Wsparcie w formie dopłat dla podmiotów prowadzących obrót lub skup kukurydzy

Artykuł sponsorowany AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
W związku z agresją Rosji na Ukrainę Komisja Europejska wyraziła zgodę na kolejną znaczącą bo wynoszącą 240 mln zł pomoc publiczną. Do 30 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami do zakupionej kukurydzy niepoddanej procesowi suszenia.

Kto może otrzymać dopłaty do skupu kukurydzy?

O pomoc może ubiegać się podmiot spełniający kryterium mikro, małego albo średniego przedsiębiorstwa, który nabył kukurydzę niepoddaną procesowi suszenia tj. „mokrą kukurydzę” w okresie od dnia 15 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., od producentów rolnych będących producentami kukurydzy, którym został nadany numer identyfikacyjny (EP) oraz poniósł dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku kukurydzy spowodowanej agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Stawka pomocy wynosi 200 zł za tonę kukurydzy. Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn stawki pomocy i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej od dnia 15 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., która nie może być większa od iloczynu liczby ton kukurydzy sprzedanej po dniu 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dopłaty do skupu kukurydzy?

Wnioski o udzielenie pomocy finansowej należy składać w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami w terminie do dnia 30 października 2023 r., na formularzu dostępnym na stronie internetowej Agencji.

Do wniosku należy dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzających:
• nabycie mokrej kukurydzy pomiędzy 15 września a 31 grudnia 2022 r.;
• sprzedaż kukurydzy po 15 marca 2023 r;

Dokumenty można złożyć osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl

Przedmiotowa pomoc może być kumulowana, w odniesieniu do wnioskodawcy, z innymi pomocami przyznanymi na podstawie „Tymczasowych kryzysowych i przejściowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy” 2023/C 101/03 (Dz. Urz. UE. C. z 2023 r. Nr 101 str.3) z tytułu prowadzenia działalności w zakresie:
• prowadzenia działalności w innych sektorach - łączna kwota pomocy uzyskanej w ramach „tymczasowych kryzysowych ram” nie może przekroczyć 2 mln EURO.

Pomoc będzie wypłacana na rachunek podmiotu prowadzącego działalność w zakresie skupu zbóż lub obrotu zbożami do zakupionej kukurydzy niepoddanej procesowi suszenia, wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Beneficjent pomocy nie może być przedsiębiorstwem objętym sankcjami przyjętymi przez UE, w tym między innymi:
• osobą, podmiotem lub organem wyraźnie wymienionym w aktach prawnych nakładających te sankcje;
• przedsiębiorstwem będącym własnością osób, podmiotów lub organów, w które wymierzone są sankcje przyjęte przez UE, lub kontrolowanych przez takie osoby, podmioty lub organy; ani
• przedsiębiorstwem prowadzącym działalność w sektorach przemysłu, w które wymierzone są sankcje przyjęte przez UE, o ile pomoc ta utrudniałaby osiągnięcie celów odpowiednich sankcji.

Wsparcie w formie dopłat dla podmiotów prowadzących obrót lub skup kukurydzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski