Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycięli 60 zdrowych drzew w Parku Ludowym

Monika Fajge
Dr Waldemar Biaduń: To zbrodnia w biały dzień, ty m bardziej że drzewa w parku Ludowym do dziś nie są uprzątnięte
Dr Waldemar Biaduń: To zbrodnia w biały dzień, ty m bardziej że drzewa w parku Ludowym do dziś nie są uprzątnięte Jacek Babicz
- Jak można było do tego dopuścić? Około 60 zdrowych drzew zostało wyciętych w pień, a przecież mamy środek sezonu lęgowego ptaków. Z wycinką można było jeszcze poczekać - stwierdza dr Waldemar Biaduń, ornitolog z Lublina. - Wszystko odbyło się zgodnie prawem - zapewniają lubelscy urzędnicy. - Ale ucierpiały ptaki - podkreśla Biaduń.

Park Ludowy: Zabili pisklęta, wypłoszyli ptaki KOMENTUJCIE

O kontrowersjach związanych z wycinką około pół hektara zieleni pod rozbudowę hali Międzynarodowych Targów Lubelskich w parku Ludowym pisaliśmy w połowie czerwca. Po naszym tekście urzędnicy z ratusza przeprowadzili w parku kontrolę. Co wykazała? - Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Inwestor posiada wszystkie wymagane dokumenty, łącznie z opinią specjalisty, czyli ornitologa - wyliczał Wiesław Piątkowski, z-ca dyr. Wydziału Ochrony Środowiska lubelskiego magistratu.

- Zdaję sobie sprawę, że trwa okres lęgowy ptaków, ale w Parku Ludowym zauważyłem zaledwie kilka starych, zachowanych szczątkowo budek lęgowych, wszystkie były puste. Dlatego, i z uwagi na rangę realizowanej w parku inwestycji, uznałem, że wycinkę drzew można przeprowadzić - przekonywał Grzegorz Połutrenko, ornitolog z woj. mazowieckiego, którego o opinię poprosiła firma zajmująca się rozbudową Międzynarodowych Targów Lubelskich.

- To chyba jakiś żart. Przecież to była zbrodnia w biały dzień, a wystarczyło poczekać choćby kilkanaście dni. Tym bardziej że do dziś te ścięte drzewa są w większości nieuprzątnięte - podkreśla dr Waldemar Biaduń. - Ekspert z Mazowsza zajrzał tu na chwilę, a ja znam park i jego awifaunę jak własną kieszeń, prowadzę tu dokładne badania od ponad 30 lat i wiem, co mówię. Wycinka doprowadziła do zagłady kilkunastu gatunków piskląt i wypłoszyła żyjące tu ptaki - nie ma wątpliwości. I zaraz dodaje: - Mówienie o starych, pustych budkach zakrawa wręcz na kpinę. W takich budkach gniazda mogą bowiem założyć jedynie bogatka i modraszka. Cóż to jest wobec blisko pięćdziesięciu gatunków zasiedlających Park Ludowy?

Park Ludowy zarosły wysokie pokrzywy i trawy

Dr Biaduń poinformował o sprawie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. - Zamierzamy przeprowadzić wizję lokalną na miejscu, sprawdzimy, czy doszło do złamania ustawy o ochronie przyrody - zapewnia Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie.

Budowę nowej hali wystawienniczej o pow. 8 tys. mkw. MTL realizują dzięki unijnym funduszom. Inwestycja będzie kosztowała 46,5 mln zł.

A jak Wy oceniacie tę sytuację? KOMENTUJCIE


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski