Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego

Małgorzata Szlachetka
Na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie znalazły się cenne starodruki, księgi i rękopisy. W gmachu przy pl. Wolności zostały zaprezentowane oryginały. Warto przyjrzeć im się z bliska.
Na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie znalazły się cenne starodruki, księgi i rękopisy. W gmachu przy pl. Wolności zostały zaprezentowane oryginały. Warto przyjrzeć im się z bliska. Małgorzata Genca
Od wtorku w bibliotece im. Łopacińskiego można wyglądać wyjątkową wystawę, a na niej plan Lublina z 1649 r. i wydanie „Kuriera Lubelskiego” z 1830 r.

Na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie znalazły się cenne starodruki, księgi i rękopisy. W gmachu przy pl. Wolności zostały zaprezentowane oryginały. Warto przyjrzeć im się z bliska.

Możemy obejrzeć na przykład słynny plan Lublina z 1649 roku, na którym widać okolice Bramy Krakowskiej. Do naszych czasów zabytek przetrwał we fragmencie, na zwoju wykonanym ze skóry cielęcej widać ślady zniszczeń dokonanych przez ogień. Autorem historycznego planu jest Karol Bekiewicz, goemetra przysięgły, który przyjechał do Lublina na zaproszenie karmelitów bosych.

Miłośników historii Lublina na pewno zainteresuje też wydanie słynnego tomu ,,Album Lubelskie” z rysunkami autorstwa Adama Lerue, ukazującymi widoki Lublina z początku II połowy XIX wieku.

Nie można też przejść obojętnie obok dwóch ksiąg pochodzących z biblioteki króla Zygmunta Augusta, ostatniego męskiego przedstawiciela z dynastii Jagiellonów.

Na wystawie znalazł się również czwarty numer najstarszej edycji „Kuriera Lubelskiego”, wychodzącej w Lublinie w latach 1830-1831. Pismo powstało w okresie powstania listopadowego i miało charakter patriotyczny. W zbiorach WBP zachowało się 17 numerów tej gazety, której założycielem był Jan Czyński. Na prezentacji został pokazany numer najstarszy, który kilka lat temu był szczęśliwie odnaleziony wśród rękopisów.

W innej gablocie pokazano notatnik spisany osobiście przez Bolesława Prusa. Słynny pisarz epoki pozytywizmu miał wiele związków z Lublinem. Obok oglądamy rękopis wiersza Józefa Czechowicza.

Wystawę przy placu Wolności można oglądać do końca sierpnia. Wstęp wolny.

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski