Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lublin rozdał kasę na kulturę. Na wsparcie dla imprez trafiło prawie 1,2 miliona złotych

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski
74 projekty kulturalne otrzymały wsparcie z kasy miasta. Na liście są m.in. festiwal muzyki organowej czy weekendowe spotkania z targiem argentyńskim. Ratusz przeznaczył na to prawie 1,2 mln zł.

O dofinansowanie w ramach programu "Miasto Kultury" starały się 171 projekty. Z tego grona pozytwyną oceną merytoryczną uzyskały 74 inicjatywy. To o 10 mniej niż przed rokiem.

- Jednocześnie na podstawie rekomendacji komisji konkursowej zwiększono środki przeznaczone do rozdysponowania w konkursie o 96 tys. zł. Tym samym w 2024 roku przyznano dotacje w łącznej wysokości 1 mln 196 tys. zł (w 2023 r. było to prawie 1,5 mln zł - dop. red.) - informuje Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza.

Ich kwota waha się od 3 tys. do 60 tys. zł.

Najwyższa trafiła na XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, który odbędzie się od 13 do 21 września 2024 r. I to właśnie cykliczne wydarzenia kulturalne są największym beneficjentem tegorocznego rozdania. 52 tys. zł powędrują na Harmonie Starego Miasta. 35 tys. zł otrzyma parafia pw. Świętej Rodziny na organizację XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby 2024, z kolei 30 tys. zł pójdzie na XXX Ogólnopolski Przegląd
Hejnałów Miejskich.

Z dofinansowania mogą się także cieszyć imprezy promujące sztukę cyrkową. Chodzi m.in. o „Cyrkowisko 2024” i „Cyrkomaniacy”.

- Kontynuowane będzie również finansowanie wydawnictwa czasopism: „Lublin. Kultura i Społeczeństwo” oraz „Pisma Folkowego” - podaje Anna Czerwonka.

Wsparcie przyznano również przedsięwzięciom adresowanym do młodzieży. Chodzi m.in. o Warsztaty Dziennikarskie „Dziennikarstwo z duchem czasu” , "WeFilm dla szkół", "Zaułek książki - rozdział trzeci", XI Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Lubelskie Spotkania Akordeonowe"

- Dzięki dotacji możliwe będzie wspieranie działań młodzieży również w zakresie rozwoju jej kreatywności. W projekcie "Otwarta Szkoła 2024" kolejne przestrzenie szkolne zostaną zaaranżowane estetycznie i funkcjonalnie. Odbędą się też warsztaty kreatywne dla młodzieży i pracowników szkół - wskazuje Czerwonka.

Na liście inicjatywy, które skutecznie ubiegały się o dofinansowanie znalazły się też: „Lublinatico – weekendowe spotkania z tangiem argentyńskim" czy "Akademia Sztuki Ludowej 2024". Nie zabrakło również projektów kierowanych do seniorów jak "Lublinian portret własny" (stoi za nim Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku) czy "Aktywni on/offline 2024" (Fundacja 5Medium).

- „Miasto Kultury” to jeden z naszych czołowych programów, skierowanych do organizacji pozarządowych, które w dużej mierze animują lubelską kulturę. Działają one na zasadach oddolnych i partycypacyjnych, więc ich pomysły doskonale uzupełniają miejską ofertę kulturalną, jednocześnie prezentując wysoki poziom merytoryczny. W tym roku do konkursu wpłynęło ponad 170 projektów. To pokazuje, że podobnie jak w latach ubiegłych, program cieszył się dużym zainteresowaniem – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski