Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wraca szkoła. Dywany i kwiaty zabrane z sal, urządzona izolatka

Zamknięte od 11 marca szkoły szykują się na powrót uczniów
Zamknięte od 11 marca szkoły szykują się na powrót uczniów Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Około 10 procent dzieci z klas 1 – 3 w Lublinie wraca w poniedziałek do szkół. Większość rodziców zdecydowała się zatrzymać pociechy w domach.

Zamknięte od 11 marca szkoły szykują się na powrót uczniów. W poniedziałek mogą wrócić dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Organizowane też będą konsultacje dla maturzystów.

- Będą to zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze i podkreślam słowo opiekuńcze, bo podstawa programowa w tych jednostkach nie będzie realizowana – mówił na czwartkowej sesji Rady Miasta Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.

Na ok. 3 tys. lubelskich uczniów najniższych klas na posłanie dzieci zdecydowali się rodzice 233 uczniów z pierwszych klas, 395 z klas drugich i 449 z klas trzecich. – Zainteresowanie oscyluje wokół 10 procent – mówił Banach.

Nie wiadomo jednak, czy wszyscy chętni przyjdą. Jerzy Piskor, dyrektor SP nr 21 w Lublinie miał wczoraj listę 17 uczniów, których rodzice się zdecydowali. – Są też tacy, którzy swoją decyzję uzależniają od tego czy będą prowadzone zajęcia dydaktyczne. Inni rodzice mają jeszcze kolejne oczekiwania. Może być tak jak ze żłobkami i przedszkolami, kiedy zgłoszono tysiąc dzieci a przyszło 400 – obawiał się dyrektor.

W SP nr 18 zgłoszono 18 dzieci. – Otwieramy się – mówiła nam dyrektor Katarzyna Orzeł i wyliczała, jakie działania szkoła podjęła, aby przyjąć uczniów.

– Sale są wysprzątane, zdezynfekowane. Kwiaty z sal są pozabierane. Zdjęliśmy plakaty ze ścian, aby łatwiej je czyścić. Dywany też są zdjęte. Małe zabawki są zabrane, bo trudno byłoby je odkażać. Przygotowaliśmy izolatkę gdyby pojawiła się potrzeba odseparowania kogoś. To sala, w której jest tylko krzesło i stolik – opowiadała.

W tej szkole dzieci przy dobrej pogodzie będą miały zajęcia W-F na boisku, a przy gorszej w sali gimnastycznej. Dzieci będą ćwiczyły w 9-osobowych grupach oddzielonych od siebie. Każdy sprzęt sportowy będzie dezynfekowany. Nie wiadomo jednak co z posiłkami. – Właściciel firmy, która nas obsługuje w tym zakresie odpowiedział, że dla 18 dzieci nie opłaca mu się przygotowywać posiłków. Być może zapewni catering. Czekamy na informacje – mówiła dyrektor Orzeł.

W niemal każdej szkole sytuacja jest podobna, i to nie tylko w Lublinie. W SP nr 2 w Białej Podlaskiej też klasy 1-3 zostały podzielone na dwie grupy, w jednej może być maksymalnie 12 osób, na jednego ucznia przypadają 4 mkw. a szkoła ma przygotowane izolatoria.

W Kraśniku na zajęcia szkolne zgłoszono 27 uczniów na ogólną liczbę 845 dzieci zapisanych do kl. 1-3. - Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze prowadziliby nauczyciele świetlicy lub inni nauczyciele zatrudnieni w szkole, ale bez zajęć dydaktycznych. Dla wszystkich uczniów, którzy pozostaną w domu, nadal prowadzone byłoby nauczanie zdalne w dotychczasowej formie. Jesteśmy przygotowani do otwarcia szkół, chcemy jednak mieć jasne wytyczne z kuratorium dotyczące tego, czy przy tak małym zainteresowaniu, jest konieczność otwarcia szkoły. Do jednej ze szkół w Kraśniku zgłoszono np. tylko jednego ucznia - informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika.

Konsultacje w klasach starszych mają być organizowane przez nauczycieli w porozumieniu z uczniami. – To nauczyciel wskaże uczniów, które potrzebują konsultacji i uwzględniając ich plan zajęć, zaprosi na spotkanie a my zapewnimy odpowiednie warunki – mówi dyr. Piskor.

Prezydent Banach zapowiedział radnym, że mogą być problemy. Według rozporządzenia w klasie powinno być maksymalnie 14 dzieci. Kłopot będzie, jak kolejnych tygodniach zgłosi się więcej. Wówczas rodzice mogą pytać o postawę prawną tego, że ich dziecko nie zostało przyjęte. – Takiej podstawy prawnej nie mamy – przyznał Banach.

Brakuje komputerów

Dzieci nadal muszą korzystać z nauki zdalnej. Jak mówił Mariusz Banach 206 uczniów w Lublinie nadal nie ma potrzebnych do nauki komputerów. Banach dziękował też firmie Nestle Polska, która przekazała miastu 50 komputerów, które właśnie są przekazywane uczniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski