukę w tym roku szkolnym będą zdawać egzamin z WOS tylko na poziomie rozszerzonym. Starsi uczniowie nadal będą zdawać egzamin obejmujący zarówno wiedzę o społeczeństwie, jak i historię i teraźniejszość.

Nowe zasady składania deklaracji maturalnych

Proponowane zmiany zakładają, że maturzyści nie będą już składali we wrześniu deklaracji wstępnych. Zamiast tego, jedyną deklarację będą musieli złożyć do 7 lutego roku, w którym przystępują do matury.

Uzasadnienie zmian

Zmiany mają na celu uproszczenie procedur egzaminacyjnych. Obowiązek składania deklaracji wstępnych, wprowadzony w 2005 roku, miał na celu lepsze przygotowanie do nowej formuły egzaminu. Po 20 latach przeprowadzania egzaminu uznano, że zbieranie tych danych dwukrotnie jest zbędne. Ponadto, uczniowie techników często zmieniają swoje plany egzaminacyjne, co czyni wstępne deklaracje niepraktycznymi.

Wszystkie trzy projekty nowelizacji rozporządzeń mają zacząć obowiązywać 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne zmiany dotyczące matur i egzaminu ósmoklasisty. Informatory mają ukazać się szybciej - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski