Współpraca biznesowa we franczyzie. Wymogi, zabezpieczenia i wsparcie w sieci Żabka

Materiał informacyjny Żabka
Mądre prowadzenie biznesu to szansa na jego powodzenie. Trzeba nie tylko weryfikować potencjalnych partnerów biznesowych, ale też oceniać swoje szanse w danej branży. Na rynku funkcjonują narzędzia i formy zabezpieczania, które pozwalają obu stronom czuć się bezpieczniej. Decydując się na franczyzę w ramach sieci warto wcześniej zapoznać się ze wzorem umowy i zweryfikować czy warunki współpracy są dla nas odpowiednie. Przed podjęciem współpracy taką możliwość zapoznania się z dokumentami oferuje np. Żabka.

Z siecią Żabka współpracuje obecnie już ponad 8600 przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje sklepy w różnych częściach Polski. Są wśród nich osoby w różnym wieku czy pochodzeniu, a także o zróżnicowanym wcześniejszym doświadczeniu. Niezależnie od tego, czy zagadnienia związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej są nam znane, czy też nie, sieć dba o zabezpieczenie interesów obu stron.

Priorytet – bezpieczeństwo i transparentna współpraca ciesząca obie strony

W biznesie weryfikacja jest podstawą do utrzymania stabilności i zabezpieczenia firmy przed partnerami, którzy nie są godni zaufania. Podobnie rzecz ma się w modelu franczyzowym. Współpracę w tym systemie zabezpieczają umowy zawarte z siecią, określające, jakie środki mają chronić obie strony.

Na początek jednak kilka słów o tym, jak w prostych krokach otworzyć sklep franczyzowy Żabka. W pierwszej kolejności trzeba spełnić warunki formalne. Co to oznacza w praktyce?

  • Złożenie wniosku o założenie działalności gospodarczej w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej); jeśli osoba już prowadziła działalność – wystarczy zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS i US,
  • Dostarczenie kopii deklaracji VAT-R,
  • Dostarczenie pełnomocnictwa do żądania udostępnienia informacji z BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRD (Krajowy Rejestr Długów) i BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
  • Zabezpieczenie finansowe (weksel in blanco, gwarancja bankowa lub kaucja),
  • Uzyskanie pozytywnego wynik egzaminu franczyzowego.

Po pozytywnej weryfikacji dokumentacji ze strony Żabki oraz zdaniu egzaminu kończącego rekrutację i cykl szkoleń przygotowujących do prowadzenia sklepu kandydat musi wnieść ok. 5 tys. zł. wkładu własnego. Przeznaczony jest on na zakup niezbędnych narzędzi, takich jak drukarka fiskalna czy koncesja. Na mocy umowy franczyzobiorca otrzymuje w pełni wyposażony i umeblowany sklep, który jest również w pełni zatowarowany, a jego wartość sięga kilkuset tysięcy złotych. Towary handlowe, które otrzymuje przedsiębiorca, zgodnie z przyjętym modelem współpracy, mają odroczony termin płatności.

Weksle. Czym są i co dają w biznesie?

Weksel in blanco to popularna forma zabezpieczenia finansowego w biznesie - to także powszechnie stosowana metoda w celu zabezpieczenia umowy kredytowej lub pożyczki oraz umów finansowych zawieranych między partnerami biznesowymi. Używana jest również powszechnie w Europie w międzynarodowych transakcjach płatniczych. Zabezpieczenie finansowe za pomocą weksla daje gwarancję uczciwej współpracy. W Żabce możliwy jest wybór pomiędzy kilkoma formami zabezpieczenia w tym: gwarancja bankowa czy ujednolicona w tym roku opłata kaucyjna, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą w ramach sieci. 98 proc. przyszłych franczyzobiorców Żabki wybiera weksel wraz z poręczeniem.

Franczyzobiorca podejmujący współpracę z siecią Żabka otrzymuje na wstępie sklep wyposażony w asortyment o odroczonym terminie płatności, którego wartość, chociaż różni się w zależności od formatu placówki, zwykle sięga kilkuset tysięcy złotych. Co więcej, kolejne dostawy wpływają na zmianę wartości nabytych towarów pozostających w dyspozycji franczyzobiorcy. Podobnie jest z wyposażeniem sklepu i narzędziami, które są dostępne dla franczyzobiorcy.

Weksel in blanco stanowi dla Żabki zabezpieczenie przed potencjalnym nieopłaceniem przez franczyzobiorcę konkretnych faktur po zakończeniu współpracy pomiędzy stronami. Użycie weksla określone jest szczegółowo w deklaracji wekslowej, która definiuje warunki jego ewentualnego uzupełnienia i wykorzystania. Podpisanie weksla, a także deklaracji wekslowej następuje w obecności notariusza. Umowy z Żabką precyzyjnie określają warunki i środki zabezpieczające współpracę. Umowa franczyzowa, którą dostaje każdy kandydat co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem współpracy, nakłada obowiązek wystawienia weksla lub innego zabezpieczenia po podpisaniu umowy, ale przed otwarciem sklepu.

Jest to czas, w którym kandydat na franczyzobiorcę może zweryfikować jej postanowienia na przykład ze swoim prawnikiem lub osobami, które mają poręczyć ten weksel. Na prośbę ze strony kandydata przedstawiciele Żabki udzielą też odpowiedzi na każde pytania z tym związane. Przyszły franczyzobiorca staje przed wyborem, czy do wystawionego weksla zabezpieczeniem uzupełniającym będzie poręczenie wekslowe przez wybraną przez kandydata osobę, czy też inne zabezpieczenie, z których najczęściej wybierana jest kaucja pieniężna. Poręczenie jest udzielane na wekslu w obecności notariusza i tak jak w przypadku kandydata, wiąże się z podpisaniem deklaracji wekslowej.

Weksel in blanco nie ma od razu wypełnionych wszystkich elementów, w tym określonej kwoty do zapłaty, dlatego że nie jest ona znana w chwili jego wystawienia. Deklaracja wekslowa dokładnie określa zasady uzupełniania i korzystania z tego dokumentu. Po zakończeniu współpracy, jeśli franczyzobiorca nie ma nieuregulowanych zobowiązań, otrzymuje z powrotem wypełniony weksel.

Co Żabka daje swoim partnerom?

Franczyzobiorcy mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony sieci. Poza wspomnianym wyposażeniem i zatowarowaniem sklepu Żabka wybiera jego lokalizację, pokrywa koszt remontu i adaptacji pod standardy sieci, realizuje bezpośrednie dostawy do sklepów, zapewnia serwis sprzętu, wsparcie IT i dostarcza nowoczesne narzędzia (np. Pakiet Optiplan czy aplikację Cyberstore) ułatwiające franczyzobiorcom zarządzanie biznesem.

Już na etapie rekrutacji przedsiębiorca korzysta z bezpłatnych szkoleń w sklepie trenerskim, podczas których poruszane są zagadnienia z zakresu zarządzania zasobami, sprzedaży, finansów i podatków czy obsługi klienta. Przez cały okres współpracy ma dostęp do platformy e-learningowej i materiałów edukacyjnych. W br. Żabka uruchomiła również program realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską „Akademia Przedsiębiorczości”, który ma za zadanie podnosić kompetencje menadżerskie franczyzobiorców. Wszystkie osoby współpracujące z siecią objęte są również opieką i doradztwem partnera ds. sprzedaży, który wspiera je w codziennym zarządzaniu sklepem i pomaga na bieżąco rozwiązywać pojawiające się trudności.

Franczyzobiorcy sieci objęci są unikatowym ubezpieczeniem „Polisa na biznes”, które na zasadach określonych z zakładem ubezpieczeń, chroni ich przed ewentualnym niepowodzeniem finansowym i zapewnia stabilność ekonomiczną w momencie zakończenia współpracy z siecią z ujemnym saldem.

Na początku współpracy zdecydowanie większość kosztów ponosi Żabka. Przede wszystkim inwestuje i wyposaża lokal, a do przyszłego przedsiębiorcy należy zapewnienie środków w wysokości ok. 5 tys. złotych (np. na opłaty za wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, kasę fiskalną i jej fiskalizację), a już po rozpoczęciu działalności oczywiście pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników i wszelkich regulacji podatkowych – mówi Jakub Perske, franczyzobiorca z Gdańska.

Dzięki całemu systemowi wsparcia ze strony Żabki, niskiej inwestycji własnej oraz biznesowej wiedzy przekazanej przez doświadczonego franczyzodawcę ryzyko ewentualnej straty finansowej jest znacznie niższe w przypadku otwierania niezależnego sklepu, całkowicie na własną rękę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Współpraca biznesowa we franczyzie. Wymogi, zabezpieczenia i wsparcie w sieci Żabka - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski