Wielkie czyszczenie mozaiki na dworcu PKS w Lublinie

  Wielkie czyszczenie mozaiki na dworcu PKS w Lublinie

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Wielkie czyszczenie mozaiki na dworcu PKS w Lublinie
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Ewa Pajuro

  Mozaika na wewnętrznej ścianie budynku dworca PKS przy al. Tysiąclecia powstała w 1971 roku. Była jednak tak brudna, że trudno było stwierdzić co przedstawia, nie mówiąc już o dostrzeżeniu kolorów. Pasjonaci lubelskiego modernizmu postanowili to zmienić.


  - Ta mozaika jest charakterystycznym elementem wystroju. Te powstające na dworcach w latach 70. najczęściej związane były z motywem podróży. Tak jest też w tym przypadku - mówi architekt Marcin Semeniuk, twórca strony "Modernizm w Lublinie" i jeden z pomysłodawców akcji czyszczenia.

  Na początku chciał umyć ją własnymi siłami, z takim pomysłem zwrócił się do właściciela budynku, czyli spółki Lubelskie Dworce, a ta podchwyciła pomysł. I wynajęła specjalistyczną firmę, która we wtorek po godzinie 20 rozpoczęła prace. Ich koszt to około 1 tysiąca złotych.

  - Będziemy próbowali umyć mozaikę z wieloletniego brudu. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy się zgodzić, aby zajęli się tym pomysłodawcy akcji - mówił do dziennikarzy chwilę przed rozpoczęciem prac Jerzy Leziak, koordynator ds. organizacji i nadzoru właścicielskiego spółki Lubelskie Dworce.

  - Kiedy mozaika była myta? Pewnie jakieś trzydzieści lat temu. Każdy w niej widzi co innego. Podobno przedstawia człowieka z lunetą - zastanawiał się we wtorek przedstawiciel właściciela modernistycznego pawilonu.

  Jakby na dowód tych słów, podszedł pan zapewniający, że na ścianie jest przedstawienie nie kogo innego, jak człowieka grającego na fortepianie. Był o tym święcie przekonany.

  Swoje trzy grosze po chwili dorzucił architekt Marcin Semeniuk: - Najprawdopodobniej jest to postać patrząca przez lunetę, siedząca nad brzegiem morza. Liczę, że wreszcie ujrzymy piękno tej mozaiki oraz to, że została wykonana z kolorowych brył szkła.

  O tym, że nie było to myślenie życzeniowe przekonaliśmy się już po kilku minutach pracy ekipy czyszczącej, kiedy nieśmiało zaczęły się pokazywać się niebieskie, a może granatowe, fragmenty mozaiki. Trzeba było jednak wówczas mocno się wpatrywać, aby je dostrzec.

  Słynne mozaiki z Lublina


  Twórcą mozaiki z budynku dworca PKS jest prawdopodobnie artysta plastyk Lucjan Wengorek. Ten sam, który jest autorem, obecnie zasłoniętej, mozaiki z rektoratu Uniwersytetu Medycznego, a w PRL siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Ta mozaika była odkryta przez robotników w czasie remontu gmachu.

  - Lublin słynął z mozaik. Obecnie zostało ich dosyć dużo - zauważa Marcin Semeniuk, twórca strony "Modernizm w Lublinie".

  Przykłady? Mozaika w hallu Wydziału Prawa UMCS, kolejne w szpitalu przy Jaczewskiego i zespół kolorowych mozaik na os. Słowackiego. Te ostatnie w latach 70. powstawały w prześwitach bloków. Nie wszystko daje się uratować, na przykład realizacja z zewnętrznej ściany auli Wydziału Chemii UMCS została zniszczona.

  Modernizm na Podzamczu ocaleje?


  Tak naprawdę nie wiadomo, czy uda się ocalić dwa przykłady powojennego modernizmu z Podzamcza: wspomnianego budynku dworca PKS oraz dawnej siedziby inspektoratu PZU. Przyjęty niedawno przez radnych miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu w żaden sposób nie chroni tych obiektów. Mogą więc być w każdej chwili zburzone, albo drastycznie przebudowane.

  Strona społeczna wielokrotnie podnosiła ten problem. Akcje organizowane przez środowisko związane ze stroną "Modernizm w Lublinie" to jeden ze sposób walki o ocalenie modernistycznej architektury Podzamcza. Stąd niedawne spacery szlakiem modernistycznych realizacji Śródmieścia i opisywany pomysł umycia mozaiki z gmachu dworca PKS.

  Projektantem lubelskiego dworca autobusowego jest Wiesław Żochowski. Budynek powstał w latach 1965-1968.
  - Jest to przykład ciekawej architektury z lat 60. XX wieku, gdzie ważną rolę odgrywa konstrukcja - tłumaczy Marcin Semeniuk. I dodaje: - To niezwykle charakterystyczny obiekt dla Podzamcza.

  Semeniuk przyznaje również, że ma też nadzieję, że przyszłość ma przed sobą gmach dawnego inspektoratu PZU. - Ufam, że obecny inwestor będzie chciał zaadaptować go na funkcje biurowe - podkreśla.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Son (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jaki efekt po wyczyszczeniu?
  Ładnie wygląda?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko dynamit

  Konopacki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Tam pomoże tylko dynamit czyli wysadzenie tego kurnika. Gorszego dworca chyba w Polsce nie ma ale chętnie się doinformuje jeśli jest gdzieś gorzej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  pracownicy powinni mieć jakieś maski
  nawdychanie się tego wszystkiego, straszne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakby to był mural ukazujący cierpienie Żydów w "polskich obozach zagłady" to miejska władza....

  reasumując (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  nie dopuściłaby aby znajdował się w takim stanie i grosza pewnie by nie pożałowała na jego odnowienie ?.
  Bo tu lepiej dać publiczne pieniądze np. na pokazanie szkieletu Józefa Piłsudskiego i jego...rozwiń całość

  nie dopuściłaby aby znajdował się w takim stanie i grosza pewnie by nie pożałowała na jego odnowienie ?.
  Bo tu lepiej dać publiczne pieniądze np. na pokazanie szkieletu Józefa Piłsudskiego i jego konia niż na poprawienie wizerunku obywatelskiego Miasta.
  Odkąd lubelskiego Koziołka zastąpiono odwróconymi kapeluszami Widzącego z Lublina -po środku pewnie z jego okiem to i przewartościowano priorytety tego Miasta.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo wy się nie znacie i tyle!

  widzący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Mozaiki są naprawdę ciekawe, projektowali je artyści plastycy i nie były to jakieś powielane masowo wzory jak teraz się czasem widzi. Najciekawsze jest to, że właściciel obiektu w ogóle go nie...rozwiń całość

  Mozaiki są naprawdę ciekawe, projektowali je artyści plastycy i nie były to jakieś powielane masowo wzory jak teraz się czasem widzi. Najciekawsze jest to, że właściciel obiektu w ogóle go nie sprząta i nie odnawia, trzeba było grupy zapaleńców aby ścianę z mozaiką umyć, w ogóle ta współczesna Polska w UE to jest często brud, smród i ubóstwo (tak się to pisze?) to jest wielkie osiągnięcie polskiego kapitalizmu, nic nikomu nie potrzebne, nic się nie opłaca i wszystko co z prl to złe jest!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Św.Duda

  grzesio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  No i co ona przedstawia, ta mozaika?Ona przedstawia św.Prezydenta Dudę wybranego przez samego Boga na Prezydenta, obrońcę hostii, Słońce Polski, Westchnienie Maryji, który mówi;
  -Powiem tak.Szydło...rozwiń całość

  No i co ona przedstawia, ta mozaika?Ona przedstawia św.Prezydenta Dudę wybranego przez samego Boga na Prezydenta, obrońcę hostii, Słońce Polski, Westchnienie Maryji, który mówi;
  -Powiem tak.Szydło na Królową Polski zaprawdę powiadam wam, tylko ona jest niepokalana.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ratujmy historie

  patriota lokalny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  Mozaika kogostam, ratujmy tor lublin wybudowany przez mieszkancow naszego miasta w 78 roku a nie mozaike jakiegos prywaciarza

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL-u czar...

  galerianka Madzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  w czynie społecznym swoim długim ozorem powinien ją umyć towarzysz dr marco

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popatrzcie na fotografa..

  ;--)) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

  A ten fotograf umył krzesełko po tym jak stał na nim w butach?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to kto w końcu czyści?

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Lubelskie dworce czy jakas firma - bo z wypowiedzi wynika że dyrektor sam zaraz wskoczy na rusztowanie i będzie szorował ścianę. Nauczcie się urzędnicy jednego: jesli coś jest robione na wasze...rozwiń całość

  Lubelskie dworce czy jakas firma - bo z wypowiedzi wynika że dyrektor sam zaraz wskoczy na rusztowanie i będzie szorował ścianę. Nauczcie się urzędnicy jednego: jesli coś jest robione na wasze zlecenie - to nie WY to robicie - tylko zleceniobiorca. a wy tylko za to płacicie moimi pieniędzmizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo