MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wziąłeś dotację z Czystego Powietrza? Teraz możesz sięgnąć po kolejnego 60 tys. zł wsparcia. Chodzi o program Mój prąd

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Rząd zwiększył już pulę pieniędzy w programie dopłat do fotowoltaiki i pomp ciepła. Zyskać można do 60 tys. zł, a beneficjenci programu Czyste powietrze mogą już skorzystać z dotacji Mój Prąd.
Rząd zwiększył już pulę pieniędzy w programie dopłat do fotowoltaiki i pomp ciepła. Zyskać można do 60 tys. zł, a beneficjenci programu Czyste powietrze mogą już skorzystać z dotacji Mój Prąd. 123rf.com/andreypopov
Program Mój prąd to dopłaty do montażu paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych eko źródeł ciepła, który zyskuło dodatkowe fundusze. Mowa o „dodatkowych 450 mln zł w piątej edycji programu Mój Prąd”. Była minister klimatu i środowiska podsumowuje także dotychczasową liczbę wniosków.

Spis treści

Większa pula pieniędzy. Mój Prąd otwiera się na inne porgramu

Od piątku 20 października z programu Mój Prąd skorzystać mogą także beneficjenci innych programów wsparcia, choćby związanych z dofinansowania do pomp ciepła czy fotowoltaiki:

Ci, którzy otrzymali już dotacje do paneli PV z innych źródeł publicznych, np. z programu Czyste Powietrze czy programów gminnych, od 20 października będą mogli ubiegać się o dotacje z Mojego Prądu na dodatkowe urządzenia np. pompy ciepła czy też magazyny energii - informuje Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚIGW.

To nowość, bo dotychczas programy realizowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były niezależne od innych dotacji. Ten ruch ma przede wszystkim zwiększyć atrakcyjność programu Mój Prąd.

Dodatkowe 450 mln zł w 5. edycji MójPrąd. Dotrzymujemy słowa i pomagamy tym, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby. Działamy, żeby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski” - podała była szefowa resortu klimatu w środę na Twitterze.

Resort klimatu w komunikacie przekazuje także, że dofinansowanie można uzyskać na:

  • instalacje fotowoltaiczne (PV),
  • magazyny ciepła,
  • magazyny energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh,
  • systemy zarządzania energią domową tzw. HEMS (z ang. Home Energy Management System)
  • EMS (z ang. Energy Management System).

Celem programu Mój Prąd jest przede wszystkim zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale także wzrost wykorzystania energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub magazyny ciepła) i wzrost efektywności zarządzania energią elektryczną.

Zobacz także: Czyste Powietrze z problemami finansowymi? Coraz dłużej trzeba czekać na pieniądze. W tle zaległe KPO

Resort klimatu: „Polacy pokochali energię odnawialną”

Była już szefowa resortu klimatu przekazała także, że łącznie do września 2023 roku wypłacono ponad 2 mld zł na ponad 470 tys. wniosków. Zdaniem Moskwy zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej, jest bardzo duże.

Program Mój Prąd wspiera rozwój energetyki prosumenckiej- Pomagamy finansowo w zainstalowaniu mikroinstalacji, szczególnie z magazynem energii w ramach programu - dodaje.

MKiŚ zaznaczyło, że dostęp do energii pozyskiwanej ze słońca stał się możliwy dla prawie 1,3 mln prosumentów, którzy podjęli działania na rzecz samodzielnego wytwarzania energii na własne potrzeby. Dzięki temu moc prosumenckich mikroinstalacji PV osiągnęła ponad 9,7 GW.

Łączna moc zainstalowana w fotowoltaice to dziś ponad 14,2 GW. Dla porównania na koniec 2015 r. takie instalacje przyłączone do sieci elektroenergetycznych miały zaledwie 0,1 GW, natomiast liczba prosumentów w Polsce oscylowała wokół 4 tysięcy.

5 edycja programu Mój prąd. Ile można dostać?

Nabór wniosków w 5. edycji programu promocji fotowoltaiki Mój Prąd ruszył pod koniec kwietnia 2023 roku. Pod koniec maja ze względu na duże zainteresowanie zdecydowano o zwiększeniu budżetu programu do 0,5 mld zł.

Nowością w programie są dotacje z NFOŚiGW do pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Wsparcie z Funduszu można otrzymać do paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, magazynu energii, magazynu ciepła oraz do systemów zarządzania energią. Im szersza jest inwestycja, tym dotacje rosną. Maksymalnie można uzyskać do 58 tys. zł.

Dotacje na magazyny energii może wynieść do 16 tys. zł a magazyny ciepła - do 5 tys. zł. Z kolei dofinansowanie do pomp ciepła może tutaj wynieść do 28,5 tys. zł (w zależności od jej rodzaju). Do 3 tys. zł można otrzymać na systemem zarządzania energią (EMS lub HEMS), i do 3,5 tys. zł na kolektory słoneczne.

Z dotacji Mój Prąd 5.0 mogą skorzystać trzy grupy wnioskodawców:

  • Po pierwsze osoby rozliczające się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing, które nie skorzystały dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji PV.
  • Po drugie osoby rozliczające się w „starym” systemie rozliczeń prosumentów, czyli net-meteringu, które do tej pory nie korzystały z dotacji do paneli PV, pod warunkiem przejścia na net-billing.
  • Po trzecie osoby rozliczających się w starym systemie, które już skorzystały z dofinansowania do paneli.

Wobec ostatniej z wymienionych grup wyszczególniono jednak dodatkowe warunki: instalacja PV, na którą otrzymano wsparcie, musiała zostać przyłączona i opłacona po 1 lutego 2020 r.; trzeba przejść z net-meteringu na net-billing; we wniosku uwzględniono dofinansowanie dodatkowego urządzenia wskazanego w programie Mój Prąd, np. pompy ciepła.

W pierwszych dwóch grupach wnioskodawców dotacja do samych paneli PV wynosi do 6 tys. zł. Jeśli beneficjent zdecyduje się jednak rozszerzyć inwestycję o np. magazyny energii i/lub ciepła bądź pompę ciepła, to dotacja do paneli wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku trzeciej grupy wnioskodawców dofinansowanie w postaci „bonusu” do PV wynosi do 3 tys. zł.

Program przewiduje też dotacje do elementów dodatkowych. W przypadku magazynów ciepła może to być do 5 tys. zł, a dla magazynów energii do 16 tys. zł. Decydując się na system zarządzania energią, można otrzymać do 3 tys. zł. Dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła może sięgnąć o 28,5 tys. zł. Pompa ciepła o podwyższonej klasie energetycznej daje szanse zyskania nawet ponad 19 tys. zł.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wziąłeś dotację z Czystego Powietrza? Teraz możesz sięgnąć po kolejnego 60 tys. zł wsparcia. Chodzi o program Mój prąd - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski