Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mało miejsca w autobusach, pasażerowie się nie mieszczą w pojazdach. ZTM uruchomił „kursy bisowe”

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Na czterech liniach: 31, 40, 47 i 150 pojawiły się „kursy bisowe”
Na czterech liniach: 31, 40, 47 i 150 pojawiły się „kursy bisowe” Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Na czterech liniach: 31, 40, 47 i 150 pojawiły się „kursy bisowe”. Decyzję w tej sprawie ZTM podjął we wtorek rano (20 października). Powód? Ze względu na limity pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych w „czerwonych strefach” podróżujący lubelską komunikacją miejską nie „mieszczą” się w autobusach i trolejbusach.

30 pasażerów w „krótkim” 12-metrowym autobusie czy trolejbusie, 45 osób w „przegubowcu” – tylu pasażerów może jednocześnie podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie. To limity wynikające z tego, że miasto jest w „czerwonej strefie”. Efekt? Pasażerowie nie mieszczą się w pojazdach. Chętnych do podróżowania jest więcej niż określają to rygorystyczne limity miejsc.

- Nasze służby prowadzą obserwacje sytuacji w poszczególnych miejscach miasta i sprawdzają gdzie ewentualnie pojawiają się przekroczenia narzuconych limitów i konieczne jest uruchomienia tzw. „kursów bisowych” - na przystanek jednocześnie podjadą dwa pojazdy obsługujące ten sam kurs – zapewnia Monika Fisz z ZTM

Pierwsze decyzja o dublowaniu kursów weszły w życie we wtorek (20 października). Chodzi o cztery linie.

  • Linia 31 - kurs o godzinie 7.11 z Poręby
  • Linia 40 - kursy o godzinie: 6.11 oraz 6.29 z ul. Żeglarskiej
  • Linia 47 - kurs o godzinie 6.08 z Felin, ul. Spiessa
  • Linia 150 - kursy o godzinie: 5.55 oraz 7.12 z WSEI

- Nasze działania będą kontynuowane przez najbliższy czas jednak możliwość „dokładania” kursów jest ograniczona. Żaden system komunikacyjny, w przypadku wzrostu popytu, nie jest w stanie zapewnić tak dużego zaplecza pojazdów – twierdzi Fisz.

ZTM zapewnia, że komunikacji miejska działa „w pełnej mocy operacyjnej”. Do obsługi transportu wykorzystywanych jest 310 pojazdów. - W porównaniu do okresu z początku epidemii, gdzie obowiązywały obecne limity pasażerów, teraz w systemie e jest blisko 50 pojazdów w ruchu więcej – przypomina Fisz.

Wkrótce zmieni się nie do poznania. Zobacz, jak przed rozpoc...

10 pojazdów stanowi tzw. rezerwę mobilną. Są m.in. przeznaczone do zastępowania pojazdów w przypadku awarii oraz wspomagania nadmiernie obciążonych kursów.

- Pomimo monitorowania przez nas sytuacji, przestrzeganie limitów jest trudne do zweryfikowania, podobnie jak dostosowanie podaży do popytu z uwagi na dynamicznie zmieniające się preferencje pasażerów. Apelujemy do pasażerów, aby stosowali się do obowiązujących limitów, choć wiemy, że może być to trudne do zaakceptowania, biorąc pod uwagę, że ktoś ma potrzebę dojechania na konkretną godzinę do pracy i nie ma możliwości pozostania na przystanku w celu oczekiwania na kolejny kurs. Niemniej prosimy o zrozumienie i wspólną odpowiedzialność w tym trudnym i wyjątkowym dla wszystkich okresie - dodaje Fisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski