MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspieramy integrację branży

Piotr Nowak
Michał Grabowiecki jest jednym z koordynatorów projektu Lubelska Wyżyna IT
Michał Grabowiecki jest jednym z koordynatorów projektu Lubelska Wyżyna IT Anna Kurkiewicz
Z Michałem Grabowieckim, koordynatorem projektu Lubelska Wyżyna IT, rozmawia Piotr Nowak.

Projekt Lubelska Wyżyna IT powstał w 2011 roku. Od tego czasu staracie się integrować branżę teleinformatyczną w Lublinie.
Lubelska Wyżyna IT jest rozwijaną od 2011 roku inicjatywą Urzędu Miasta Lublin, której celem jest wspieranie i rozwój lubelskiego ekosystemu informatycznego. Realizowana jest poprzez identyfikację zasobów i potrzeb lubelskiego środowiska IT oraz akumulowanie i inwentaryzowanie wiedzy na jego temat. Działania w ramach inicjatywy opierają się na ścisłej współpracy władz samorządowych, przedsiębiorstw, środowiska naukowego i instytucji otoczenia biznesu w celu podniesienia konkurencyjności branży informatycznej w Lublinie. Lubelska Wyżyna IT to również brand, przy pomocy którego komunikujemy potencjał lubelskiego rynku IT na zewnątrz.

Staracie się też integrować środowisko informatyczne. Z jakim skutkiem?
Kluczowymi imprezami, które odbywają się od dwóch lat, są Dni Lubelskiej Wyżyny IT. W ramach tego wydarzenia organizowane są dwie imprezy: Check IT i Lubelskie Dni Informatyki.

Konferencja Check IT jest skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczestniczyło w niej prawie 700 osób. Przy jej organizacji udało nam się współpracować ze wszystkimi pięcioma uczelniami lubelskimi, które kształcą na kierunku informatyka. Imprezę wyróżnia to, że jest przygotowana przez studentów dla uczniów. Czyli nie robią tego biura promocji, tylko osoby, które dzielą się swoimi pasjami i zainteresowaniami z młodszymi kolegami. Pokazują, że to nie są nudne studia, tylko miejsce, gdzie można rozwijać swoje zainteresowania w szeregu kół naukowych zrzeszających pozytywnie zakręconych pasjonatów zawsze służących młodszym kolegom swoim doświadczeniem i dobrą radą.

Za to Lubelskie Dni Informatyki są organizowane od lat przez studentów Koła Naukowego Informatyków KUL i Grupę KUL.net. Impreza jest skierowana przede wszystkim do studentów, pasjonatów nowych technologii oraz przedstawicieli branży IT. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 900 osób, a wśród wystawców i prelegentów byli przedstawiciele wszystkich liczących się firm lubelskiego sektora ICT. Obie imprezy zakończyły się spektakularnym sukcesem i z pewnością będą kontynuowane i rozwijane w kolejnych latach.

Czemu służą takie wydarzenia?
Przekonują młodych, że nie trzeba wyjeżdżać z Lublina, żeby kształcić się na kierunku informatycznym, a po studiach znaleźć ciekawą, dobrze płatną pracę. Wyszliśmy od tendencji, gdzie 90 proc. studentów informatyki wyjeżdżało do pracy do innych miast, do sytuacji, w której 90 proc. zostaje. Dzieje się tak dzięki temu, że mamy w Lublinie dużą ilość bardzo dobrych firm i ciągle pojawiają się nowe.

Jakie jest środowisko informatyków w Lublinie? Czy jest zintegrowane?
Staramy się wspierać tę integrację, ale warto podkreślić, że jest ono przede wszystkim efektem działań oddolnych. Firmy są obecne na uczelniach, organizują szereg imprez dla studentów, ci ostatni też mają własne imprezy dla osób, które interesują się różnymi dziedzinami, jak tworzenie stron internetowych czy social media. Staramy się ułatwiać ten kontakt, np. organizujemy śniadania branżowe z przedstawicielami firm i uczelni. Chodzi o to, żeby rozmawiali ze sobą, bo po takich spotkaniach pojawiają się ciekawe kooperacje. Wiadomo, że czeka nas w najbliższym czasie zastrzyk pieniędzy z UE. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom narodzą się pomysły na współpracę, dzięki którym te firmy będą mogły zrealizować projekty z korzyścią dla siebie, ale i dla miasta, bo wiadomo, że to, co sprzyja ich rozwojowi jest też dobre dla Lublina.

Konferencje, spotkania, co jeszcze robicie na rzecz integracji branży IT?
Na początku kwietnia uruchomiliśmy stronę internetową. Od tego czasu odwiedziło ją ponad dwa tysiące unikalnych użytkowników. Na stronie znajduje się kompendium wiedzy o lubelskim ekosystemie IT. Informacje o kierunkach studiów, kołach naukowych działających na lubelskich uczelniach, środowiskowych inicjatywach oraz o firmach działających na lokalnym rynku. Informacje te uzupełnione są ciekawymi historiami opowiedzianymi przez ludzi lubelskiego IT. Naszym głównym celem jest zebranie na stronie internetowej wszystkich istotnych informacji o lubelskim ekosystemie IT w jednym miejscu, żeby był do nich łatwiejszy dostęp.

Dla internautów pomocny jest prowadzony przez nas kalendarz, dzięki któremu łatwiej odnaleźć się wśród różnorodnych imprez organizowanych w naszym mieście. Jest to obecnie najbardziej kompleksowe źródło tego typu informacji, do którego każdy może dodać swoje wydarzenie.

Od ponad roku prowadzimy profil na Facebooku - Lubelska Wyżyna IT, na którym informujemy o branżowych aktualnościach. Nasz profil śledzi ponad 2600 użytkowników. Często też korzystają z niego firmy informatyczne, umieszczając wiadomości o organizowanych przez siebie imprezach, szkoleniach oraz rekrutacjach.

Czy widać progres w branży?
Wiele lubelskich firm osiąga sukcesy na rynku krajowym i międzynarodowym, pojawiają się też na gospodarczej mapie miasta nowi gracze. Jest to istotne dla pracowników, bo każdy nie tylko chce dużo zarabiać, ale też wolałby pracować w firmie, która realizuje ciekawe i ambitne projekty, oferując przy tym możliwość rozwoju. A takie firmy z pewnością są w Lublinie. Mamy przedsiębiorstwa, które w swoich specjalnościach są liderami.

Zwiększa się też konkurencja na rynku pracy, co prowadzi do coraz częstszego angażowania się firm w środowisko poprzez oferowanie studentom różnego rodzaju szkoleń, staży i konkursów. Sama społeczność jest niezwykle prężna. Wiosną zdarza się, że prawie każdego dnia coś się dzieje. Co ciekawe, najczęściej robią to ludzie nie dla zysku, tylko dlatego, że się tym naprawdę interesują i chcą dzielić się swoją pasją z innymi. Środowisko jest bardzo pozytywne i praca z nimi to jest przyjemność. Mówię zarówno o pojedynczych programistach, studentach, jak i przedstawicielach firm, uczelni i instytucji otoczenia biznesu. Tym bardziej że widać, że żadna inna branża nie rozwija się w takim tempie.

Jakie są największe wyzwania stojące przed LWIT?
Intensywnie pracujemy nad promowaniem Lubelskiej Wyżyny IT w miastach w regionie oraz województwach ościennych. Celem tej promocji jest zbudowanie świadomości, że Lublin jest silnym ośrodkiem IT oraz przyciągnięcie do lubelskich firm specjalistów, którzy do tej pory migrowali po skończeniu edukacji do Warszawy i Krakowa. Realizujemy to przy pomocy kampanii billboardowej oraz spotów reklamowych w telewizjach regionalnych. Jesienią planujemy również aktywnie promować Lubelską Wyżynę IT na targach pracy w miastach takich, jak Rzeszów, Białystok, Kielce czy Radom.

Zbliżają się wakacje i większość studentów wyjedzie. Czy odpoczywać będzie również Lubelska Wyżyna IT?
To będzie moment na złapanie oddechu, ale jesienią znowu liczba projektów i imprez wzrośnie. Teraz będzie czas, żeby kolejne nowe projekty i pomysły dopracować i w przyszłości wcielić w życie.

Rozmawiał Piotr Nowak

Aktualne informacje na temat imprez organizowanych w ramach Lubelskiej Wyżyny IT na stronie: lwit.lublin.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski