Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy koncert w Trybunale Koronnym. 13 grudnia finał cyklu „Fonie Lublina 2020"

Klaudia Olender
Klaudia Olender
foto. Magdalena Panasiuk
Tegoroczne Fonie Lublina, dedykowane twórczości Ludwika von Beethovena dobiegają końca. 13 grudnia o godzinie 18:00 obędzie się już finałowy koncert projektu, organizowanego przez oddział lubelski Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Ze względu na panującą pandemię i ograniczenia związane z publicznymi zgromadzeniami, tegoroczna edycja Fonii Lublina przeniosła się do sieci. Niedzielny finałowy koncert, zrealizowany w Trybunale Koronnym, obędzie się również w formie transmisji online, miłośnicy muzyki klasycznej będą mogli wziąć udział w koncercie, łącząc się za pomocą strony: www.fonielublina.pl. Tam też można odtworzyć wszystkie zarejestrowane koncerty w ramach Fonii Lublina 2020.

- Finałowy koncert cyklu Fonie Lublina 2020 przekrojowo podejdzie do twórczości mistrza z Bonn tak, by pokazać dwa źródła szczególnie bliskich mu inspiracji. Pierwsze z nich dotyczy upodobań literackich Beethovena, drugie zaś przemian wewnętrznych kompozytora, których przyczyn upatrywać należy w postępującej chorobie i zmianach społeczno-politycznych zachodzących w ówczesnej Europie – podaje Karol Furtak, sekretarz Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków i tłumaczy, że mistrz Beethoven był miłośnikiem literatury klasycznej, cenił sobie przede wszystkim twórczość Homera, Arystotelesa, Platona, Plutarcha czy Eurypidesa. - Ten ostatni niejako wyznaczył także kierunek jego literackich zainteresowań dotyczący znajomości dzieł epok późniejszych – dodaje.

Na finałowym koncercie Fonii Lublina 2020, usłyszymy m.in. dzieła wczesne, jak i te późniejsze, z tzw. okresu „bohaterskiego” artysty, możemy również liczyć na wiele muzycznych niespodzianek.

- Uzupełnieniem będą również pieśni z op. 101 Louisa Spohra. Jako skrzypek Spohr koncertował wspólnie z Beethovenem, a komponując swoje pieśni w 20 lat po słynnym cyklu An die Ferne Geliebte, podkreślił rolę tego cyklu w rozwoju ówczesnej historii muzyki. Poza op. 98 ostatniego z klasyków w programie znajdą się m.in. fragmenty jego V Symfonii w opracowaniu kameralnym, scena i aria Ah! Perfido! oraz fragmenty jego opery Fidelio op. 72 – wymienia Furtak.

W koncercie wystąpią znani lubelscy śpiewacze i muzycy, związani m.in. z Teatrem Muzycznym w Lublinie czy Filharmonią Lubelską. Będziemy mogli usłyszeć: Annę Barską (sopran), Roberta Mojsę (tenor), Agnieszkę Schulz-Brzyską (fortepian) i Stefanię Verbovecką (fortepian). Słowo o muzyce Beethovena wygłosi Karol Furtak.

- Wolność, wolność i raz jeszcze wolność – tak podsumować można by całoroczne dociekania dotyczące twórczości L. van Beethovena prezentowanej w cyklu Fonie Lublina. Wolność ta daje się poczuć także dziś, w XXI stuleciu, kiedy z pozoru tak oddaliliśmy się już od idei rządzących muzyką przełomu wieku XVIII i XIX. Dzięki Beethovenowi możemy je odczuwać na nowo i zerkać w świat, który bez jego muzyki byłby dla nas światem absolutnie niedostępnym – podsumowuje sekretarz SPAM OL.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1036655860143195/
Więcej informacji na stronie: https://fonielublina.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski