MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym wystąpi około 500 artystów. Zdjęcia i wideo

OPRAC.:
Adrian Tomczyk
Adrian Tomczyk
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Około 500 artystów weźmie udział w 58. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się w piątek (21 czerwca) w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Impreza potrwa do niedzieli (23 czerwca).

Weekendowa stolica folkloru

Festiwal rozpocznie korowód twórców ludowych, który przejdzie z Domu Kultury pod scenę na kazimierskim rynku w piątek o godz. 9:15. Przez trzy dni prezentować się będą zespoły i soliści, w tym uczestnicy konkursu kapel i śpiewaków. Ogłoszenie wyników organizatorzy zaplanowali w niedzielę o godz. 14:30. Wydarzeniom towarzyszyć będą targi sztuki ludowej.

Przewodniczący jury konkursowego prof. Jan Adamowski podczas czwartkowej (20 czerwca) konferencji prasowej powiedział, że ostatnie odsłony festiwalu pokazują niesłabnące zainteresowanie poszukiwaniem tradycji.

Zdaniem językoznawcy i folklorysty, w muzykę i teksty ludowe wpisane są wartości religijne, kulturowe i społeczne.

– Nie tylko raz, dwa, trzy. Nie tylko dana, dana. Ta kultura ma znacznie większe wartości, które trzeba próbować zrozumieć – stwierdził prof. Adamowski.

"Skarby polskiej tradycji, które ocalały w przekazie ustnym przez stulecia"

– Prezentujemy w Kazimierzu ludową muzykę dawną – wyjaśnił członek jury, antropolog i menedżer kultury Henryk Dumin. – Podczas festiwalu prezentowane są skarby polskiej tradycji, które ocalały w przekazie ustnym przez stulecia. Próbowały przez wiele lat PRL różne siły oddziaływać, żeby zrobić festiwal bardziej ludyczny, bardziej wesoły, ale wcale nie o to chodzi. Tutaj chodzi o przeżycie, o maestrię wykonania – powiedział Dumin.

Według niego, laureaci festiwalu mają później rewelacyjne recenzje profesjonalnych krytyków muzycznych i występują w profesjonalnych salach.

– To jest kawał kultury europejskiej, który tutaj chronimy – podkreślił Dumin.

To festiwal dla wszystkich

– Prawie 85 proc. uczestników festiwalu to ludzie w średnim wieku i młodzi. Oczywiście, zdarzają się starsi, ale tradycja ma to do siebie, że nie wyklucza nikogo ze względu na wiek – powiedział antropolog.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W ubiegłorocznym konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych uczestniczyło ok. 700 artystów z 14 województw, w tym 31 kapel, 38 zespołów śpiewaczych, 20 solistów instrumentalistów, 28 solistów śpiewaków, 30 grup w konkursie Mistrz i Uczeń.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1966 r. i jest największym tego typu przeglądem o zasięgu ogólnopolskim.

Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: PAP/pin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski