Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe odkrycie w Kościele pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. Zobacz odnalezione malowidła

Damian Stępień
Damian Stępień
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Podczas prac remontowo-konserwatorskich w Kościele pw. Nawrócenia św. Pawła odkryto XVII-wieczne obrazy w stallach, które były w całości zamalowane. Malowidła, które już po wstępnych pracach ujawniają wysoki kunszt artystyczny, przedstawiają najprawdopodobniej portrety zakonników i dostojników kościelnych, biskupów oraz papieża.

– Jednym z głównych założeń prac konserwatorskich było usunięcie warstw wtórnych, ale nie spodziewaliśmy się, że odkryjemy tak bogatą dekorację, która jest jednorodna i dobrze zachowana do tego stopnia, że można ją odtworzyć i scalić – mówi Paweł Sadlej z firmy Croaton zajmującej się konserwacją i restauracją obiektów i dzieł sztuki – Mamy bardzo dobry przekaz historyczny, którego będziemy się trzymać. Prace przebiegają równolegle. Zarówno pod względem konserwacji jak i prac dla historyków sztuki. To jest skomplikowany obiekt, który okazał się bardzo trudny w interpretacji – dodaje.

Pierwszy kościół gotycki został wybudowany w latach 1470–1497. Na skutek zniszczenia został przebudowany w latach 1557-1569 i 1600-1630 przez Rudolfa Negroni i Jakuba Balina otrzymując renesansowe wnętrze i bryłę zbliżoną do obecnej. Z okresu renesansu pochodzi wystrój sztukatorski sklepienia kościoła, ale również komplet stalli w prezbiterium.

– Obserwując materialne świadectwa, które zachowały się na tym obiekcie widać, że zmieniał on swoją formę. Płyciny malarskie w stallach były przekładane wielokrotnie. Z tego powodu napisy, które określały konkretne postaci, są obecnie niedopasowane – tłumaczy Paweł Sadlej – Były aż cztery przemalowania związane z historią kościoła. Była to olbrzymia placówka bernardyńska, która z czasem zamarła i dopiero w II połowie XIX wieku wróciła do księży diecezjalnych. Wtedy po remoncie kościoła nadano nowego charakteru wspomnianym stallą. Pierwotnie były to stalle zakonne znajdujące się bardzo głęboko w prezbiterium za ołtarzem. W XIX wieku zmieniono koncepcje. Ołtarz, który stał przy łuku tęczowym cofniętą w głąb prezbiterium, a stalle przeniesiono ze względu na funkcje kościoła parafialnego – dodaje.

Poza odkryciem malowideł w stallach ujawniono także na sklepieniu emblemat „ihs”. Trwa również remont posadzki w całym kościele, pod którą ujawniono elementy sztukaterii, która opadła po pożarze.

Po zakończeniu prac kościół znajdujący się na szlaku pereł renesansu, będzie można zwiedzać i podziwiać jego wyjątkowe wnętrze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski