Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowano kamień węgielny pod Centrum Innowacyjne UP

Marek Szymaniak
Wizualizacja
Wizualizacja materiały UP
92 mln złotych pochłonie budowa gmachu Centrum Innowacyjnego, pod które w piątek wmurowano kamień węgielny. Inwestycja realizowana przez Uniwersytet Przyrodniczy to kompleks budowlany, w którym pomieszczą się wszystkie pomieszczenia naukowo-dydaktyczne Wydziału Inżynierii Produkcji.

Lublin: Uniwersytet Przyrodniczy sprzedaje swoje budynki

W czasie uroczystości władze Uniwersytetu zaznaczyły, że prace budowlane idą nadspodziewanie dobrze. - To zdumiewające, że w ciągu 150 dni od rozpoczęcia prac, czyli wyburzenia poprzednich, starych obiektów, jesteśmy już na tak zaawansowanym poziomie. Pierwszy z budynków, czyli obiekt A jest już zrealizowany do poziomu pierwszego piętra. A tuż za nim już się buduje drugi z budynek - mówił profesor Henryk Bichta, kanclerz uczelni. Naukowiec mówił też o wyglądzie Centrum Innowacyjnego, które wyrasta przy ul. Głębokiej 28. - Oba budynki będą połączone specjalnym przejściem na poziomie drugiego piętra. W tej chwili wybiegamy z harmonogramem do przodu. Myślę, że firma, która zadanie wykonuje jest w stanie zrealizować je w terminie - twierdzi Bichta. Koszt całości, łącznie z wyposażenie, jest bardzo wysoki, bo wynosi 92 mln złotych, z czego 80 mln zł jest dofinansowaniem ze środków unijnych. Pozostała kwota pochodzi z środków własnych uczelni. Przewodniczący sejmiku województwa nie miał wątpliwości, że to dobra inwestycja. - Potrzeba takich inwestycji jest ogromna, bo daje pozytywny impuls młodym ludziom, aby przyjechali na studia do Lublina. Kadrę naukową mamy doskonałą, a teraz podnosimy też względy techniczne i ulepszamy infrastrukturę - mówi Arkadiusz Bratkowski.

Ranking tygodnika Wprost: Lubelskie uczelnie są prawie najlepsze

Podobnych wątpliwości nie miał marszałek województwa lubelskiego, który w budowę Centrum Innowacyjnego zaangażował się już jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. - Wiele mówi się teraz o drogach. Droga drogą, ale to nie asfalt daje gwarancję rozwoju Lubelszczyzny, a właśnie rozwój uczelni, które wykorzystują intelektualny potencjał ludzi - mówi Krzysztof Hetman.

Centrum Innowacyjne

W nowoczesnym kompleksie znajdzie się Wydział Inżynierii Produkcji. Pod koniec 2012 roku, kiedy budynek będzie gotowy, studenci tego wydziału przestaną zmagać się z trudnościami, bowiem obecnie zajęcia mają w pięciu różnych miejscach rozrzuconych po całym mieście. W Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej znajdą się trzy sale wykładowe. Dwie z nich pomieszczą po 192 studentów, a w trzeciej będzie 326 miejsc.

Centrum Innowacyjne będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Kiedy zostanie zakończone infrastruktura naukowo-badawcza Uniwersytetu Przyrodniczego znacznie się powiększy. Studenci i wykładowcy będą mogli korzystać nie tylko z Centralnego Laboratorium Badawczego, ale także 8 pracowni komputerowych, sal ćwiczeniowych i dydaktycznych, czy 22 laboratoriów.

Budynek będzie składał się z trzech obiektów w kształcie litery H. Ich łączna powierzchnia użytkowa będzie wynosiła 12,5 tys. mkw. Projekt kompleksu zakłada łącznik między budynkami A i B na poziomie 2 pietra, w którym pomieszczą się sale ćwiczeniowe oraz seminaryjne. Na parterze budynku od strony wschodniej znajdzie się Hala Maszyn. Całość zaprojektowana jest w rzucie koła. Całkowity koszt realizacji projektu to 92 mln złotych, z czego blisko 81 pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Pozostała kwota, czyli 11 mln zł to wkład własny Uniwersytetu Przyrodniczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski