MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej kasy na Kruszynową, więcej gruntów pod szkołę na Węglinie Południowym

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Urząd Miasta Lublin
Miasto zamierza dołożyć ponad 100 tys. zł do budowy ul. Kruszynowej na Ponikwodzie. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2025 r.

- Dokonuje się zwiększenia łącznych kosztów finansowych zadania „Budowa i przebudowa ul. Kruszynowej w Lublinie” o kwotę 114 tys. zł, tj. do wysokości 2 513 359 zł w celu rozstrzygnięcia postępowania na wybór wykonawcy robót budowlanych w związku z wpłynięciem ofert przekraczających środki zaplanowane na realizację zadania - czytamy w projekcie zmian do budżetu Lublina na 2024 r. nad którym pochylą się radni na czwartkowej (21 marca) sesji Rady Miasta Lublin.

Ratusz mógł ogłosić powtórny przetarg na to zadanie. Ale na taki krok się nie zdecydowało.

- W tej chwili opowiadamy się za kontynuacją procedur i zamykaniu ich poprzez przesuwanie środków - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Przedsięwzięcie zakłada kompleksową budowę ul. Kruszynowej. Roboty obejmą cały odcinek ulicy: od skrzyżowania z ul. Owocową do skrzyżowania z ul. Barwinkową.

- Zakres inwestycji przewiduje wykonanie nowej bitumicznej jezdni o szerokości 5 metrów w śladzie istniejącego przebiegu oraz obustronnych chodników z kostki betonowej o szerokości użytkowej 2,3 metra. W ciągu chodnika zrealizowane będą zjazdy do posesji z kostki betonowej dostosowane do szerokości bram – opisywała charakter zadania Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Na jezdni pojawią się progi zwalniające. Przewidziano dodatkowe nasadzenia drzew w pasie drogowym ul. Owocowej.

Na wykonanie wszystkich prac ratusz daje 16 miesięcy. To oznacza, że inwestycja powinna się zakończyć w drugiej połowie 2025 r. Miasto otrzymało na nią dofinansowanie z Polskiego Ładu. Chodzi o kwotę 2 mln zł.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin radni mogą zdecydować o nabyciu przez miasto działki o powierzchni 0,40 ha przeznaczonej pod planowaną budowę szkoły podstawowej przy ul. Jemiołuszki. Przypomnijmy, że miasto dysponuje parcelami o powierzchni 2,6 ha pod przyszłą placówkę.

- Mamy już grunty niezbędne do posadowienia tam budynków. To, co mamy jeszcze nabyć służyłoby otoczeniu szkoły. Aby zlecić projektowanie trzeba dysponować całością działki - zaznaczył Żuk.

I dodaje:

- Zakładamy, że do wakacji 2024 r. uda się zamknąć proces pozyskiwania parceli pod placówkę. Wtedy planowane jest też ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla szkoły.

Jak informował wcześniej ratusz, w nowym kompleksie oświatowym na Węglinie Południowym powstanie czterociągowa szkoła podstawowa (łącznie 32 klasy dla około 800 uczniów) oraz pięciooddziałowe przedszkole dla 125 dzieci wraz z infrastrukturą sportową i placem zabaw. Docelowo w nowym kompleksie znajdzie się miejsce łącznie dla 925 uczniów i przedszkolaków.

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami, prace przy budowie placówki przy Jemiołuszki mogą pochłonąć 126 mln zł. Jak wynika z wieloletniej prognozy finansowej Lublina na lata 2024-45, zakończenie finansowania zadania zaplanowano na 2029 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski