Wyprawka szkolna 2014: Jaką pomoc finansową otrzymają rodzice uczniów?

Ilona Leć
Joanna Polak skorzystała z promocji w księgarni i zaopatrzyła już swoje córki, Igę i Lilianę, w niezbędne pomoce naukowe Małgorzata Genca
Za tydzień w szkołach rozlegnie się pierwszy dzwonek. To ostatnia chwila na skompletowanie pomocy naukowych i złożenie wniosków o dofinansowanie. Kto nam jeszcze pomoże?

Tysiąc złotych. Tyle na przygotowanie dwóch synów do nowego roku szkolnego wydaje przeciętnie Grażyna Radwańska z Lublina. Jeden z chłopców chodzi do IV klasy podstawówki, a drugi do III kl. gimnazjum. Pani Grażyna przyznaje, że stara się zaoszczędzić, kupując używane podręczniki.

- 1 września tuż-tuż, a my nie mamy jeszcze wszystkich książek, których wymagają nauczyciele. Ciężko jest je znaleźć. Odwiedzamy więc po kolei księgarnie w poszukiwaniu podręczników konkretnych wydawnictw do języka polskiego, historii, matematyki i niemieckiego - wylicza Grażyna Radwańska, którą spotkaliśmy wczoraj na Krakowskim Przedmieściu.

Szkolny szał zakupowy ma już za sobą Grzegorz Nowicki. - Mój synek pójdzie teraz do III kl. szkoły podstawowej. Średnio na wyprawkę dla niego wydaję 400-500 zł. W tym momencie wszystko już mam. W pierwszym tygodniu września zaopatrzę go jeszcze w przybory na plastykę - precyzuje nasz rozmówca.

Rodzice coraz chętniej kupują używane podręczniki oraz buszują w internecie. - Zazwyczaj zamawiam książki online, ale w tym roku udało mi się trafić na świetną promocję w księgarni, więc problem mam z głowy - cieszy się Joanna Polak, którą spotkaliśmy podczas zakupów w księgarni "Matras".

Pani Joanna na szkolne zakupy dla jednej córki wydaje około 400 zł. - Komplet książek to wydatek blisko 260 zł. Do tego należy doliczyć 70 zł za książki do języka angielskiego oraz ok. 150 zł na zeszyty i przybory szkolne - wylicza Joanna Polak.

Rządowy program pomocy

Dużym wsparciem dla rodziców, borykających się ze sporymi wydatkami, jest rządowy program "Wyprawka szkolna". O dofinansowanie z niego możemy ubiegać się wówczas, jeśli dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 539 zł netto. Co musimy zrobić? Podania można składać w sekretariatach szkół do 5 września. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów oraz faktury lub paragon za zakupione podręczniki. Dofinansowanie zostanie wypłacone do 17 listopada.

Nie można zapomnieć też o darmowym podręczniku, który trafi do uczniów I klas podstawówek we wrześniu. Oprócz "Naszego elementarza" rodzice mogą liczyć także na dofinansowanie zakupu podręcznika do języka obcego i ćwiczeń. Pozostanie im tylko koszt zakupu książki do religii.

Tornister pełen uśmiechów

W najbliższy poniedziałek Caritas rozpoczyna wydawanie wyprawek w ramach akcji "Tornister pełen uśmiechów". Adresatami kampanii są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych pochodzący z rodzin, które borykają się z problemami materialnymi.

- Dzięki temu uczniowie otrzymają od nas plecaki, w których znajdą się m.in. zeszyty, przybory szkolne, bloki rysunkowe, kredki i plastelina - wylicza Mateusz Jocek, rzecznik lubelskiego Caritas.

Aby wziąć udział w akcji, należy pobrać w kancelarii swojej parafii zaświadczenie potwierdzające trudną sytuację finansową. Następnie udajemy się z nim do centrali Caritasu na ul. Wyszyńskiego 2. Na miejscu otrzymujemy podanie, wypełniamy je i dostajemy plecak dla dziecka. Wyprawki będą wydawane od poniedziałku 25 sierpnia do końca miesiąca i przez pierwszy tydzień września.

- W 2013 r. rozdaliśmy na terenie całej archidiecezji blisko 400 wyprawek. W tym roku będzie ich nawet 500 - informuje Mateusz Jocek.

Każdy, kto chciałby jeszcze pomóc, może zostawiać artykuły szkolne w specjalnych punktach, które są zlokalizowane w kościołach w każdą niedzielę sierpnia.

205 plecaków czeka

Już po raz drugi lubelski oddział PGE Dystrybucja SA przekaże dzieciom wyprawki w ramach akcji "Energetyczny tornister".
- Inicjatywa realizowana jest we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej, dzięki czemu najbardziej potrzebujące dzieci otrzymają plecaki - informuje Karolina Szewczyk-Dąbek z PGE.

W tornistrach znajdą się zeszyty, bloki rysunkowe i techniczne, piórniki z pełnym wyposażeniem, farby, kredki, flamastry, klej, nożyczki, plastelinę i inne przybory niezbędne do rozpoczęcia roku szkolnego.

W ubiegłym roku w Lublinie z pomocy PGE Dystrybucja skorzystało około 50 rodzin. W tej edycji - od 25 sierpnia do 2 września - 205 plecaków trafi do dzieci z Lublina, Świdnika, Sosnówki, Sławatycz, Lubartowa i Puław.

PCK liczy na darczyńców

Co roku około tysiąca dzieci z województwa lubelskiego korzysta z pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. We wrześniu PCK ponownie rozpocznie akcje i zbiórki w szkołach oraz supermarketach. Dzięki nim uda się skompletować wiele wyprawek.

Pomagamy dzieciom klas od "0" do III klasy szkoły podstawowej. Apelujemy do darczyńców o przynoszenie do naszej siedziby (ul. Puchacza 6 - przyp. red.) artykułów szkolnych lub wspieranie naszej inicjatywy finansowo - zachęca Alicja Dunin-Krukowska, koordynatorka akcji "Wyprawka dla żaka".

We wrześniu po konsultacjach z opiekunami szkolnych klubów PCK i dyrektorami podstawówek zostaną wytypowane rodziny, które wezmą udział w akcji i otrzymają pomoc.

"Wyprawka szkolna 2014". Jakie wsparcie otrzymamy?

kl. II - III SP - do kwoty 225 zł
kl. VI SP - do kwoty 325 zł
kl. III zasadniczej szkoły zawodowej - do kwoty 390 zł
kl. III szkoły ponadgimnazjalnej (LO, technikum) - do kwoty 445 zł

w przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników do kształcenia specjalnego - do 770 zł w SP i do 607 zł - w gimnazjum

w przypadku korzystania przez uczniów niepełnosprawnych z podręczników do kształcenia ogólnego lub z podręczników do kształcenia w zawodach dopuszczonych przez ministra właściwego ds. oś-wiaty i wychowania - do 325 zł w SP, do 350 zł - w gimnazjum, do 445 zł - w szkole ponadgimnazjalnej

w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczających do klasy I szkoły podstawowej, niekorzystających z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej - do 175 zł.

Dodatkowe pieniądze na podręczniki

Program "Wyprawka szkolna" powoli wygaśnie. Na jego miejsce wchodzą inne dotacje, które pomogą rodzinom w zakupie podręczników. Oto harmonogram ich wprowadzania:

Klasa I: od 2014 r. - podręcznik MEN oraz dotacja na podręcznik do języka obcego (25 zł) i materiały ćwiczeniowie (50 zł)
Klasa II: od 2015 r. - podręcznik MEN oraz dotacja na podręcznik do jęz. obcego (25 zł) i materiały ćwiczeniowie (50 zł)
Klasa III: od 2016 r. - podręcznik MEN oraz dotacja na podręcznik do jęz. obcego (25 zł) i materiały ćwiczeniowie (50 zł)
Klasa IV: od 2015 r. - dotacja na podręczniki (140 zł) i materiały ćwiczeniowe (25 zł)
Klasa V: od 2016 r. - dotacja na podręczniki (140 zł) i materiały ćwiczeniowe (25 zł)
Klasa VI: od 2017 r. - dotacja na podręczniki (140 zł) i materiały ćwiczeniowe (25 zł)
Gimnazjum, klasa I: od 2015 r. - dotacja na podręczniki (250 zł) i materiały ćwiczeniowe (25 zł).

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
orienta

haha nawet w media expert maja ofertę na wyprawki. niedługo dzieci zamiast książek bedą chciały dostać tablety hehe

p
podręcznik

Ale niedługo wszystkie podręczniki będą dla rodziców za darmo, ciekawe ile to będzie nas kosztować :)

S
Stary portfel

Za komuny nie było żadnych dofinansowań do wyprawki szkolnej, bo też i ceny podręczników oraz przyborów szkolnych były na każdą kieszeń. Jedyną zmorą były braki w zaopatrzeniu i jednocześnie złośliwe żądania nauczycieli, którzy wymagali np. koszulki gimnastycznej w kolorze zielonym, gdy w sklepie można było kupić jedynie białe i to po "obleceniu" całego miasta. Zaczynał się wtedy cały ceremoniał przekształcenia białej koszulki na zieloną,czyli poszukiwanie zielonej farbki do tkanin a następnie domowe gotowanie w garze nieszczęsnej koszulki z farbką, by następnie zaprezentować się w niej na lekcji w-f w równie odświeżonych tenisówkach malowanych na biało pastą do zębów. To była darmowa lekcja przedsiębiorczości, zapobiegliwości, pomysłowości i innowacji czego nie ma w genach dzisiejsze pokolenie młokosów.

24h

Jacy łaskawcy j****i. Zabierają kilkadziesiąt procent wypłaty miesiąc w miesiąc pod postacią podatków, akcyz i innych haraczy, a później może dadzą komuś jakieś żałosne ochłapy o które ich jeszcze musisz prosić. Tylko Kongres Nowej Prawicy może to zmienić!

d
dr Szeptun Puntur

Rodzice uczniów popadają w jakąś paranoję, czego doświadczyłem przed laty na własnej skórze.
Po co kupować książki przed wakacjami lub w ich trakcie? Żeby leżały i się kurzyły dwa miesiące? Dziecko i tak ich nie będzie używać - to może nawet być szkodliwe, bo znając materiał z książki będzie się nudzić na lekcjach i ocena z zachowania spadnie.
A co robili Moi Rodzice? W klasach 1-3 kupowali książki na podstawie rozpiski od nauczycielki i zazwyczaj były wszystkie potrzebne. A w 4 klasie każdy nauczyciel prowadził swój przedmiot. Książki z ćwiczeniami kupione w czerwcu, leżą sobie, a we wrześniu co się okazuje? Że nauczyciele się pozmieniali i chcą inne wydawnictwo. Trzeba było wszystko sprzedać ze stratą i kupić z nowej listy, po czym się okazało po paru lekcjach, że ćwiczenia są niepotrzebne i też sprzedali ze stratą.
Od piątej klasy na rozpoczęcie roku chodziłem na luzie, a na pierwsze lekcje z jednym zeszytem, tam zapisywałem literaturę podaną przez nauczycieli i dopiero się kupowało, jak było 100% pewności. A przybory na bieżąco, trzeba farby i karton to kupić na daną lekcję, a nie w czerwcu i się kurzy.
Można bez problemu kupić wszystko w ciągu września, dziś nauczyciele są wyrozumiali i nie stawiają pałek za brak książki na pierwszych lekcjach, można zawsze xero od kolegi zrobić.
Od gimnazjum to już generalnie się kupowało po taniości, tylko książki używane, chyba, że nie było możliwości, a podręczniki językowe się ściągnęło z englishtips i tani wydruk w domu.

Nie padajcie ofiarami medialnej nagonki, spokojnie kupicie wszystko w połowie września!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3