Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Kosiniak-Kamysz: W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej będą stacjonować Abramsy

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jakub Sarek
Jakub Sarek
Fotograficzna relacja z tego przedsięwzięcia znajduje się na stronie internetowej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, która wchodzi w skład „Żelaznej” Dywizji
Fotograficzna relacja z tego przedsięwzięcia znajduje się na stronie internetowej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, która wchodzi w skład „Żelaznej” Dywizji 1 Warszawska Brygady Pancerna
- Czołgi Abrams znajdą się na wyposażeniu 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej - zadeklarował w piątek w Lublinie wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ta jednostka wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej”, która ma za zadanie chronić wschodnią flankę NATO, w tym województwo lubelskie. Chodzi o 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną, której dowództwo mieści się w Lublinie. W piątek wizytował ją wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz: W 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej będą stacjonować Abramsy
Roman Wesołowski

- Czołgi Abrams znajdą się na wyposażeniu 19 LBZ - zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami szef MON.

Ich dokładnej liczby oraz terminu ich dyslokacji w jednostce wicepremier zdradzić nie chciał.

Przypomnijmy, że w styczniu 2023 r. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Amerykanami wartą ok. 1,4 mld dolarów umowę na dostawę 116 czołgów Abrams M1A1FEP. 69 z nich trafiło już do Polski, reszta ma się pojawić nad Wisłą do końca 2024 r. Kolejny transport tych wozów dotarł pod koniec marca br. do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, która znajduje się w strukturach „Żelaznej Dywizji”.

- Po przeprowadzeniu działań obejmujących rozkonserwowanie i kontrolę techniczną, te potężne maszyny, w pełni sprawne i gotowe do działań bojowych, dołączyły do kompanii czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej - poinformowała na portalu X „Żelazna” Dywizja.

Z Abramsów zostaną sformowane cztery bataliony. Z uzyskanych przez „Kurier Lubelski” informacji wynika, że trzy wejdą w skład 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, a jeden – 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Niewykluczone, że część sprzętu trafi również do garnizonu w Białej Podlaskiej (takie pojawiły się ostatnio doniesienia medialne).

- Na razie z pewnością tak się nie stanie. W przyszłości jednak będzie to rozważane – zapewnia ppłk Kamil Dołęzka, oficer prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej”.

W kwietniu 2022 r. Polska sygnowała z kolei opiewający na blisko 4,7 mld dolarów kontrakt na zakup 250 Abramsów w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. W naszym kraju mają się znaleźć się do 2026 r.

Produkcję czołgów Abrams M1 (nazwane je tak na cześć generała Creightona Abramsa) rozpoczęto w USA w 1980 r. Były one wykorzystywane m.in. w słynnej „Pustynnej burzy” oraz w innych operacjach wojskowych. Najnowsze modele tego 70-tonowego kolosa są imponujące. Mają m.in. wielowarstwowe opancerzenie trzeciej generacji, zawierające płyty ze stopu zubożonego uranu, ale także grafitu i tytanu.

Wiadomo, że Abramsy M1A2 w wersji SEPv2/v3 dysponują także nowoczesnym uzbrojeniem i systemami elektronicznymi. Na pewno przewyższają jakością większość typów czołgów na świecie.

W skład „Żelaznej Dywizji wchodzą obecnie trzy brygady: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana oraz 18 Siedlecki Batalion Dowodzenia. Tworzą ją także bataliony: rozpoznawczy i logistyczny oraz m.in. pułk przeciwlotniczy z Zamościa. Nowoczesne czołgi będą stanowić dla tego wielkiego związku taktycznego poważne wzmocnienie.

Nowy sprzęt już jest testowany, Ostatnio żołnierze „Żelaznej” Dywizji wzięli udział w manewrach organizowanych przez Wojsko Polskie „Dragon 24”. Nie tylko oni. Uczestniczyli w nich w sumie żołnierze dziewięciu krajów sojuszniczych NATO: w tym 20 tys. osób i 3,5 tys. „jednostek sprzętowych”.

Całość poddano „sprawdzianowi gotowości” na lądzie, morzu, w powietrzu, ale także w cyberprzestrzeni. Poznawano także m.in. nowe, wspólne strategie działania. Wiadomo, że w tych działaniach wzięły udział czołgi Abrams.

Miliony dla zgrupowania chroniącego wschodnią granicę

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział w piątek w Lublinie, że w tym roku "przeznaczymy ok. 850 mln zł na Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie, powołanego na rzecz ochrony polskiej granicy".

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wizytował w piątek 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wizytował w piątek 19 Lubelską Brygadę Zmechanizowaną Roman Wesołowski

- Będziemy inwestować w to zgrupowanie zadaniowe, utrzymamy i będziemy zwiększać potrzeby sprzętowe i osobowe w związku z ochroną granicy - zaznaczył.

I przypomniał, że WZZP obejmuje swoim zasięgiem woj. lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i trzy powiaty woj. mazowieckiego.

Szef MON poinformował też, że 29 maja w Lublinie odbędą się centralne obchody Dnia Weterana Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski