MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej światła w domu

Irena Grek
Aż 40 proc. wytwarzanej w Europie energii zużywamy w naszych domach. Służy ona przede wszystkim do ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody.

Przy stale rosnących cenach - do oszczędzania już nie trzeba zachęcać, warto jednak popularyzować sposoby, jakimi można ten cel osiągnąć. Jednym z nich jest właściwe projektowanie budynków i ich odpowiednia eksploatacja. Już teraz oba czynniki mogą nawet trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii. Jest to ważne, ponieważ do 2020 roku wszystkie nowe budynki powinny być niskoenergetyczne.

- Właściwy wybór osiągalnych na rynku technologii i rozwiązań oraz rozsądna eksploatacja pozwalają nawet trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody. W skali kraju realizacja takich oszczędności w sektorze komunalnym i mieszkaniowym umożliwiłaby zaoszczędzenie paliwa, które zużywa elektrownia systemowa o mocy 3000 MW - mówi dr inż. Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Zgodnie z propozycjami zmian do Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), już od 2020 roku wszystkie nowe budynki mają charakteryzować się zużyciem energii zbliżonym do zera, a część zapotrzebowania na energię ma być zaspokajana ze źródeł odnawialnych.

Jednym z niedocenianych źródeł energii w domach są... okna. W powszechnej świadomości panuje błędne przekonanie, że powodują one jedynie straty ciepła. Dlatego budujący domy często starają się zminimalizować powierzchnię okien, wierząc, że dzięki temu w mieszkaniu będzie cieplej, a rachunki za energię będą niższe. Tymczasem właściwie dobrane i rozmieszczone okna mogą zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Znana od lat na polskim rynku firma Velux rozpoczęła kampanię, której celem jest edukacja konsumentów, architektów, wykonawców pod wspólnym hasłem: jak stworzyć energooszczędny dom, wykorzystując ogólnodostępne na rynku produkty.

Jak się okazuje - trzeba rozpocząć od zwalczania stereotypów. Zaskakujące jest np. to, że aż 32 proc. inwestorów niesłusznie uważa, że im większa liczba okien połaciowych, tym większe są straty energii w pomieszczeniu.

- Aż 90 proc. naszego czasu spędzamy w budynkach, zatem niezwykle ważne jest odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym, dopływ świeżego powietrza, wykorzystanie naturalnej darmowej energii słonecznej oraz komfort mieszkania - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux Polska. - Właściwe usytuowanie oraz dobór okien połaciowych w zależności od ekspozycji względem słońca umożliwiają optymalne wykorzystanie promieni słonecznych, które dają darmowe światło, ale i ciepło. Jednak kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich szyb w oknach. Standardowe okno energooszczędne, zainstalowane od południa, w sezonie grzewczym pozyskuje więcej energii ze słońca niż jej traci. Natomiast od północy zyski są mniejsze i trzeba się chronić przed stratami ciepła, instalując okna o lepszych parametrach izolacyjnych. Prawidłowo dobrane okna mają pozytywny bilans energetyczny.

Aby zbudować komfortowy dom pełen pozytywnej energii, wystarczy wykonać zaledwie pięć kroków:

* po pierwsze - należy zadbać o właściwe rozmieszczenie okien wobec stron świata

* po drugie - sprawić, że dom będzie pełen światła wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe - wystarczy dobrać odpowiednią liczbę okien, a tam, gdzie nie można ich zastosować, sięgnąć po alternatywne sposoby naturalnego doświetlenia, np. tunele świetlne, dzięki którym nawet w pomieszczeniach bez okien można korzystać ze światła naturalnego

* po trzecie - maksymalnie spożytkować energię słoneczną dzięki zastosowaniu produktów, wykorzystujących baterie solarne

* po czwarte - trzeba zminimalizować straty ciepła, dbając o właściwą izolację

* po piąte - należy wybrać odpowiednie akcesoria i systemy inteligentnej obsługi, gwarantujące maksymalny komfort użytkowania wnętrza.

Wyznaczają cele

Celem kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" jest pokazanie, że wiele energooszczędnych rozwiązań jest dostępnych na wyciągnięcie ręki - superenergooszczędne okna od północy, rolety zewnętrzne zapobiegające przegrzewaniu latem, czy kolektory słoneczne, które w polskich warunkach klimatycznych nawet o 70% zmniejszają zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody.

Dofinansują ciekawe projekty!

Velux przygotował system dotacji dla inwestorów indywidualnych, aby zachęcić ich do budowy energooszczędnych domów. Wszyscy, którzy nadeślą zgłoszenie, otrzymają bezpłatną poradę architekta, jak zoptymalizować swój projekt pod kątem zużycia energii. Na dofinansowanie najciekawszych projektów firma przeznaczyła kwotę 200 tys. zł. Więcej szczegółów na stronie: www.velux.pl/pozytywnaenergia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski