MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zmiany obowiązują wędkarzy w 2024 roku. Amatorski połów nadal z kartą wędkarską, ale za to z nowym wzorem

Katarzyna Zawada
Amatorzy wędkarstwa muszą się liczyć ze zmianami, te obowiązują od lipca 2023 roku.
Amatorzy wędkarstwa muszą się liczyć ze zmianami, te obowiązują od lipca 2023 roku. Przemysław Świderski/Polska Press
Wędkarze od wielu miesięcy muszą liczyć się ze zmianami. Na mocy rozporządzenia o zasadach ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, które obowiązuje od 27 lipca 2023 roku, w życie weszły m.in. nowe wzory kart wędkarskich oraz warunki ochrony ryb. Co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po wędkę?

Spis treści

Karta wędkarska z nowym drukiem. Co ze starymi dokumentami?

Za zmiany odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zeszłoroczne rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych zastąpiło obowiązujące dotychczas rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.

Jedną z głównych zmian, jaka obowiązuje od dłuższego czasu, jest wprowadzenie nowego druku karty wędkarskiej (nowy druk objął także kartę łowiectwa podwodnego). Te, które zostały wydane wcześniej, oczywiście obowiązują. Zniknęły dane dotyczące miejsca i adresu zamieszkania, a stare druki (wydawane przez starostów) były wykorzystywane do wyczerpania zapasów, jednak nie przekraczając końca 2023 roku. W 2024 roku karty wydawane są w nowej wersji graficznej.

Jak informował rok temu Polski Związek Wędkarski, usunięto zapis regulujący możliwość miejscowego zdawania egzaminu. Oznacza to, że osoby powyżej 14. roku życia mogą zdawać przed komisją w dowolnym powiecie na terenie kraju.

Natomiast Kartę wędkarską, tak jak dotychczas, wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, widniało w komunikacie PZW.

Wysokość opłaty za wydanie karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego wynosi 10 zł. Koszt egzaminu podany jest na stronach danego okręgu PZW.

Finalnie więc zmienił się druk i możliwość zdawania egzaminu w innym miejscu, ale nie zmieniła się forma samego wędkowania. Aby robić to legalnie, wciąż potrzeba wiedzy, jej sprawdzenia przed komisją, wyrobienia dokumentu, a także zezwolenia.

Sprawdź swoją wiedzę z wędkarstwa: QUIZ. Czy nadajesz się na wędkarza?

Zmiany w połowach. W tle m.in. wymiary i okresy ochronne ryb

Rozporządzenie określiło również szczegółowe zasady połowu ryb i raków, a także uśmiercania gatunków inwazyjnych. Część gatunków dostała rozszerzone obszary wód, w których obowiązuje okres ochronny, a korektą objęto łacińskie nazewnictwo, dostosowane do obecnej wiedzy.

W przypadku gatunków inwazyjnych, czyli nierodzimych, złowione okazy należy uśmiercić, nie wpuszczać ani do łowiska, ani do innych wód. Na liście takich ryb i raków są m.in. babka bycza, babka łysa, czebaczek amurski, sumik czarny, rak luizjański, rak marmurkowy oraz rak pręgowaty.

Wiosna i lato to najlepszy czas na łowienie popularnych ryb. Pogoda sprzyja, dodatkowo nie trwa już tarło.

31 maja skończyły się okresy ochronne dla uwielbianych przez wędkarzy ryb - lipienia, sandacza, suma, w połowie maja dla świnki. Dalej można łowić sieję, szczupaka, miętusa i sielawę, informuje Strefa Agro.

Wielu wędkarzy zwraca uwagę, że w ciepłe dni można wybrać się na jazie, krąpie, leszcze i klenie. Wraz z ociepleniem aktywność zaczęły wskazywać też karasie i karpie.

Czytaj więcej: Pogoda sprzyja, wybierz się na ryby! Te gatunki złowisz latem. Możesz zasadzić się na szczupaka i sandacza

Źródło: sejm.gov.pl, PZW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski