Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa w KUL: Poczuć fakturę maski z Afryki

Małgorzata Szlachetka
Anna Sadowska zaprasza na wystawę w Collegium Norwidianum KUL
Anna Sadowska zaprasza na wystawę w Collegium Norwidianum KUL Jacek Babicz
Na parterze Collegium Norwidianum KUL zostanie we wtorek otwarta wystawa poświęcona sztuce Afryki i pracy misjonarzy. Wernisaż odbędzie się o godz. 11, a wystawa potrwa cztery godziny.

"Bliżej Afryki" to wystawa wyjątkowa i w takiej formie organizowana po raz pierwszy. Dlaczego? Najważniejszymi gośćmi w czasie tego dnia będą osoby niewidome. Każdy z eksponatów będą mogły dotknąć. Sprawdzą ich rozmiar, ciężar, spróbują odgadnąć, z jakiego materiału są zrobione.

Niewidomi goście będą też mieli przewodników, którzy oprowadzą ich po wystawie. W tę rolę wcielą się studenci anglistyki KUL, którzy chodzą na zajęcia z audiodeskrypcji, czyli uczą się opisywania osobom niewidomym tego co widać, na przykład akcję filmu w kinie.

Przewodnicy będą podawać eksponaty, ale też opisywać ich kształt i wielkość. Tak, aby łatwo było je sobie wyobrazić. Na wystawie "Bliżej Afryki" znajdą się m.in. tradycyjne stroje afrykańskie, figurki czy instrumenty muzyczne.

- Na pewno dużym zainteresowaniem będą się cieszyć maski rytualne pochodzące z różnych części Afryki. Każda z nich ma inny ciężar i fakturę - mówi Anna Sadowska, pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej KUL. I podkreśla: - To jest na razie eksperyment, ale jeśli wystawa spotka się z zainteresowaniem, to mamy nadzieję, że będą kolejne.

To nie przypadek, że adresowana do niewidomych wystawa organizowana jest właśnie przez środowisko anglistów KUL, bo w tamtejszym Instytucie Filologii Angielskiej od lat, z powodzeniem, studiują osoby niewidome. - Ja na razie miałam jedną taką studentkę. Natalia korzystała z materiałów pisanych alfabetem Braille'a. Świetnie sobie radziła na moich zajęciach - mówi Anna Sadowska. Wykładowczyni przy tej okazji zwraca uwagę na poważny problem. - Osoby niewidome mają utrudniony dostęp do sztuki. Powinniśmy robić wszystko, żeby to zmienić - podkreśla Anna Sadowska.

Zaproszenie na wtorkową wystawę organizatorzy wysłali m.in. do szkoły dla niewidomych dzieci z ul. Hirszfelda, ale liczą, że wystawę odwiedzą także niewidome lub niedowidzące osoby dorosłe.

To nie pierwsza propozycja w Lublinie adresowana specjalnie do osób niewidomych.

Fundacja 5 Pora Roku organizowała seanse dla niewidomych w kinie Bajka. Jej członkowie i wolontariusze zaangażowali się także w tworzenie wyjątkowego przewodnika audio po byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku. Chodzi o przewodnik z audiodeskrypcją, z którego mogą korzystać osoby niewidome. Taki przewodnik nie tylko podpowie im, w którą alejkę mają skręcić, ale też na jakiej wysokości są okna baraku, albo jaki kształt ma wieżyczka strażnicza niedostępna dla rąk niewidomego turysty.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski