MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy dwór w Siennicy Różanej odzyskał blask. Powstał tu Dwór Sztuki

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W Siennicy Różanej zakończony został remont zabytkowego dworu Jana Poletyło. Powstał tu Dwór Sztuki, gdzie mieścić się będzie pierwsza w regionie galeria sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim, prowadzona przez samorząd lokalny. Zostanie uroczyście otwarty w piątek 13 stycznia o 17.00 podczas wernisażu wystawy prof. Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego.

Remont dworu trwał prawie 2 lata. Dawniej mieściła się tu szkoła podstawowa. Budynek został odrestaurowany w ramach projektu ,,Dziedzictwo kulturowe i naturalne w gminie Siennica Różana" o wartości prawie 4,5 miliona złotych, współfinansowanego z funduszy unijnych.

Zobacz, jak prezentuje się dzisiaj!

W nowym dworze znajduje się sala wystaw zmiennych, w której będą prezentowane prace zaproszonych twórców i artystów, także młodego pokolenia. Jest również sala do prowadzenia zajęć praktycznych, w której będą się odbywały warsztaty mistrzowskie. Ponadto w Dworze Sztuki zostały utworzone sale historyczne, upamiętniające m.in. postacie ważne dla Siennicy Różanej, w tym Mikołaja Siennickiego i Mikołaja Reja z Nagłowic. Ważną część dworu stanowi kameralna sala koncertowa z fortepianem koncertowym i widownią na 140 widzów.

Natomiast w galerii sztuki nowoczesnej będzie prezentowana stała ekspozycja dzieł, przekazanych w formie darowizny przez prof. Janusza Jutrzenkę Trzebiatowskiego, który jest związany z regionem od ponad 40 lat, gdy prowadził międzynarodowe warsztaty twórcze. W 2008 roku odebrał statuetkę "Zasłużony dla Gminy Siennica Różana" i tytuł "Honorowego Obywatela". Obrazy prof. Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego można oglądać w prawie stu muzeach i galeriach na świecie.

Na otwieraną w piątek ekspozycję składa się kilkaset dzieł z różnych obszarów sztuki: malarstwa, rzeźby i przykładów medalierstwa oraz eksponatów historycznych.

Wokół stałej wystawy w Dworze Sztuki będą też wystawy zmienne - malarstwa, fotografii czy plakatu, organizowane we współpracy z patronem, Januszem Trzebiatowskim. Dzięki temu w Siennicy Różanej będzie można podziwiać zarówno prace uznanych artystów, jak i promować twórczość młodych autorów.

Dopełnieniem piątkowego wernisażu będzie koncert muzyki klasycznej w wykonaniu pianistki Izabeli Jutrzenki Trzebiatowskiej.

W założeniach pomysłodawców Dwór Sztuki ma być miejscem łączącym tradycję ze współczesnością. Organizacyjnie dwór będzie podlegać Centrum Kultury w Siennicy Różanej, dając w ten sposób możliwość rozszerzenia dotychczasowej oferty tej placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski