Wygrana LUK Politechniki Lublin oraz porażka Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik w Tauron 1. Lidze

Siatkarze LUK Politechniki Lublin po zwycięskim meczu we Wrześni
Siatkarze LUK Politechniki Lublin po zwycięskim meczu we Wrześni materiały klubowe
Zwycięstwo i porażka, to dorobek drużyn z województwa lubelskiego w 19. kolejce Tauron 1. Ligi Mężczyzn. Siatkarze LUK Politechniki Lublin pokonali pewnie na wyjeździe Krispol Września 3:0, natomiast Polski Cukier MKS Avia Świdnik, uległ w trzech partiach w Tomaszowie Mazowieckim miejscowej Lechii.

Lublinianie byli zdecydowanym faworytem starcia we Wrześni i udanie wywiązali się z tego zadania. Podopieczni trenera Maciej Kołodziejczyka pewnie zainkasowali komplet punktów, wygrywając z Krispolem bez straty seta. Co prawda wszystkie sety były wyrównane, jednak w końcówkach zaprocentowało doświadczenie wicelidera tabeli. Nagrodę MVP otrzymał atakujący LUK Politechniki - Szymon Romać, zdobywca 19 pkt. dla przyjezdnych.

Pierwsza partia w początkowej fazie była bardzo wyrównana, a gospodarze nie przestraszyli zespołu z Koziego Grodu. Krispol objął nawet prowadzenie 15:12, jednak lublinianie nie zamierzali poddawać się, doprowadzając najpierw do remisu po 17, a chwilę potem wyszli na prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Premierową odsłonę meczu, skuteczną kiwką zakończył Grzegorz Pająk.

Drugi set był bardzo wyrównany, a drużyny praktycznie cały czas grały punkt za punkt. Lublinianom co prawda dwa razy udało się odskoczyć na dwa oczka (11:9, 18:16), jednak w końcowej fazie tej partii, na tablicy wyników ponownie pojawił się remis po 20. Ostatecznie więcej zimnej krwi w końcówce zachowali przyjezdni, wygrywające drugiego seta 25:22.

Partia numer trzy rozpoczęła się od prowadzenia wrześnian 6:3, ale chwilę potem tablica wyników pokazywała już rezultat po 7. Następnie dzięki duetowi Romać-Sobala, przyjezdni zbudowali niewielką 2-punktową przewagę (12:10), jednak Krispol wykorzystał błędy lublinian, doprowadzając do remisu (13:13). Przy wyniku remisowym po 20, przyjezdni ponownie pokazali, że są lepszym i bardziej doświadczonym zespołem, przechylając szalę na swoją stronę. Ostatecznie triumfowali w trzecim secie 25:22 i w całym meczu 3:0.

Krispol Września - LUK Politechnika Lublin 0:3 (19:25, 22:25, 22:25)
Krispol: Rakowski 6, Brzóstowicz 7, Kalinowski 6, Pizuński 5, Krawiecki, Linda 16, Dzierżyński (libero), Oliveira, Czyżowski 4, Koliński. Trener: Marian Kardas
LUK Politechnika: Rusin 7, Romać 19, Sobala 12, Pająk 4, Stajer 9, Mehić 7, Majstorović (libero), Goss. Trener Maciej Kołodziejczyk

Nie powiodło się z kolei siatkarzom Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik, którzy ulegli w wyjazdowym starciu niżej notowanej Lechii Tomaszów Mazowiecki 0:3. Tomaszowianie zrewanżowali się świdniczanom za porażkę z pierwszej rundy 1:3. Najskuteczniejszym zawodnikiem Avii okazał się tym razem Mateusz Rećko, zdobywca 13 pkt. dla przyjezdnych. MVP meczu wybrano natomiast siatkarza Lechii - Mateusza Piotrowskiego.

Walczący o pierwszą ósemkę Tauron 1. ligi tomaszowianie, na początku pierwszej partii odskoczyli na 12:9. Gospodarze udanie grali blokiem i w efekcie chwilę potem ich przewaga wzrosła do sześciu oczek (16:10), Świdniczanie nie poddawali się i w końcówce tego seta, udało im się prawie dogonić rywali (19:21). Ostatnie słowo w tej partii należało jednak do gospodarzy, którzy ostatecznie triumfowali w premierowej odsłonie 25:21.

Team z Tomaszowa Mazowieckiego poszedł za ciosem w drugiej partii, odskakując szybko na 10:5. Do połowy tego seta, sytuację na parkiecie kontrolowali miejscowi (18:15), ale ambitni świdniczanie przy zagrywce Artura Sługockiego, zdołali doprowadzić do remisu po 18. Od tego momentu do końca drugiej odsłony toczyła się zacięta i zażarta walka, która zakończyła się ostatecznie triumfem tomaszowian 25:23, co pozwoliło objąć miejscowym prowadzenie w całym pojedynku 2:0.

W trzecim i zarazem ostatnim secie meczu, drużyna ze Świdnika została całkowicie rozbita. Lechia podbudowana wygranymi w pierwszych dwóch setach, już na początku wypracowała sobie kilka oczek przewagi (7:2), którą następnie stopniowo powiększała. Gospodarze w efekcie rozgromili świdniczan 25:12, inkasując komplet punktów w całym meczu.

Liderem Tauron 1. Ligi jest BBTS Bielsko-Biała, który poniósł pierwszą porażkę w kampanii 2020/21, ulegając u siebie ekipie BKS Visła Bydgoszcz 0:3. Bielszczanie w osiemnastu rozegranych meczach zgromadzili 48 pkt. i wyprzedzają aktualnie LUK Politechnikę Lublin (46 pkt.) oraz o sześć oczek wspomnianych bydgoszczan, którzy mają jednak o jeden mecz rozegrany mniej. Polski Cukier MKS Avia Świdnik, plasuje się natomiast na siódmej pozycji z dorobkiem 27 pkt.

Lechia Tomaszów Mazowiecki - Polski Cukier MKS Avia Świdnik 3:0 (25:21, 25:23, 25:12)
Lechia: Neroj 5, Rajsner 5, Janus, 10, Błoński 8, Sokołowski 9, Piotrowski 13, Zieliński, Henzelewski 3. Trener: Bartłomiej Rebzda
Avia: Nowak, Rećko 13, Rawiak 6, Sługocki 5, Boruch 8, Swodczyk 3, Kuś (libero), Guz, Walawender 1, Machowicz 1, Żywno 4, Kurek 2. Trener: Witold Chwastyniak